[Çözüldü] msi vr 330 x notebook ta kablolu ağ sorunu

Başlatan laforgue, 28 Eylül 2008 - 02:47:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

laforgue

Merhaba arkadaşlar,
yurdışında ikamet ediyorum, yeni bir eve taşındım ve evde bulunan ZTE marka modeme hub yardımı ile bağlanmaya çalışıyorum. ev sahibi bağlantı değeri olarak aşağıdaki değerleri kullanmamı söyledi.
ip: 192.168.1.3
masc: 255.255.255.248
gateway: 192.168.1.1
dns: 200.105.128.41
       200.105.128.40
dhclient.conf komutu ve yönetim- ağ uygulaması ile gerekli değerleri girdim ubuntuya ama ne yazık ki sağlıklı bir sonuç alamıyorum. ağ bağlantısı uygulaması ile eth 0 'ı yapılandırma komutu verdiğimde ise;
Arayüz mevcut değil. Doğru girildiğini ve sisteminiz tarafından doğru bir şekilde desteklendiğini denetleyin diyor. Synaptik ile samba uygulamasını kurmayı denedim ve kurdum ama samba çalışmıyor. Ağ ayarlarını yapabileceğim bir arayüz bulamadım. Birde benim girdiğim değerler arasında yer almamasına rağmen, bağlantı bilgisinde
yayın: 192.168.1.7
yazıyor bunu da anlayamadım.

terminalde bağlantı ile ilgili bazı komutları girince çıkan değerler şu;
arp-n
Address                  HWtype  HWaddress           Flags Mask            Iface
192.168.1.1              ether   00:19:C6:53:F2:3C   C                     eth0

ifconfig

eth0      Link encap:Ethernet  HWaddr 00:1d:92:4e:8b:4a  
         inet addr:192.168.1.3  Bcast:192.168.1.7  Mask:255.255.255.248
         UP BROADCAST RUNNING MULTICAST  MTU:1500  Metric:1
         RX packets:20476 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
         TX packets:17790 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
         collisions:0 txqueuelen:1000
         RX bytes:26271776 (25.0 MB)  TX bytes:1817265 (1.7 MB)
         Interrupt:18 Base address:0xc000

lo        Link encap:Local Loopback  
         inet addr:127.0.0.1  Mask:255.0.0.0
         UP LOOPBACK RUNNING  MTU:16436  Metric:1
         RX packets:122 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
         TX packets:122 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
         collisions:0 txqueuelen:0
         RX bytes:10708 (10.4 KB)  TX bytes:10708 (10.4 KB)

sudo dhclient eth0

There is already a pid file /var/run/dhclient.pid with pid 6352
killed old client process, removed PID file
Internet Systems Consortium DHCP Client V3.0.6
Copyright 2004-2007 Internet Systems Consortium.
All rights reserved.
For info, please visit http://www.isc.org/sw/dhcp/

wmaster0: unknown hardware address type 801
wmaster0: unknown hardware address type 801
Listening on LPF/eth0/00:1d:92:4e:8b:4a
Sending on   LPF/eth0/00:1d:92:4e:8b:4a
Sending on   Socket/fallback
DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 8
DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 17
DHCPDISCOVER on eth0 to 255.255.255.255 port 67 interval 6
No DHCPOFFERS received.
No working leases in persistent database - sleeping.

biraz uğraştıktan sonra internete bağlandım ama sürekli bağlantı kesiliyor ve çoğunlukla yeniden bağlanmıyor. bazen modem i resetleyince yeniden bağlanıyor

heartsmagic

Eğer bağlanamama sorunun devam etseydi birkaç şey söyleyecektim ancak sen bağlanmışsın. Neden bağlantının koptuğunu söylemek ise cidden güç. Eğer kablosuz bir bağlantı olsaydı bizim klasik problemimiz derdim ancak sen hub ile bağlanıyorsun. Bu bağlantı koptuğu durumda modem pinglenebiliyor mu?

Bir de sormak istiyorum kullanılan DNS'ler nerenin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

laforgue

Merhaba cevap yazdığınız için teşekkür ederim. Ben şu an Bolivyadayım sanırım kullandığım dns lerde buraya özgü. Benim bağlantı ile ilgili sorunum biraz ilginç; ffirefox ile internette gezinirken bağlantı sürekli kopuyor. modeme reset atınca çoğunlukla düzeliyor. ama bilgisayarımda amule kurulu o firefoxta (synaptic ve güncelleme yöneticisinde)bağlantı olmadığı zaman bile downloada devam ediyor. bir türlü anlayamadım niye böyle bir sorun yaşıyorum. güncelleştirmeleri tamamlayamadığım için böyle bir sorun yaşıyor olabilirim diye düşünüyorum. zira bir konu başlığı daha açmıştım kilitlenme sorunu ile ilgili bu da fikrimi destekliyor. zaten türkiyeden ayrılmadan kurduğum feisty fawn ı msi laptop ta sorun çıkarttığı için silmiştim. Şimdi güncellemeleri yüklemek istiyorum ama dediğim gibi synaptic ve güncelleme yöneticisi ile bağlantı kurmam mümkün değil. Windowsa tüm güncellemeleri download edip sonra ubuntuya kurma şansım var mı?

heartsmagic

DNS'ler şart değilse bence bir OpenDNS ile değiştirip dene. Neden bunu dene diyorum? Çünkü amule indirmeye devam ediyor. Ya da şunu dene. Bağlantı gitti dediğin anda terminali açıp Google'ın IP adresini pingle:

ping 209.85.171.99

Eğer cevap alıyorsan DNS problemi var demektir. Eğer amule indirme yaparken cevap alamıyorsan problem çok garip bir hâl alır.

