Kaffeine alt yazı kalitesizliği

Başlatan Eren, 29 Eylül 2008 - 06:51:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Alt yazılı film izlemek için Kaffine kullanıyorum ama alt yazının kalitesi berbat durumda. Hangi yazılımı denersem deniyeyim Windows GOM player da olan kalite yakalanmıyor. Yazı fontunu değiştim, Windows fontlarını atadım ama bir şey değişmedi.

Ayrıca alt yazıyı en alta kaydırmak istiyorum ama denediğim programlar buna izin vermiyor. GTK tabanlı programları da deniyorum ama hep aynı. VLC deseniz o da iyi değil.

Önerisi ve fikri olan var ise dinlemeye hazırım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

smplayer'da altyazı ayarları (ve belki yeri?) yapılabiliyor diye biliyorum.

Kutadgu

Tam emin olamamakla beraber şunu bir denermisiniz

ayarlar menüsünden xine Engine parameters i seçin. Buradan altyazı (subtitles) sekmesinden en alttaki bölümde

iso-8859-1

yazmaktadır . Sonundaki 1 i silip yerine 9 yazarmısınız. Aslında o xine parameters kısmında bir çok ayar var diye hatırlıyorum ama şu an Ubuntu da değilim kesin bir şey söyleyemiyorum.

erokay

Kaffeine-Ayarlar-Xine Motoru Parametreleri-Subtitles ten separate.vertical_offset değerini düşürürsen altyazı alta doğru kayar.
Semer seçilirken eşeğin fikri değil ölçüsü alınır!!!

eren

@ erokay

Düşürdüm ama tam istediğim gibi değil. Teşekkürler.

@ Jay Wells

Zaten iso-8859-9 ile ayarlanmış durumda.

Ancak ne yaparsam yapayım GOM Player ile verilen alt yazı kalitesine ulaşamadım.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Eğer alt yazıyı aşağıya kaydırmak derken siyah şeridin altını kast ediyorsan bunun için sdl kullanman lazım. Sanırım x11 ile de oluyordu ancak özel bir şeyler gerekiyor olabilir. Ben GUI kullanmadığımdan tarif veremiyorum ama forumda defalarca söylediğim üzere mplayer bu iş için biçilmiş kaftan. Kullandığım ayarlar:

#!/bin/bash
mplayer -monitoraspect 16:9 -fs -vo sdl  -subcp ISO8859-9 -fontconfig -subfont-autoscale 0 -geometry +0+70 -subfont-text-scale 20 "$1"

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

maxspacemax

Bu sorunu çözdüm :D
Bunu muhakkak dene. Windows kullanırken uzun süre bende GOM Player kullanıyordum. Windows'taki en kaliteli oynatıcıdır.
sorun fontlarla ilgili değil.
Kalite arıyorsan SMPlayer'i tercih et.
Bende ne işe yaradığını bilmiyorum. SMPlayer'de 
Pencereye sağ tuş ----> Altyazı ----> Use SSA/ASS Library seçilir.
İşte kalite. :D
Linux kullanmak bana mutluluk veriyor.
Yaşasın Linux :D
Araştır öğren Linux sana yeter :D

Bedreddin

maxspacemax'e katılıyorum. Ben de Linux'e geçtiğim iki aydır VLC ile idare ediyordum, 2 gün önce forumda adını duyup SMPlayer kurdum. Gerçekten Linux altında kullanabileceğimiz en iyi kullanıcılardan birisi olduğuna katılıyorum ;)
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

ironic

Kaffeine 'de bu altyazı kaydırma ile uğraşırken bir bölüm buldum. Burdan yükseklik değerini girdiğimizde altyazının görünme yerini değiştirebiliyoruz.

Settings >> xine engine parameters>> Subtitle(expert options olarak) >> burdan altyazı dikey konumunu 150 üzeri değerler yazın.(Filmin kırpılma boyutuna göre değişir.)

Eren aynı şekil bende GOM'un altyazı kalitesini yakalamaya çalıştım. Hatta GOM ayarlarını uygulumaya çalıştım ama nafile menüler hiç uyuşmuyor.

Son çare olarak VLC kullanıyorum. Yeni çıkan sürümü de çok güzel olmuş. Eski ses ve görüntü yönetimi bir nebze olsa da geliştirilmiş. (tabi hala ubuntuya kurabilmiş değilim :) )

Ayrıca Totem'de de altyazıyı filmin üstüne taşıma mevcut.

maxspacemax

Alıntı yapılan: ironic - 12 Ekim 2008 - 14:02:29
Kaffeine 'de bu altyazı kaydırma ile uğraşırken bir bölüm buldum. Burdan yükseklik değerini girdiğimizde altyazının görünme yerini değiştirebiliyoruz.

