[Çözüldü] hp pavilion DV 9700 wireless problemi

Başlatan senmut, 17 Eylül 2008 - 13:53:17

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senmut

Merhabalar,

Ubuntu 8.04 kurduktan sonra wireless driver tanımadı.Kabloyla bağlanabiliyorum.
ar242 sanırım driver. Forumlardan araştırıp önerileri, benzer sorun çözümleri
için sunulan komutları yazdım fakat herhangi bir olumlu sonuç elde edemedim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

ebubekirs

lspci |grep -i net

çıktısını görebilir miyiz? Kartınızın tam olarak adını öğrenebilmek için.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

senmut

lspci |grep -i net
00:0a.0 Ethernet controller: nVidia Corporation MCP67 Ethernet (rev a2)
03:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter (rev 01)

erginemr

Klasik atheros -> madwifi sürücüsü.

@ebubekirs, bu konuda bilgiliysen @senmut'u yönlendirebilir misin? Benim kablosuz deneyimim yok, o yüzden bir şey diyemiyorum.

ebubekirs

Alıntı yapılan: erginemr - 17 Eylül 2008 - 15:34:06
Klasik atheros -> madwifi sürücüsü.

@ebubekirs, bu konuda bilgiliysen @senmut'u yönlendirebilir misin? Benim kablosuz deneyimim yok, o yüzden bir şey diyemiyorum.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=902860  şu adreste iki çözüm anlatılmış. Akşam 21'den sonra evde olacağım. O zaman Türkçe özetleyip yazarım.

senmut

tx@tx-laptop:~/madwifi$ cd madwifi-hal-0.10.5.6
tx@tx-laptop:~/madwifi/madwifi-hal-0.10.5.6$ make
cd: 1: can't cd to /lib/modules/2.6.24-19-rt/build
Makefile.inc:66: *** /lib/modules/2.6.24-19-rt/build is missing, please set KERNELPATH. Durdu.
tx@tx-laptop:~/madwifi/madwifi-hal-0.10.5.6$ sudo make install
cd: 1: can't cd to /lib/modules/2.6.24-19-rt/build
Makefile.inc:66: *** /lib/modules/2.6.24-19-rt/build is missing, please set KERNELPATH. Durdu.
tx@tx-laptop:~/madwifi/madwifi-hal-0.10.5.6$

bahsettiginiz sitedeki kodlari girmeye calistim ama yukaridaki hatayi verdi tamamlanamadi

atomkarinca

sudo apt-get install build-essential
Herşeyin öncesinde yukarıdaki komutu verdiniz değilmi?

senmut

Ben verdim ama asagidaki hatayi verdi

tx@tx-laptop:~$ sudo apt-get install build-essential
[sudo] password for tx:
Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
build-essential zaten en yeni sürümde.
0 yükseltildi, 0 yeni kuruldu, 0 kaldırılacak ve 0 yükseltilmeyecek.
3 tam olarak kurulmadı veya kaldırılmadı.
After this operation, 0B of additional disk space will be used.
timidity (2.13.2-19ubuntu1) kuruluyor...
   ...fail!
invoke-rc.d: initscript timidity, action "start" failed.
dpkg: error processing timidity (--configure):
subprocess post-installation script returned error exit status 1
dpkg: dependency problems prevent configuration of timidity-el:
timidity-el depends on timidity (>= 2.13.2-19ubuntu1); however:
  Package timidity is not configured yet.
dpkg: error processing timidity-el (--configure):
dependency problems - leaving unconfigured
dpkg: dependency problems prevent configuration of timidity-interfaces-extra:
timidity-interfaces-extra depends on timidity (= 2.13.2-19ubuntu1); however:
  Package timidity is not configured yet.
dpkg: error processing timidity-interfaces-extra (--configure):
dependency problems - leaving unconfigured
Errors were encountered while processing:
timidity
timidity-el
timidity-interfaces-extra
E: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1)

erginemr

2.6.24-19-rt!! Timidity!! ve ses problemi yaşadığınız başlık:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,3476.msg38423.html#msg38423

