[Çözüldü] Marvell/SysKonnect Gigabit Ethernet driver v6.21 Problemi

Başlatan small_hayta, 19 Eylül 2008 - 00:57:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

small_hayta

Merhaba
Ben önce Ubuntu 8.04 Hardy Heron X64 kurdum bilgisayarıma ancak Marvell Gigabit lan tanımadı.
Daha sonra X86 yani 32 bit kurdum ve problem ortadan kalktı.
Bilginize...

Ubuntu: Linux For Human Being = Ayrıca UBUNTU felsefesi de mükemmel!!!

erginemr

Merhaba,

1. Kartın tam olarak marka ve modeli nedir? Kart dahili (PCI) mi? Bilgisayarınız masaüstü mü, dizüstü mü?

2. Kartınızın tanıtılmasını anlatan Ubuntu yardım sayfasının adresi?

3. Konsoldan vereceğiniz şu komutun çıktısı?
lspci

ebubekirs

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=781022  şu adreste bir çözüm mevcut ama çözüm kernel derlemekten geçiyor. Eğer tecrübeli değilseniz kernel derlemek başka sorunlara sebep olabilir.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

ihtiyar said

Çözüldü etiketi eklemişsiniz. Sorununuzu nasıl çözdüğünüzü belirtirseniz sizden sonraki arkadaşlara da güzel bir kaynak olur diye düşünüyorum. Bu yüzden konuyu kilitlemiyorum.

sinanonur

Bu sorunu geçen günlerde çözdüm.
Kubuntu 8.04 64 bit kullanıyorum

http://www.marvell.com/drivers/search.do

sayfasında linux kernel 2.4.20 and higher yazıyordu. Bu sürücüyü denedim ama önce script sonra derleme hatasıyla karşılaştım.

sonra 2.6 ve fedora için olan seçenekten. 10.70.1.3 versiyonlu sürücüyü indirdim.
başlangıçtaki scripti sudo ./intall.sh şeklinde çalıştırmaya çalışınca hata alıyordum. install.sh dosyasını bir metin editörüyle açıp en üstteki
#!/bin/sh
ifadesini
#!/bin/bash

olarak değiştirdim betik çalıştı.

Betik çalışırken yine bir hatayla karşılaştım.

Komut satırıyla /usr/src dizinine gittim. burada ls komutuyla alt dizinlere göz attım.

sudo ln -s /usr/src/gecerli_kernel_sürümü /usr/src/linux  komutu sorunu çözdü.

Bu sefer adımları takip ederek kurulumu tamamlayabildim. kerneli yeniden derlemeye gerek kalmıyor bir modül derleyerek ekliyor.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.