[Çözüldü] Kubuntu'da deb. paketi kuramıyorum.

Başlatan umutubuntu, 16 Eylül 2008 - 10:42:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

umutubuntu

[IMG]http://img34.picoodle.com/data/img34/3/9/16/t_GrntYakalaym_e22e28f.png[/img]
Getdeb sitesinden indirmiş olduğum aMSN ve diğer deb. paketlerinde aynı sorunu yaşıyorum,sorun neden kaynaklanabilir ?

komikimben

Ben de Ubuntumu ilk kurduğum zaman aynı sorunu amarok ve cairo-dock için yaşamıştım. Terminalden apt-get komutu ile kurabilmiştim Kadir Abi. İlginç olan bu sorun üzerinde fazla durmamıştım.

atomkarinca

Birçok sebebi olabilir, mesala desktop masaüstü karışıklığı olabilir. İndirdiğin dosyayı home dizinine taşıyıp birde öyle kurulum deneyebilirsin. Yada Komikimben'in dediği gibi konsoldan dpkg ile kurabilirsin.

erginemr

Kadir, bu Tanzer'in de söylediği gibi, GDebi'nin KDE arayüzünün, içinde Türkçe karakterler olan Masaüstü klasörünü görememesi olabilir. *.deb paketini ev dizinine taşırsan sanırım üzerine tıklayarak kurulacaktır.

Sanırım Kubuntu'da gdebi-kde paketi kurulu, ki bu arayüzünün biraz problemli olduğunu bir yerlerde okumuştum. Onun yerine sistem izin veriyorsa gdebi paketini kurup:
sudo apt-get install gdebi
*.deb dosyalarını bu uygulamaya bağlarsan, artık masaüstündeki paketler de sorunsuz kurulabilir.

komikimben

atomkarinca

Bende hem gnome hemde kde kurulu ve bu tür sorunlar yaşamamak için masaüstü dosyasını siliyorum home dizinimde desktop dosyasına masüstü diye bir link veriyorum. Kde kurulu değilse sizde bu desktop dosyası olmayabilir. Home dizininde önce bir desktop dosyası oluşturmanız gerekebilir. Sadece gnome kullananları bilmem ama hem kde hemde gnome kullananlar için sorunsuz.

umutubuntu

Teşekkür ederim arkadaşlar, home dizinine taşıdım ve kuruldu.
Daha önceki sürümlerde böyle bir sorunla karşılaşmamıştım.
gdebi-KDE zaten yüklü gnome için olanıda yükleyip denemiştim yine olmamıştı.
apt-get komutuyla kursam, aMSN olarak depolarda bulunan aMSN 0.97.1 kuruluyor, halbuki getdeb.net sitesinde 0.97.2 mevcut.