Bizim forumdaki midi ile alakalı bir başlıktaki yönergeleri izleyerek 2.6.24-19-rt (real time) kernel'i mi kurdunuz? Ses probleminin asıl sebebi bu olabilir? Çekirdek versiyonunu veren şu komutun çıktısı?
uname -r

senmut

atomkarinca

Ben gönderemeden Emrah'ın mesajı gelmiş ama artık editleyemicem wireles için bunu kabul edin artık.
Build-essential yüklü görünüyor; dikkat ettim Realtime bir kernel kullanıyorsunuz bunların durumunu bilmiyorum. Dönen  hata ise timidity paketiyle ilgili önemli değil. Anladığım kadarıyla linux-headers-2.6.24-19-rt yüklü değil. Paketin tam adına bakamıyorum sanırım bu Hardy'ye ait bir kernel ben de Hardy yok. Synapticden aratıp yüklü olup olmadığına bakabilirmisiniz. Yüklü değilse yükleyin ve make komutunu birdaha verin.

senmut

Cok tesekkur ederim dediginiz gibi linux-headers-2.6.24-19-rt kurdum daha sonra make islemini yaptim ve wireless a kavustum, yardim eden tum arkadaslara
tesekkur ederim. k

atomkarinca

Burada sorunun çözüldüğüne sevindim ama biz (Emrah ve Ben) bu şekilde çözülmesini istememiştik çünkü öbür taraftaki sorun devam edecek. Bizim önerimiz eğer çok ihtiyac duymuyorsanız Realtime kerneli tamamen kaldırıp öntanımlı kernelle yola devam etmeniz yönündeydi. Wireles tanıtımınıda ses sorunlarını aşma çalışmalarını da bundan sonra yapmanızdı. Yine de karar sizin. Ses olayını halletmeye rt kernel üzerinden de devam edebiliriz eğer Emrah uygundur der ve yardım ederse. ;D

senmut

Diger tarafta bu konuda soru sordum, bahsettiginiz kerneller nasil degistiriliyor, detayli yol gosterirseniz dediginizi yapacagim.

ebubekirs

Kusura bakmayın, dün yağmurun azizliğine uğradım, eve geç dönebildim. Bir şekilde hallolmuş olmasına sevindim, ama @tanzer'in dediği gibi önceki kernel üzerinde olsaydınız daha iyi olurdu. Bunun için -rt uzantılı olanları synaptic'ten tamamen kaldırıp, -rt uzantılı olmayanı yüklemeniz gerek. Şu an evde olmadığım için versiyonunu tam bilmiyorum ama sanırım 2.6.24-19. Bu durumda wireless bağlantınızı tekrar yapılandırmak gerekecek tabii. Seçim sizin
Bu arada Katkıcı Penguen olmuşum, hadi hayırlısı :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: ebubekirs - 18 Eylül 2008 - 08:39:25
...
Bu arada Katkıcı Penguen olmuşum, hadi hayırlısı :)

Gözüme hep yaptığınız bir katkı ilişiyor. Doğal yani, Katkıcı Penguen olmanız. Hatta geç bile kaldı orası. :P

senmut

Ses geldi fakat wireless gitti. Komutlari tekrar yaptigimda duzelmedi. Ayrica her acilista ekran
kartini sormaya basladi.

Not:Yazım Kuralları gereği ilk ve noktadan sonraki tüm cümleler büyük harf ile başlar. Biraz daha dikkatli olalım.

ihtiyar said

Her açılışta ekran kartını sorması durumu için kartınızı yeniden yüklemenizi önerebilirim. Wireless konusunda forumda bir çok başlık var. İsterseniz küçük bir araştırma yapın. Hâlâ çözemezseniz yardımcı olmaya çalışırız.

senmut

Katki yapan herkese tesekkurler ses ve wireless sorunu sona erdi. Ekran karti ile webcam i nasil kuracagimi
bilmiyorum simdiki meselem bu :(

erginemr

Alıntı yapılan: senmut - 18 Eylül 2008 - 10:56:25
Katki yapan herkese tesekkurler ses ve wireless sorunu sona erdi. Ekran karti ile webcam i nasil kuracagimi
bilmiyorum simdiki meselem bu :(

Tebrikler. :)

Ancak nasıl çözdüğünüzü anlatmanız, aynı problemi ileride yaşayacaklara yön göstermesi açısından çok önemli.

senmut

Merhaba,

Ebubekirs arkadasin vermis oldugu linteki komutlar sorunu cozdu. Sag olsun.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=902860