Kurulan Canlı CD Yapımı

Başlatan mbt28, 15 Eylül 2008 - 13:42:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mbt28

Ubuntu üzerinde kolayca kurulan bir canlı cd yapabilrmiyim? İstediğim özellikte bir ubuntu cd si yapıcam ve bunu herhangi bir yerde indirmeye sunucam sorun oluşurmu, yasal olarak haklarım nedir? Eğer ubuntu bu konuda uygun değilse bana uygun bir dağıtım(kurulabilen) önerebilirmisiniz?

erginemr

Remastersys:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=3374.0

Yasal haklarınızdan demin değilim, GPL lisansını incelemek gerekiyor. Alıntı yapılan kaynağı belirtmek ve dağıtımı ücretsiz yapmak yeterli olabilir. Bu işi Linux Mint özgürce yapıyor. Ama sanırım özel dağıtımınızda Ubuntu ismini kullanmak sorun çıkartabilir.

atomkarinca

Ubuntu'yu tabii ki dağıtabilirsiniz fakat codec'lerde sorun yaşayabilirsiniz. Şu anda java'nın özgür sürümü var ama media codec'lerinin özgür sürümü yok. Flash için de Gnash ya da SWFdec kullanabilirsiniz.

Bu arada larch ile çok kolay Arch Linux tabanlı Live CD'ler oluşturabilirsiniz. Eğer farklı dağıtımlar olur diyorsanız ben larch'ı öneririm.

mbt28

Alıntı yapılan: atomkarinca - 15 Eylül 2008 - 13:51:22
Ubuntu'yu tabii ki dağıtabilirsiniz fakat codec'lerde sorun yaşayabilirsiniz. Şu anda java'nın özgür sürümü var ama media codec'lerinin özgür sürümü yok. Flash için de Gnash ya da SWFdec kullanabilirsiniz.

Bu arada larch ile çok kolay Arch Linux tabanlı Live CD'ler oluşturabilirsiniz. Eğer farklı dağıtımlar olur diyorsanız ben larch'ı öneririm.
Larch denemiştim ama çalışması için kullanılan dağıtımında arch olması gerekiyor. Bir düşüneyim bakalım.