ubuntu kurulumu

Başlatan unnamed-05, 18 Eylül 2008 - 09:22:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

unnamed-05

Merhaba.
Ben linuxta yeniyim, bir süre pardus kullandıktan sonra memnun kalmayıp Ubuntu denemeye karar verdim. İso dosyasını indirip CD'ye çektim fakat kurulumunu bir türlü yapamadım. İnternetten Ubuntu kurulumu araştırdım. Hepsinde dil seçimini yaptıktan sonra çıkan ekranda bir seçenek seçilip arayüze geçiliyor fakat bende öyle bir şey yok. Yani bir tek "install ubuntu" seçeneği var ve onu seçince de mavi ekrandan kuruluma devam ediyor ve cidden çok karışık. Partition bölümüne kadar geliyorum ama orada takılıp kalıyorum. Acaba yeni sürümde mi böyle diye internette aradım, 8.04.1 in kurulumunu anlatmışlar onda bile düzgün bir arayüz var.

Acaba sorunum neden kaynaklanıyor?
Arayüze geçemez miyim?
Veya olmuyorsa mavi ekranla nasıl Ubuntu kurabilirim?

Not: Yalnızca önemli yerleri kalın yazmak daha güzel oluyor.

erginemr

Merhaba ve hoş geldiniz!  :D

Sanırım yanlışlıkla metin arayüzle kurulum yapılan Alternate CD'yi indirmişsiniz. Şu adresten Dektop CD'yi (Ubuntu 8.04 LTS Desktop Edition - Supported to 2011) indirmelisiniz:
http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Sisteminizin 32 bit ya da 64 bit olmasına göre, uygun mimariyi indirdiğinizden emin olun. Bir de Server Edition (Sunucu) var, ondan da uzak durun. Eğer kota sorununuz varsa, işten, okuldan ya da İnternet Cafe'den indirip, ISO dosyasını USB hafıza çubuğuyla alıp eve getirebilirsiniz.

unnamed-05

Teşekkürler :)
İndirirken alt tarafta bi kutucuk var. "Check here if you need the alternate desktop CD. This CD does not include the Live CD, instead it uses a text-based installer" yazıyor. Ben hiç okumadan "onay kutucuğudur" diye düşünerek işaretlemişim :D

erginemr

Sorun değil. Sizi yakında aramıza bekliyoruz. :)

Not: Yalnız kurmadan önce, Live CD'de donanımlarınızın çalıştığından emin olun. Gerekirse, önce wubi ile (varsa) Windows üzerinden kurulum yapın ve sesin, ekran kartının ve (yine varsa) kablosuz modemin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Sonra, disk bölümlemeli gerçek kurulumu yaparsınız.

unnamed-05

ubuntuyu kurdum. bi yandan format atarken bi yandan da internete girebilme olayından etkilenmedim desem yalan olur=)

bir kaç tane sorunum var yeni başlık açmamak için buraya yazayım dedim.
- ekran çözünürlüğünü 1024*768 e getiremiyorum. ayarlarda en fazla 800*600 var.
- nvidia ekran yönetim programını yükledim fakat açamıyorum. root olarak açmalısınız diyor. bunu nasıl yapacağım.
- ekran kontrast ayarlarını nereden değiştirebilirim?
- bu yazımın yarısında bilgisayar durup dururken reset attı. neden olabilir?
- pardusta "yetkili kullanıcı" diye bişeyle dosya sistemine super kullanıcı kipinde girebiliyorduk. ubuntu bu nasıl oluyor.
- bazı internet sitelerinde yazı tiplerinin hepsini bir görüyor. halbuki yazılar başka başka fontlarla yazılmış.
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim :)

atomkarinca

Terminal programını açıp (alt+f2 tuşlarına basıp terminal yazmanız yeterli olacaktır) aşağıdaki kodu girin:

gksudo nvidia-settings

karşınıza gelen pencereden ayarlarınızı seçin ve "Save to X configuration file" gibi bir düğme olması gerekiyor, ona basıp kaydedin. Oturumu yeniden başlattığınızda (ctrl+alt+backspace) kaydettiğiniz ayarlarla açılacaktır. Eğer hala daha çözünürlük olarak en fazla 800x600 görüyorsanız o zaman yine terminalden

displayconfig-gtk

programını çalıştırıp monitör ve çözünürlük ayarlarınızı düzeltebilirsiniz. Kontrast ayarlarınızı eğer monitörden yapamıyorsanız yine nvidia-settings uygulamasıyla yapıp kaydedebilirsiniz.

unnamed-05

mesajı yazdıktan hemen sonra system-administration-hardware graphic drivers seçeneğinden "nvidia accelerated graphic card" ı aktif hale getirdim ve bu sayede nvidia programının ekran yönetim penceresine girebiliyorum artık. ama bunu yapınca ekran çözünürlüğü 640x480 e düştü ve şuan en seçeneklerde en fazla bu var. 800x600 de yapamıyorum malesef :S. nvidia nın kendi programında özel boyut belirleme vardı ordan istediğin şeyi yapabiliyosun ama bu sefer de 800*600 veya 1024*768 yaptığında ekran büyüyor, monitörden taşıyor, sanki zoom moduna geçiyor. yani ekranı monitöre göre düzenlemeden direk 1024*768 boyutuna getiriyor ve tabi doğal olarak ekrana sığmıyor. ekranı sağa sola kaydırarak anca tamamıyla işlem yapabiliyoruz. olmuyor yani..

Kutadgu

Öncelikle Ubuntu dünyasına hoş geldiniz.

Bu tip başlık konusundan farklı sorularınızı farklı başlılklar açarak(uygun yerlere) sorarsanız hem forum derli toplu olur, hemde bir dahaki sefere sizinle aynı sorunu yaşayan arkadaş arama yaptığında konuyu rahatlıkla bulup çözüme ulaşabilir.

Ekran kartı konusuna gelince synaptic paket yöneticisinden envyNG yi kurup nvidia ekran kartı sürücüsünü yüklerseniz belki bir çözüme gidebilirsiniz.