Neden güncelleme yapamıyorsun bu sorun yüzünden mi?

laforgue

Merhaba , şu an ubuntu ile internet bağlantım tamamen kesilmiş durumda, sokakta ücretsiz wireless hizmeti var sinyali azda olsa geliyor sanırım önceden de  kablolu ile değil o bağlantı ile bağlanıyordum. şu an bilgisayarıma kurulu windows aracılığı ile bağlanıyorum internete (ubuntunun bağlantı sorununu halledip windowstan tamamen kurtulmak istiyorum. )

öncelikle şu ana kadar yaptıklarımı anlatayım. yönetim-ağ sekmesinden statik ip seçeneğini tercih edip değerlerimi girdim. yönetim- ağ araçları yazılımın da yapılandır komutunu verdiğimde ; Arayüz mevcut değil. Doğru girildiğini ve sisteminiz tarafından doğru bir şekilde desteklendiğini denetleyin mesajı çıktığı için, http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,762.0.html linkinde yazıldığı gibi sudo gedit /etc/dhcp3/dhclient.conf komutunu kullanarak  kendi dns adreslerimi girdim,  gksudo gedit /etc/modprobe.d/aliases komutu ile alias net-pf-10 ipv6  seçeneğini alias net-pf-10 off haline getirdim. ama bu yaptıklarım ne yazık ki sorunumu çözmeye yetmedi. ilk mesajımda yazdığım değerler ile terminali kullanarak nasıl ayar yapabileceğimi yazarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

heartsmagic

Diyelim ki kablolu kartın eth0.

Şimdi öncelikle bir sonraki başlangıçta silinecek olsa bile DNS'leri işleyelim. Eğer işe yararsa kalıcı olma yoluna bakarız.
sudo gedit /etc/resolv.conf
ile dosyayı aç ve senin DNS'leri yaz. Hoş ben DNS meselesinin şart olduğunu düşünmüyorum. Dilediğin bir DNS kullanabilmen lazım.

sudo ifconfig eth0 192.168.1.3 netmask 255.255.255.248
sudo route add default gw 192.168.1.1

Bu aşamadan sonra önce modemi pinglemeye çalış.

ping 192.168.1.1
Eğer sonuç alıyorsan bir önceki mesajda verdiğim google IP adresini pingle. O da sorunsuzsa internete çıkabilmen lazım. Çıkamıyorsan DNS sorunu yüzündendir.

laforgue

bu arada biraz önce ubuntuyu açtım ve kablolu bağlantısını iptal ettim. yalnızca kablolu bağlı iken amule çalışıyor ama firefoxta sayfa açamıyorum. terminali açıp önceden verdiğiniz google linkini pingledim ve cevap alabildim. şu an mesajımı windowsta yazıyorum(yukarda yazdığım dns ler ile windowsta sorun yaşamıyorum) ..
  şimdi son yazdığınız mesajda yazılanları uygulamak için yeniden ubuntuya geçiyorum , sonuçları birazdan bildiririm.

laforgue

dediğiniz komutları uyguladım, router a ve google a ping atabiliyorum, amule de çalışıyor ama ne yazık ki firefox ile internete bağlanamıyorum. :(

heartsmagic

O zaman DNS'leri değiştir. Sana iki alternatif vereyim:
1)
208.67.222.222
208.67.220.220
2)
4.2.2.2
4.2.2.4

Bir de firefox çevrim dışı kipte mi onu kontrol et.

laforgue

sorunum verdiğiniz dns adreslerini girince çözüldü. Bu mesajı şu an ubuntu üzerinden gönderiyorum  :D çok teşekkür ederim ilginiz için. Bu arada merak ettiğim bir şey var eski dns adresleri windowsta sorun çıkartmıyorken neden ubuntuda sorun çıkartıyor bu konuda bir fikriniz var mı?

heartsmagic

İşte, eğer problem yeni DNS'ler ile çözülürse ve bu soru gelirse ne cevap veririm diye düşünmüş ancak bir cevap bulamamışdım :) Bilemiyorum sorun nedendir, nereden kaynaklanır.

laforgue

sorunumun çözülmesi ve ubuntudan internete bağlanabilmek bana fazlası ile yetiyor :D yeniden teşekkür ederim yardımlarınız için, sağlıcakla kalın

heartsmagic

Güle güle kullan. Sen etiketlediğine göre ben de başlığı kapatayım.