Windows açılır açılmaz yeniden başlıyor.

Başlatan mozakca, 01 Ekim 2008 - 13:01:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mozakca

İşim icabı iki işletim sistemi kullanıyorum. Çoğunlukla ubuntu kullanmama karşın bilgisayarımı bir de windowsla açmak istediğimde açık mavi bir ekran gelip bilgisayar yeniden başlıyor. İkinci açılışında ise böyle bir sorun olmuyor.

Sorunun kaynağını tespit ettim fakat nasıl çözeceğimi bilmiyorum. Uzun bir denemeden sonra eğer bilgisayarımı ubuntu ile açıp ubuntu bölümlerinden bir dosyayı windowsun kurulu olduğu bölüme taşıma yapar ya da windows ortamında kullandığım bir dosyayı silersem bu sorun oluyor.

Yani özet olarak ubuntu ile yapılan bir değişiklik windowsu etkiliyor. Aslında önemli bir sorun değil ama önceden böyle bir sorunla karşılaşmıyordum.

Disk bölümlemem:

Disk /dev/sda: 200.0 GB, 200049647616 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 24321 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xeb39eb39

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        3824    30716248+   7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            3825        7471    29294527+  83  Linux
/dev/sda3            7472       24176   134182912+   b  W95 FAT32
/dev/sda4           24177       24321     1164712+  82  Linux swap / Solaris

sevgi, emek ister.

ebubekirs

FAT32 olan /sda3 ve NTFS olan /sda1 disklerinden her ikisi için de aynı durum sözkonusu mu? Yani bu şekilde ayrı ayrı denediniz mi, yoksa hangisinde değişiklik yaparsanız yapın, aynı durum mu oluyor ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

mozakca

Alıntı yapılan: ebubekirs - 01 Ekim 2008 - 13:12:45
FAT32 olan /sda3 ve NTFS olan /sda1 disklerinden her ikisi için de aynı durum sözkonusu mu? Yani bu şekilde ayrı ayrı denediniz mi, yoksa hangisinde değişiklik yaparsanız yapın, aynı durum mu oluyor ?

Her ikisinde de denedim. Her ikisinde de bu sorun oluşuyor. Bir şey daha söyleyeyim. Ben fat32 biçimlendirmesini ubuntunun gparted programıyla yaptım. Bilgisayarı ilk kurduğum zamanlarda böyle bir sorunum yoktu. Ama sonra nedense böyle bir sorun oluşmaya başladı.
sevgi, emek ister.

ebubekirs

Bendeki disk yapısının sizden tek farkı, sizde FAT32 formatındaki bölümün olması. O bakımdan bunun üzerinde duruyorum, ancak sorun tamamen farklı bir nedenden de olabilir tabii. Bunu biraz araştıralım.

ebubekirs

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=920311&highlight=fat32+partition bu başlığın ikinci mesajında windowsun sadece ilk bölümü tanıdığı belirtilmiş. Yani sizdeki /sda1. Belki iki şekilde çözüm önerebilirim; FAT32 diskinizi windows altında tekrar biçimlendirebilirsiniz ya da aynı diski Ubuntu'da gparted ile NTFS olarak biçimlendirirsiniz. İlk yöntem daha yakın geliyor bana, ancak bunun için tabii ki diskinizdeki verileri yedeklemeniz lazım.

mozakca

Söylediğiniz gibi yapmaya çalıştım hatta biraz daha fazlasını. Anlatayım:

• Öncelikle Sda3 /windows fat32 biçimli bölümdeki bütün dosyaları sda1 /NTFS windows xp bölümüne aldım.
  • Sda3 /windows fat32 biçimli bölümü windows ortamında biçimlendirdim (NTFS dosya formatında)

• Windows'un kurulu olduğu bölümü (chdsk komutuyla) ilk açılışta kontrol ettirdim. (Sonuç olarak 25 dosyasının $O dizininden bir dizin girdisi siliniyor.) şeklinde bir uyarı dışında bir uyarı almadım.

• Bilgisayar tekrar açılıp kapandı. Sorun görünmedi.

• Denemek için tekrar dosya taşıma ve silme işlemi yaptım. İlk denememde herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Tabi belli olmaz ilerleyen zamanlarda ne olur bilmiyorum malum windows bu ne yapacağı belli olmuyor. :)
sevgi, emek ister.

mozakca

Alıntı yapılan: ebubekirs - 01 Ekim 2008 - 13:40:46
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=920311&highlight=fat32+partition bu başlığın ikinci mesajında windowsun sadece ilk bölümü tanıdığı belirtilmiş. Yani sizdeki /sda1. Belki iki şekilde çözüm önerebilirim; FAT32 diskinizi windows altında tekrar biçimlendirebilirsiniz ya da aynı diski Ubuntu'da gparted ile NTFS olarak biçimlendirirsiniz. İlk yöntem daha yakın geliyor bana, ancak bunun için tabii ki diskinizdeki verileri yedeklemeniz lazım.

