kod yardımı

Başlatan omerismail, 25 Eylül 2008 - 13:06:38

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

omerismail

selamlar
ben gümrük müşavir yardımcısı karnesine sahip gümrükleme firmasında çalışan bir kişiyim. çalışma saatlerim sabah 08.00 akşam ise belli değil olanlardanım. yani bilgisayarın başına gündüz fırsat bulup girdiğimde işin arasında belli aralıklarla girebilen akşam ise saati belli olamyan bir sürede kısa sürelerle girebilenim. bu yüzden forumları okumaya fırsatım olsa bile dikkatli inceleme yapamıyorum. zaten notebook um evde duruyor ubuntu kurduğum notebboka ancak fırsat bulursam (ki evde edsl bağlantım da yok ancak cafe ye götürdüğümde) girebiliyorum.
bunların ışığında linux u ilk defa bu kadar uzun süreli kurup kullanabildim. ve program kurmak kaldırmak derlemek (zor) tar gz deb gibi depo harici programları kurmak kaldırmak zip rar dosyalarını açmak iso dosyasını çalıştırmak gibi konuların komutlarına çok ihtiyacım var.
sıralarsam:
depodan program kurmak-kaldırmak
depo eklemek ve çıkarmak
hariç te program kurmak mesela virtualbox ın sitesinden indirip kurmak sırasıyla neler yapacağım gibi
iso dosyasını açmak sanal cd/dvd çalıştırmak film arşivlerim hepsi iso. onları bu şekilde arşivledim.
sıkıştırılmış dosya açmak gibi.
bunları ufak kağıtlara yazıp elle her seferinde manuel yazacağım. öğrenmek istiyorsam böyle yapmam lazım copy-paste yaparsam 10 sene geçse öğrenemem
ayrıca bazı arkadaşlar forumda bak bul diyor. zamanı olana hay hay fakat benim gibi olana nasıl olacak. eve geliyorum yemek yiyorum fırsat bulursam notebooku alıp internete girmek için cafe ye gidiyorum. 1-2 saat bakmak ancak fırsatım oluyor. ondada ilk önce şirketin işleri için maillerin kontrolü cevaplamaları arkadaşlara mesajlar yollamakla geçiyor.
şu an notebooka kurulu ubuntuya bakıyorum oda bana bakıyor. flash player yükledim codec yükledim  pdf ve office belgelerimi yükledim resimlerimi müzikleri yükledim okadar. daha üzerinde işlem bile yapmadım. derslerimi çalışamıyorum.
wine kuracağım virtualbox kuracağım içine xp kuracağım baya uzun yolum var. mesela forumlarda virtualbox ın kendi sitesinde bulunan versiyonunun daha iyi çalıştığı söylendiğini görüyorum. zamanım okadar kısıtlı ki çözümüne bakamıyorum.
şimdi öğlen tatili biraz sonra dış ticaret müsteşarlığına gideceğim işte bu kadar
bu yüzden bana kodları bir sıra halinde yukarıda saydıklarım hakkında yazan arkadaşa şimdiden teşekkür ederim.
selamlar

heartsmagic

Alıntı yapılan: omerismail - 25 Eylül 2008 - 13:06:38
depodan program kurmak-kaldırmak
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1332.0.html

Komuta gerek yok aslında ancak kabaca komut olarak istiyorsan bir altermatif ben vereyim:

sudo aptitude install program-ismi
sudo aptitude remove program-ismi

Alıntı Yap
depo eklemek ve çıkarmak
Bu işlem /etc/apt/sources.list dosyana gerekli depoları ekleyerek veya var olanları açarak yapılır.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,417.0.html

Alıntı Yap
hariç te program kurmak mesela virtualbox ın sitesinden indirip kurmak sırasıyla neler yapacağım gibi

Bu işlem indirdiğin programa ve dosyaya göre değişir. Yukarıda verdiğim başlıklar faydalı olacaktır, bir de şuna göz gezdir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,179.0.html

Alıntı Yap
iso dosyasını açmak sanal cd/dvd çalıştırmak film arşivlerim hepsi iso. onları bu şekilde arşivledim.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3109.0.html

Alıntı Yap
sıkıştırılmış dosya açmak gibi.
Dosyaya sağ tıklayıp "Buraya aç" diyebilirsin. Eğer sıkıştırma rar ile yapılmışsa önce depodan unrar isimli ufak programı kur.

Elden geldiğince özetlemeye çalıştım ancak senin de fırsat bulduğunda mutlaka bu başlıklara bakman lazım. Forumda birçok mevzu zaten konuşulmuş durumda.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

omerismail

henüz inceleme fırsatım olmadı mesajınızı inceleyeceğim faydalı olacaktır bugün çok sıkışık işlerimiz var. malum 9 günlük tatile gireceğiz. inşaallah c.tesi gününden itibaren hararetli bir şekilde yoğunlaşacağım. ubuntuyu kurdum. wine ile bazı programlarım var onları çalıştırsam e birde virtualbox ile xp çalıştırabilsem (illa ie isteyen dersler var) yeter bana
bu arada şimdiden forumdaki arkadaşların ve bütün müslüman aleminin ramazan bayramını kutlarım. inşaallah herkesin mutlu olacağı bir hayat nasip olur
selamlar

heartsmagic

Biraz vakit ayırdıktan sonra olmayacak iş değildir Linux ve Ubuntu. Ancak zaman kısıtlıysa normalden biraz daha sabır göstermen lazım.
Biz de senin mübarek bayramını kutlarız, teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.