[Çözüldü] nm-applet şifre soruyor

Başlatan XemreG, 01 Ekim 2008 - 14:13:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XemreG

Seamlar,

Guncellemeden sonra ubuntuma yeni yeni şeyler geldi sanırım onceden wireless girerdim 1 kere sifreyi sonra kaydederdi bidahada girmezdim gittiğim ortamda beni uğraştırmazdı ama şimdi şöyle bi sorunum var..

Şifreyi giriyorum bilgisayarı açıp kapıyorum ve sifreyi benden bidaha istiyor.. Bide sifreyi girdkten sonra nm-applet "Ön tanımlı anahtarlık kilidini açmak için parola girin" diyen bi yazı ve altınada sifre soruyor bunu giriş şifrem olarak denedim olmadı sizce sorun nedir?

ebubekirs

nm-applet başlangıçta kendiliğinden çalışmıyor galiba sizde. Sistem > Tercihler > Oturumlar kısmında "Network Manager" seçili durumda mı ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

XemreG

evet orda işaretli çalışıyor yani ben otomatik girişle kulanıyorum ondan olabilirmi buarada yanlış yazmısım bana gelen pencerede kendi giriş şifremi yani ubuntuya giriş şifresini yazınca gidiyor ama yeniden açıp kapatınca bidaha soruyor..

ebubekirs

Muhtemelen sisteme giriş parolanızı değiştirmişsiniz bir süre önce. Şunu bir dener misiniz?

Uygulamalar > Donatılar > Parolalar ve Şifreleme Anahtarları uygulamasını çalıştırın. Burada Düzenle > Tercihler'i seçin. Açılan pencerede login ile başlayan satırı seçin ve altta "Kilit kaldırma parolasını değiştir"'e tıklayın. Burada yeni parola olarak, sisteme giriş için kullandığınız parolayı yazın. Eski parola yazan yere de değiştirmeden önceki parolanızı yazmanız gerekecek. Daha sonra sistemi yeniden başlatın.

XemreG

şifre değiştirmedim ama sorunuma çözüm olmadı cok ilginç benden illaki bağlantıyı kurduğunda bidaha sifre istiyor..

ebubekirs

Sizden ağa bağlanma şifresini değil de kullanıcı şifrenizi istediğinden bu kanıya varmıştım. Kullanıcı şifrenizi değiştirdiğinizde, buradaki kayıt değişmediğinden, network manager bağlanmaya çalışmadan önce sizden şifrenizi ister. Ama madem çözüm olmadı, biraz daha araştıralım.

Çağlar

Uygulamalar > Donatılar > Parolalar ve Şifreleme Anahtarları >düzen > tercihler kısmından anahtarlık ekle login yazıp kullanıcı giriş yaptığında kilidi kendiliğinden açılmış şekline getirmeniz gerek bende öyle ve şu anda şifre sormuyor
We got a badass over here!

XemreG

ordaki sifreyi kendi sifrem yaptım simdi bidaha baktım deniyim diye baya uzun sanki md5 le sifrelenmiş kadar uzun bi sifre neden değişiyor? Yada bu benim sifremin sifrelenmiş halimidir. Bilgisayar acık kapaınca oda değişiyor. Onedenlede bana gene sifre soruyor sanırım..

FUBU

http://www.picoodle.com/view.php?img=/4/4/16/f_Screenshotm_c770e3c.png&srv=img30
Dostum şifreni girdiğin pencere böyle bir şey mi? Eğer böyleyse senin sorunun şuradaki soruna benziyor olabilir..
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,493.0.html
Eğer benziyorsa heartsmagic in en son attığı çözümü uygulamaya çalışabilirsin.. Ben format attım şimdi -şimdi değil çok oldu- öyle bir sorunum yok. Fakat şundan eminim. Eğer girişte kullandığım şifremi değiştirirsem yine başlıyacak bu lanet şey..  :D
Kolay gelsin.

XemreG

aynen oyle ama ordakilerde bi işe yaramadı :) ordada sonuca bağlanmamış..

erginemr

Şunu deneyin:

1. Menü >> Donatılar >> Parolalar ve Şifreleme Anahtarları altında oluşturduğunuz bir kişisel anahtar varsa silin.

2. Menü >> Sistem >> Tercihler >> Şifreleme ve Anahtarlıklar altında "Parola Anahtarlıkları" sekmesinde "login" satırının üzerine tıklayın ve "Kilit Kaldırma Parolasını Değiştir"i seçin.

3. Eski parola olarak kullanıcı şifrenizi girin ve yeni parolayı boş bırakın.

Bu yöntem bende Evolution'da işe yaradı; eskiden maillerime bakarken anahtarlık şifresi soruyordu, artık sormuyor. Sizde de işe yarayabilir.

