Ubuntu ve Vista yüklü sistemde Öntanımlı seçimi Vista olarak ayarlama.

Başlatan BIG_KING, 15 Eylül 2008 - 14:36:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BIG_KING

Sorunum hakkında forumda baya bir araştırdım ama yeterli bilgiye ulaşamadım.

Sorun şu;

Pc im de hem linux hem vista yüklü ama ilk açılış ekranında ön tanımlı oalrak linux var. ve seçim yapmazsanız 5 sanye içersinde onu seçiyor.Ben ise işlem yapmazsam otomatik vistayı seçsin istiyorum.

Şurdaki bilgide: http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1114.0

menu.lst deki bazı kodları düzelterek yapabileceğim söylenmiş ama menu.lst de 1 tane bile harf değiştirip kaydetmek istesem kabul etmiyor,sistem dosyası olduğundan dolayı.

Bu sorunu nasıl çözebilirim.

eren

alt ve f2 tuşlarına aynı anda basın, ekrana gksu gedit /boot/grub/menu.lst yazıp entar tuşuna basın. Şifrenizi girin, açılan sayfada Title Windows yazan satırdan başlayarak ilgili satırları Ubuntu satırlarının üzerine taşıyın.

Berecemezseniz dosyanızı buraya taşıyın biz yapalım.

Kolay gelsin.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

@Eren'in ipucuna ek olarak, Grub ve menu.lst hakkında genel bir bilgi sahibi olmak için de, lütfen şu başlığa bir göz atın:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1753.0

Sypro

Hepsine ek olarak msn vermenize gerek yok, çünkü desteğimizi sadece forum üzerinden veriyoruz. Msn ve özel mesaj ile sorulan sorular karşılıksız kalırsa üzülmeyin yani.

Bana göre en kolay yol, default yazan satırdaki satırı düzenlemek.

Ubuntu blabla
Ubuntu recovery
memtest+
Other OS
Windows

şeklinde 5 satır varsa mesela, sizde muhtemelen Default=0 yazıyordur. siz onu 4 yapın yeter. Seçmek istediğiniz satırdan önce kaç tane satır varsa o sayıdan 1 eksik sayıyı default'un karşısına yazın yeter.
Numaralarndırmaları 0 dan başlayarak yaptığı için 1 eksik diyorum :)

Biraz karışık oldu galiba ama daha sade anlatamıyorum sanırım..

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

BIG_KING

Bir kodun numarasını değiştirdim ama işe yaramadı.

Dosya budur:

http://www.babaoyuncu.com/menu.lst

Kaydet deyip kaydedebilirisiniz.

Birde hangi satırları ne yapmam gerektiğini de tam olarak sölerseniz güzel olur.Hazır hoptan çok işi de biraz öğrenmek istiyorum.

Sağolun.

Sypro

Hmm.. İki kernel ve iki recovery olunca iş değişir.

1- kernel 2.6.24-19-generic
2- kernel 2.6.24-19-generic (recovery mode)
3- kernel 2.6.24-16-generic
4- kernel 2.6.24-16-generic (recovery mode)
5- memtest86+
6- Other operating systems:
7- Windows Vista/Longhorn (loader)

Siz Default'un karşısına 6 yazacaksınız.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."