Ubuntu Üzerine Windows Kurdum Ubuntu'yu Açamıyorum!!

Başlatan DeFacto, 26 Eylül 2008 - 23:29:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DeFacto

İlk olarak ubuntu'yu kurdum 2 hddm var ama ilk ubuntuyu kurduğum ve mbr ilk hdd 'de olduğu için 2nciye kuramıyordum winzortu. Daha sonra ubuntunun swap alanını (5 gb ayrımıştım nedense :D) bozdum 4 gb winzort için 1 gb de swap ayırdım ve kurdum winzortu.. Fakat direk winzort açılıyor şimdi başta ne sorgu ne sual.. Kısacası grub ekranı gelmiyor nasıl bir konfigürasyon gerekir şimdiden teşekkürler.

mozakca

Gurubun tekrar kurulumuyla ilgili forumda açıklamalar var istersen bir kontrol et.
sevgi, emek ister.

cagataydeniz

ubuntu unu cd ile sistemi ac
sonra terminale gir
sudo grub yaz
biraz beklersin..

find /boot/grub/stage1

yaz  sonra
sana

(hd0,x) gibi birsey gelecek

sonra :
root (hd0,0)
setup (hd0)
yapıp kurarsın tekrar yalnız sana geri dönen değere dikkat et kolay gelisn :)

heartsmagic

.. ve sonra ne olur? Takas alanı bölümü yeniden biçimlendirildiği için muhtemelen bölüm numarası değişir. Hatta bölümleme yapılan programa göre kök bölüm numarası bile değişmiş olabilir. Eğer sadece takas değişmişse Ubuntu sadece mızmızlanır ve Ctrl+D ile geçiştirilir ancak kök bölüm değişmişse yeniden Grub kursan bile kocaman bir Error 17 hatası alırsın.

Ayrıca forumda Grub kurulum anlatımı detaylıca mevcut. Peki yukarıdaki dediğim problem ortaya çıkarsa ne yapılır? Grub ekrarında e tuşuna basılıp gerekli bölüm numaraları değiştirilir. Sonra sistem açılır ve menu.lst de değiştirilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DeFacto

Bu şekilde GRUB'u yeniden kurmuş olacağım değil mi ? Malum Live CD ya direk ubuntuyu tekrardan kurmayalım da :D Sadece emin olmak için soruyorum ne salak çocuk demeyin :D

DeFacto

Mesela hd yerine sda gibi bir ifade de gelebilr değil mi ? Mantığı anladım bir de sadece takas alanını bozdum ve GParted ile :D

kelebek

heartsmagic

Hâlbuki bir önceki mesajımda yazmıştım. Şimdi sen takas alanını bozduysan ve bölüm isimleri değiştiyse eski Grub'u kurarsan sistem mızmızlanır, hatta kök değişmişse açılmaz.

Bir önceki mesajıma şöylece bir daha bak.

Addictive

Açılışta F8'e birkaç defa bas. Windows'un kendi önyükleyicisi açılacaktır. Ubuntuyu görememe sebebin önyükleyicide windows'un default olarak işaretlenmiş olmasıdır. Peki "her açılışta ben F8 ile mi uğraşacam" derseniz? Onun için windowsta Başlat>Çalıştır>msconfig komutuyla açılan "Sistem yapılandırma yardımcı programı"ndaki "BOOT.INI" sekmesini açın. Açılan pencerenin sağ tarafında "Zaman aşımı" kutucuğunu göreceksiniz. Oradan istediğiniz zamanı ayarlayıp, windows'un önyükleyicisinden ubuntuyu açabilirsiniz ;) Umarım yardımcı olabilmişimdir :)

Sypro

Bu Wubi ile olan kurulumda mümkün de normal kurulumda da o menüye yerleşiyor mu? Bildiğim kadarıyla elle ekleme yapmak gerek öyle bir şey için. Wubi gerçi kendisi c:\grldr="Ubuntu" diye bir satır ekliyor, fakat bu normalde işe yaramayacak bir çözüm. Hmm.. Cidden merak ettim bunu şimdi.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

aliosman

bende aynı sorunu yaşadım önce ubuntu sonra xp kurmuştum
bunun için bi program var easyBCD diye küçük ve kolay kullanımlı bi program xp de kolayca çalıştırıp ayarlarınızı yapabilirsiniz
isim vererek yanlış mı yaptım acaba yaptıysam uyarmanız yeterli :)
Ücretsiz Web Site Yapılır!

heartsmagic

Alıntı yapılan: aliosman - 19 Ekim 2008 - 17:36:20
bende aynı sorunu yaşadım önce ubuntu sonra xp kurmuştum
bunun için bi program var easyBCD diye küçük ve kolay kullanımlı bi program xp de kolayca çalıştırıp ayarlarınızı yapabilirsiniz
isim vererek yanlış mı yaptım acaba yaptıysam uyarmanız yeterli :)

Hayır isim vermek yanlış olmaz ancak program XP üzerinden neyi yapılandırıyor?
Örneğin biz GRUB'u yapılandırabiliyoruz, o program ne yapıyor?

btermeli

tahminim windows icin bootloader olmasi gerek, sorunu cozdugune gore :)
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???