[IMG]http://img206.yukle.tc/thumbs/9094shot1.png[/img]  [IMG]http://img206.yukle.tc/thumbs/83shot2.png[/img]  [IMG]http://img206.yukle.tc/thumbs/751shot3.png[/img]

XemreG

sanırım sorunum parola ve şifreleme ayarlarında "Kilit Kaldırma Parolasını Değiştir" Buna tıkladığımda bekle diyor bekliyorsun ve ne açılan bişey nede gorunenbişey var.. Oyle kalıyor bastığım tusu pasif hale getiriyor sadece bekletiyor 15 dk bekledi arkatarafta hala açmamış..

mbt28

Ya benimde başıma musallat oldu bu sorun, yukarıdaki resimle gösterilen yerleri yapamıyorum şifre ve anahtarlıklarda öyle bir görüntü yok. Sıkıldım artık her açılışta şifre yazmaktan.

mbt28

Sistem > Tercihler > Şifreleme ve Anahtırlıklarda, Öntanımlı anahtarlık için "Yok. Anahtar için bana sor" dan başka seçenek seçemiyorum. Sodun galiba burdan kaynaklanıyor doğru seçeneği nasıl eklerim?

agassi

Aynı sorun bendede var. Ubuntu kurulduğunda evdeki kablosuz ağa ilk olarak diz üstümü bağlarken sorunsuz şekilde tanıdı kablosuz ağ şifremi girdim benden öntanımlı anahtarlık için bir şifre oluşturmamı istedi onuda girdim. Kablosuz ağa bağlanmamda hiç bir sorun yok fakat diz üstümü her açışımda başlıkta belirtilen(nm-applet)şifre soruyor başta oluşturduğum şifreyi girince evdeki kablosuz ağa bağlanıyorum. @enginemr´ ın bahsetiği sistem-tercihler-Şifreleme ve Anahtarlıklar menüsünde sadece "Yok. Anahtar için bana sor" dan başka seçenek bulunmuyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim.

erginemr

@agassi,

Uygulamalar >> Donatılar >> Parolalar ve Şifreleme Anahtarları altında kayıtlı herhangi bir anahtar / şifre var mı? Varsa bunu silmeyi dener misiniz?

agassi

@enginemr
İşaret ettiğiniz yerde anahtar/şifre yok. Yalnız yine aynı menüde düzenle altında tercihlerden bir şeyler yapılabilinirmi bu sorunla ilgili ben baktım karıştırmak istemedim.

agassi

@erginemr, @çağlar ikinizede danışmak istiyorum;
Bu başlık altında "Cağlar" ın önerisi:"Uygulamalar > Donatılar > Parolalar ve Şifreleme Anahtarları >düzen > tercihler kısmından anahtarlık ekle login yazıp kullanıcı giriş yaptığında kilidi kendiliğinden açılmış şekline getirmeniz gerek bende öyle ve şu anda şifre sormuyor" Eğer bu yöntem çözüm oluyorsa bu sorunu giderebilirmiyiz açıkcası tam olarak (login kısmına kadar tamam) fakat diğer kısmı nasıl yapabilirim biraz daha açıklama gerekecek benim için.
Birde öğrenmek istediğim ubuntunun wireless'a bağlanırken oluşturmamızı istediği bu ikinci anahtar güvenlik politikasımı?

erginemr

Alıntı yapılan: agassi - 21 Şubat 2009 - 19:09:57
...
Birde öğrenmek istediğim ubuntunun wireless'a bağlanırken oluşturmamızı istediği bu ikinci anahtar güvenlik politikasımı?

Ben ikincisine yanıt vererek, soruna farklı bir açılım yapmaya çalışayım. Bir yerlerde, Ubuntu'yu "automatic login" (otomatik giriş) yapaca şekilde ayarlarsanız, kablosuz ağa bağlanırken güvenlik için bu şifreyi sorduğunu okumuştum. Bu bağlamda, açılışta masaüstü doğrudan mı geliyor, yoksa GDM ekranından ayrıca şifre yazıyor musunuz?

agassi

@erginemr
Evet doğrudan masaüstü geliyor ayarları şifre girmemek üzere yapmıştık

ubtello

Bendede aynı sorun var  nasıl çözebildinizmi bari paylaşırsanız sevinirim.tşk.:)

heartsmagic

Alıntı yapılan: ubtello - 28 Ağustos 2009 - 06:51:47
Bendede aynı sorun var  nasıl çözebildinizmi bari paylaşırsanız sevinirim.tşk.:)

Bu başlığın haricinde bir iki başlıkta daha konuşarak durumu çözdüğümüzü hatırlıyorum ben. O başlıkları bulma şansın oldu mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Deutscher

Alıntı yapılan: erginemr - 19 Şubat 2009 - 18:09:32
Uygulamalar >> Donatılar >> Parolalar ve Şifreleme Anahtarları altında kayıtlı herhangi bir anahtar / şifre var mı? Varsa bunu silmeyi dener misiniz?
Bende de aynı sorun vardı. Bu yazılanı uyguladım. Bu işlemden sonra ilk bağlantı denememde network manager şifresi oluşturmam istendi. Bunu yaptım. Daha sonra restart ettim. NM şifre istedi. Şifreyi hatırlayıp, otomatik giriş yapma kutucuğunu da işaretledim. Sorun bende bu şekilde çözülmü oldu.

XRumer

Aynı yöntem bende de işe yaradı.