Settings >> xine engine parameters>> Subtitle(expert options olarak) >> burdan altyazı dikey konumunu 150 üzeri değerler yazın.(Filmin kırpılma boyutuna göre değişir.)

Eren aynı şekil bende GOM'un altyazı kalitesini yakalamaya çalıştım. Hatta GOM ayarlarını uygulumaya çalıştım ama nafile menüler hiç uyuşmuyor.

Son çare olarak VLC kullanıyorum. Yeni çıkan sürümü de çok güzel olmuş. Eski ses ve görüntü yönetimi bir nebze olsa da geliştirilmiş. (tabi hala ubuntuya kurabilmiş değilim :) )

Ayrıca Totem'de de altyazıyı filmin üstüne taşıma mevcut.

Altyazı çok kaliteli dediklerimi SMPlayer'de uygulayın. En iyi sonucu alacaksınız.
SMPlayer'kısayol tuşları ile yada menülerden altyazıyı hareket ettirme ileri geri alma seçenekleride mevcut.

munirekinci

@ironic
Totem de divx/xvid filmlere altyazı eklenebiliniyor mu? Ben beceremedim, açıklarsanız sevinirim. :)

ironic

Alıntı yapılan: munirekinci - 12 Ekim 2008 - 16:58:22
@ironic
Totem de divx/xvid filmlere altyazı eklenebiliniyor mu? Ben beceremedim, açıklarsanız sevinirim. :)

Tabi. düzenle>>Tercihler>>Genel  metin alt yazılar bölümünden" film yüklendiğinde otomatik olarak altyazıyı yükle" seçili hale getirin.
alt bölümden de Türkçe'yi seçin. Altyazı gösteriminin başlaması için totem'i yeniden başlatın.

SMplayer'ı yüklemiştim. Ben bunu tavsiye ederim.bu başlıkta ekran görüntüsü de koymuştum.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,4058.msg44743/topicseen.html#msg44743

munirekinci

Hmm şimdi anladım, aynı klasörde olup aynı isme sahip olması gerekiyormuş. Teşekkürler. Ama altyazıyı kımıldatmayı beceremedim sanırım bu özelliği yok.

Smplayer konusunda ise, şimdiye kadar mplayer (gmplayer gui'sini ve bazen doğrudan mplayer [cli] ) ve son birkaç aydır smplayer kullandım. Ancak sanırım gstream tabanlı oynatıcılarda olan bir hata ile karşılaştım, bazı videoların bazı kısımları bozuk ve bahsi geçen bu oynatıcılar filmlerin bozuk kısmına geldiğinde program donuyor ve baştan açmak gerekiyor. Ve tekrar açtığımda o kısma denk gelmemek için filmin bir kısmını kaçırıyorum.

Xine tabanlı olduğunu zannettiğim, kaffeine ce totem'de bu problem ile karşılaşmadım, video'nun o kısımlarında sorun yaşamadan devam edebiliyor. Bu sebeple bunlardan birini kullanmam gerekiyor. Ve güzel bir video oynatıcısı arayışı içindeyim tekrardan. Kaffeine ise Türkçe harflerde sorun çıkardı, Encoding ile ne kadar oynadıysam fayda etmedi. Oda öyle bir engel çıkardı yani. :D

ironic

Bende türkçe karakterler sorunsuz gösteriliyor. Ayar olarak Settings >> xine parameters>>subtitles >>Beginner options dizininde seperate.src_encoding değerini "iso-8859-9" olarak gir. Bu donma sorunu sanırım totemde de vardı. Hatta totemde .flv videoları bile akıcı gösterilmiyor. Sürekli donuyor. Bu yüzden hiç kullanmadım. VLC ve SMPlayer ile yola devam. Kaffeine'ide kaldıracağım.

Şimdilik ben bulmuş gibiyim. İçlerinde bir umudum varsa,o umut  VLC'dir. ;) Geliştirilmeye devam eden,desteği en fazla olan dağıtım.Umarım Başarısı devam eder. :)

eren

Linux dağıtımlarında GOM Player kalitesinde alt yazılımı film izletecek bir yazılım yok. Bilinen tüm yazılımları denedim ve GOM Player kalitesini asla yakalayamadı.

