[Nasıl] Google ile Forumda Etkili Arama Yapmak

Başlatan erginemr, 17 Eylül 2008 - 09:33:18

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

Arkadaşlar,

Forumumuzda konularda arama yaparken ana sayfadaki arama kutusunu kullanıyoruz. Alternatif bir yöntem de Google'ı kullanmak. Bu sayede, bazı durumlarda, sitenin kendi arama motorundan bile daha fazla sonuç alabilirsiniz.

Yapmanız gereken basitçe şu:

1. Firefox ya da Opera'da Google arama çubuğuna şunu yazıyorsunuz:
anahtar_kelime_1 anahtar_kelime_2 site:ubuntu-tr.net

Örneğin, nvidia-settings hakkında kendi yazdığım ya da ismim geçen yazıları bulmak istersem:
nvidia-settings erginemr site:ubuntu-tr.net
yazmam gerekir.

2. Aranan ifade birden fazla sözcükten oluşuyorsa, ifadeyi aynı sırada bulmak için çift tırnak kullanmakta fayda var. Örneğin:
"Ekran Koruyucu" Gnome site:ubuntu-tr.net

3. İngilizce bilen arkadaşlar, çözümü forumumuzda bulamıyorsa, Ubuntu için bilgi deryası niteliginde olan UbuntuForums.org'a da göz atabilirler:
anahtar_kelime_1 anahtar_kelime_2 site:ubuntuforums.org

4. Son bir bilgi olarak, Google'ın da Linux'e has bir alt bölümü bulunuyor. Sık kullanılanlara eklemekte fayda var:
http://www.google.com/linux

Google ile iyi aramalar...

munirekinci

SMF'nin yetersiz kaldığında imdada yetişen yöntem. Teşekkürler @erginemr. :)

erginemr

Sağ ol Münir.

@hasanyılmaz'ın da bu konuda güzel bir çalışması olmuştu. Hayal meyal hatırlıyordum, adresini şimdi buldum:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26.0.html
Ubuntu Arama Motoru

Felâsife

Bu güzel bilgiyi bende Opera kullananlar için şöyle yapabilir miyim?

Malum arama motorları Operaya dahil ediliyor (FF yi bilmiyorum) mesela ben hiç Ubuntu-tr ye girmeden arama motoru sayesinde Ubuntu-tr sitesinde arama yapabiliyorum..

Googleyi de @erginemr'in eklediği bilgilerle şöyle yaparsak daha pratik olur mu?

Önce google de site:forum.ubuntu-tr.net diye arama yapıyoruz, sonra en altta bulunan sonuçların için de ara ya tık'lıyoruz.
Adres çubuğuna sağ tık'layıp arama oluştur deyince, çıkan İsim ksmına Google-Ubuntu-tr diyebiliriz mesela veya başka bir isimde verebilirsiniz..
Bir de kısa yol tuşu atadık mı? işlem tamamdır..

Deneme amaçlı Operanın arama çubuğuna mono yazdım hepsinide Ubuntu-tr için de aradı :D
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

erginemr

Süper ipucu mono! Bildim kadarıyla Firefox'un arama çubuğu, eklentilerle bile bu kadar detaylı yapılandırılamıyor.

Ben de Ubuntu'da genelde Opera kullanıyorum. Eve gider gitmez deneyeceğim. Sağ ol. :)

atomkarinca

Emrah Mono iki ipucu da süper.  :) Ellerinize sağlık hemen deniyorum.

Felâsife

Ben ayrıca Sesli sözlük , Hemen çevir ve Tureng sözlük gibi sözlükleri de Opera arama motoruna ekledim ki, büyük kolaylık oluyor gerçekten. :)
Maceraya hazır mısın!  Bir BSD almaz mısın?

eren

Forum arama motorunu bu şekilde kullanmak için yapılması gerekenler;

1- Yandaki adrese tıklıyoruz. http://www.ubuntu-tr.net/index.php?action=search

2- Aranılacak: kutusunun içerisine faremizin sağ tuşu işe tıklayıp Arama Oluştur seçeneğini seçiyoruz.

3- Açılan pencere de isim kısmına örneğin Ubuntu TR Arama yazıyoruz, kısayol kısmına örneğin Ubuntu TR yazıp tamam tuşuna basıyoruz.

Arama kısmından Ubuntu TR Aramayı seçip tarayıcınızdan artık forumun kendi arama motorunu kullanarak arama yapabilirsiniz.

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Aynı şeyi Wiki içinde yapmak isterseniz aşağıda yer alan adresi kullanmanız yeterli.

http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=%C3%96zel:Search?search=&fulltext=Ara

Bu kısıma girip özel arama oluşturabilirsiniz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.