Arkadaşım sorun hala devam ediyor.
sevgi, emek ister.

ebubekirs

"Malum bu windows, ne yapacağı belli olmuyor" dediğinde haklıymışsın zaten :) Biraz daha araştıralım, ancak akşam bakabilirim buna, belki akşama kadar başka bir arkadaş da yardımcı olur.

erginemr

Garip bir durum.  ::)

Bir de /etc/fstab dosyanızın içeriğine bakabilir miyiz?
cat /etc/fstab

mozakca

Alıntı yapılan: erginemr - 02 Ekim 2008 - 11:43:00
Garip bir durum.  ::)

Bir de /etc/fstab dosyanızın içeriğine bakabilir miyiz?
cat /etc/fstab

Söylediğiniz gibi fstab dosyamın içeriği aşağıdaki gibi:

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda2
UUID=51076ade-28c6-42dc-987e-a4ab95df950a /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda4
UUID=43113eb5-d119-4546-a63e-e9984415abf2 none            swap    sw              0       0
/dev/scd1       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/scd0       /media/cdrom1   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0

sevgi, emek ister.

erginemr

Şu mesajda yazdıklarımı uygulayarak, ntfs sürücüsüne açılışta otomatik bağlanma ve yazma desteği verin:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1206.msg10884.html#msg10884

Fat32 sürücüsü içinse (http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1289.msg12493.html#msg12493); yukarıdaki yöntemle ntfs sürücüsünü bağlayıp bilgisayarı kapatıp açtıktan sonra, /etc/fstab dosyasını:
gksu gedit /etc/fstab
komutu ile açtıktan sonra dosyanın sonuna:
/dev/sda3 /media/sda3 vfat defaults,utf8,umask=000,gid=46  0  1
satırını ekleyip, kaydedip kapatın. Tabii, önce fat32 sabit diskin bağlanacağı /media/sda3 klasörünün oluşturulması gerekiyor:
sudo mkdir /media/sda3

Sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

mozakca

Alt+F2 -> gksu ntfs-config komutunu verdikten sonra sda3 bölümünü bağladım. Sda1 bölümü için bir mount point belirledim. (winxp yazdım)

Şimdi bilgisayarı tekrar açtım fakat siz fat 32 demişsiniz üçüncü bölüm için ben @ebubekirs arkadaş söyledikten sonra bu bölümün formatını ntfs'ye çevirdim. Buna göre değişiklik farklı mı? Aynıysa devam ediyorum söylediklerinizi yapmaya.

Bu arada ilk adımdan sonra ftsab dosyanın içeriği aşağıdaki gibi:# /etc/fstab: static file system information.
#
#  -- This file has been automaticly generated by ntfs-config --
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda2 :
UUID=51076ade-28c6-42dc-987e-a4ab95df950a / ext3 relatime,errors=remount-ro 0 1
# Entry for /dev/sda4 :
UUID=43113eb5-d119-4546-a63e-e9984415abf2 none swap sw 0 0
/dev/scd1 /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0
/dev/scd0 /media/cdrom1 udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto,exec,utf8 0 0
/dev/sda3 /media/Yerel\040Disk ntfs-3g defaults,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/sda1 /media/winxp ntfs-3g defaults,locale=en_US.UTF-8 0 0
sevgi, emek ister.

erginemr

Ntfs olarak formatladıysanız, daha önce söylediklerim geçersiz. Şu anki /etc/fstab dosyasında her iki bölüm de bağlanmış görünüyor.

Bir süre böyle kullanın bakalım, bu bölümlere Ubuntu'dan dosya atın, sonra bilgisayarı yeniden başlatıp Windows'u açmayı deneyin. Umarım sorun çözülmüştür.

mozakca

Birinci ve ikinci denemede bir sorun yok fakat üçüncüde yine su koyverdi. Ne yazık ki windows yine uğraştırıyor. Bilgisayarda windows kuruluysa bir şekilde seni kullanıyor.
sevgi, emek ister.

ebubekirs

Ben de farklı bir çözüm öneremiyorum halen. Bu durum gerçekten ilginç. Bir de iki sefer normal davrandıktan sonra üçüncüde ne değişiyor da böyle yapıyor, bu konuda maalesef bir fikrim de yok. Yine de araştırmaya devam :)