Her ne kadar Linux aşığı biri de olsam bu bir eksiktir ve bu eksik giderilmediği sürece alt yazılı filmi kaliteli izlemek isteyenler kapalı kaynak kodlu sistemlere muhtaçtır.

ironic

Alıntı yapılan: Eren - 13 Ekim 2008 - 00:52:24
Linux dağıtımlarında GOM Player kalitesinde alt yazılımı film izletecek bir yazılım yok. Bilinen tüm yazılımları denedim ve GOM Player kalitesini asla yakalayamadı.

Her ne kadar Linux aşığı biri de olsam bu bir eksiktir ve bu eksik giderilmediği sürece alt yazılı filmi kaliteli izlemek isteyenler kapalı kaynak kodlu sistemlere muhtaçtır.

Eren bu konuda canın bayağı sıkılmış sanırım. İlk başlar hiçbir oynatıcıyı beğenmedim ama zamanla kurcalayarak varolana razı gelerek eksiklerini gidermeye çalışıyorum. Kurcalamadığım ayarları kalmadı. VLC'de eklenti desteği olunca onda karar kılmıştım. Yanına SMplayer'ı da koydum. Tam olmasa da idare eder gibisi :)

Ayrıca GOM iyi fakat asla en iyisi değil. Winfos ortamında JetAudio bana göre daha başarılı gösterim yapıyor. GOM flv videolarda çakılıp kalıyor bazen. Bu konuda VLC bile demem o ayakta bile duramıyor. :D Bir de media Player Classic var. O da kimi video formatlarında çok kaliteli görüntü veriyor.Ayarı  Halo rendering'ti galiba.

eren

Ben dil geliştirmek için divx izliyorum bu sebeple diğer formatlar ile bir alakam yok. Bütün oynatıcıları denedim, yüzlerce sayfa yazı okudum, öneri denedim ama GOM ile aldığım okunabilirliği alamadım. SMPlayer yine en iyisi. Kaffine ile izleyince resmen gözlerim sulanıyor.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Eren - 13 Ekim 2008 - 01:36:17
Ben dil geliştirmek için divx izliyorum bu sebeple diğer formatlar ile bir alakam yok. Bütün oynatıcıları denedim, yüzlerce sayfa yazı okudum, öneri denedim ama GOM ile aldığım okunabilirliği alamadım. SMPlayer yine en iyisi. Kaffine ile izleyince resmen gözlerim sulanıyor.

Dediklerimi uyguladın mı? SMPlayer altyazı kalitesi çok iyi.

eren

Uyguladım. SMPlayer da da yazı yeri ayarlanmıyor.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Eren - 13 Ekim 2008 - 04:39:44
Uyguladım. SMPlayer da da yazı yeri ayarlanmıyor.
Yukarı ve aşağı taşıyabiliyorsun. Yazı boyutunu değiştirebiliyorsun. İleri veya geri alabiliyorsun. Bir satır öncesi veya bir satır sonrasına atlatabiliyorsun. Daha ve istenebilirki ?

eren

Mesela siyah alt barın ortasına nasıl taşınıyor? Tarif ederseniz bizde öğrenebiliriz.

maxspacemax

Alıntı yapılan: Eren - 13 Ekim 2008 - 04:58:37
Mesela siyah alt barın ortasına nasıl taşınıyor? Tarif ederseniz bizde öğrenebiliriz.

Şimdi anladım. :D
Oraya bende taşıyamadım malesef.
Ama araştırıyorum.

ozan

video/filtreler/add black borders a tik atarsanız oluyor.ayrıca bende de alt yazı boyutunu büyütemiyordum altyazıları alta taşıyınca büyütme sorunuda kalmadı

maxspacemax

Alıntı yapılan: ozan - 29 Ekim 2008 - 15:57:03
video/filtreler/add black borders a tik atarsanız oluyor.ayrıca bende de alt yazı boyutunu büyütemiyordum altyazıları alta taşıyınca büyütme sorunuda kalmadı

Teşkkürler Ozan

Çağlar

Bu başlığı yeni gördüm eski olmasına karşın söylemek isterim Eren abi Kaffein ile 3 bölüm üst üste Heroes seyrettiğim zaman oldu hiç bir şekilde yormadı gözlerimi. Sanırım monitor ekran kartı ve kaffein arasındaki ayarlar kombinasyonundan kaynaklanıyor sende bu. Kaffein'de tüm ayarları denedin mi abi? Eğer denediysen sorunu çözmek için yeni bir anakart almamı beklememiz gerekecek :)
We got a badass over here!