KDE4 Kurma ve Kaldırma

Başlatan eren, 14 Eylül 2008 - 05:18:50

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

atomkarinca

Kde4 kurulumu için extra depo falan eklememiz gerekmiyor. Fakat kaldırma işlemi biraz sancılı, kde4'ün yanında kurulu olan diğer masaüstüne göre durum değişebiliyor. Birde bu kaldırma işlemlerinde, sistemde kurulu paket sayısı fazla ise risk artıyor. Ortaya öyle garip bağımlılıklar çıkabiliyorki.  Dikkat edilecek bir husus da kde4.0 ile kde4.1 arasında müthiş farklar var sahip oldukları paketlerin isimleri bile aynı değil. Örneğin ;
sudo apt-get autoremove kde4 kde4-core kdm-kde4
Bu komutla kde4.1'i kaldıramazsınız.

Fakat belki şöyle kalkabilir (İntrepid+kde4.1 için söylüyorum);
sudo apt-get remove kdelibs5 kdebase-data kdelibs5-data
sudo apt-get autoremove
Kaldırma işleminden sonra, kdm (yada gdm) yeniden yapılandırmak gerekebilir.
apt-get --reinstall install kdm
yada
apt-get --reinstall install gdm
Hardy için ise (kde4.0 - kde4.1) kdelibs5 kdebase-data kdelibs5-data paketlerinin karşılıklarına bakmak gerekecek gerisi aynı.

Not: Sizin için değil ama acemi kullanıcılar için bir uyarı olsun. Yukarıdaki komutlar sadece İntrepid için olup tamamen teoriktir. (daha önce denenmemiştir) Sadece çok deneyimli kullanıcılar tarafından ve kaldırma işlemi sırasında kaldırılmak istenen paketler tek tek kontrol edilerek  uygulanabilir.

erginemr

Tanzer'in verdiği komutlara ek olarak, forumdaki bazı kullanıcılar KDE kaldırılsa bile kdm giriş yöneticisinin hala aktif olduğundan şikayet etmişlerdi. Sanırım bu sorunun çözümü de gdm giriş yöneticisini yeniden yapılandırmaktan geçiyor:
sudo dpkg-reconfigure gdm

Ama tanzer'in verdiği şu komut da kurulumdan sonra gdm/kdm seçim ekranını açıyor olabilir:
apt-get --reinstall install gdm

Xenophobia

KDE kurduktan sonra KDE versiyonunuz ne görünüyor güncellemelerden sonra?

Tam olarak yazarsanız memnun olurum. Bunun ille de Ubuntu olmasına gerek yok.

eren

Teşekkürler. Bende 300 civarı program paketi kurulu bu sebeple zaten zor zar adam ettiğim sistemi riske atamıyorum, bu sebeple önerilerinizi almak istedim. Cevaplar için teşekkürler.

Suse kurdum dün KDE4 için KDE4 hoşuma gitti, üzerinde biraz oynayınca adam edilebiliyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Xenophobia

Eren SuSE sonrasında KDE 4 yüklüyor, güncellemesini yapıp 4.1 yaptın mı sen KDE'yi?

Yani versiyonu kesinlikle KDE 4.1.1 olarak gördün mü?

Şayet güncellemeyi yaptıysan kaç mb tuttuğu hakkında bir fikrin var mı?

eren

Alıntı yapılan: NeSQuiK - 17 Eylül 2008 - 19:04:35
Eren SuSE sonrasında KDE 4 yüklüyor, güncellemesini yapıp 4.1 yaptın mı sen KDE'yi?

Yani versiyonu kesinlikle KDE 4.1.1 olarak gördün mü?

Şayet güncellemeyi yaptıysan kaç mb tuttuğu hakkında bir fikrin var mı?

Hiç bir fikrim yok. Kotasız bağlantıya geçtiğimden beri deli gibi güncelleme yapıyorum, toplam 15 dağıtımı kontrol ettiğim için hangisi kaç mb indiriyor kontrol etmiyorum :D

Evde birde test makinesi topluyorum. DistroWatch.com Top100 listesindekileri sırasıyla kurup güncelleyip birer ekran görüntüsü alacağım ve yaptığım testlerin sonuçlarını yazacağım :D

Xenophobia

KDE 4 kurmuştum sürekli çöküyor diye kaldırdım 1 hafta kadar önce, şimdi de güncellemişler.

Acaba diyorum bu 4.1.1. kararlı sürüm güncellemeleri bu sorunları halletmiş midir?

KDE 4 oturana kadar biz ayakta gideceğiz bu belli oldu artık da ne kadar az zararla geçersek o kadar iyi gibi :)

eren

Alıntı yapılan: NeSQuiK - 17 Eylül 2008 - 19:15:28
KDE 4 kurmuştum sürekli çöküyor diye kaldırdım 1 hafta kadar önce, şimdi de güncellemişler.

Acaba diyorum bu 4.1.1. kararlı sürüm güncellemeleri bu sorunları halletmiş midir?

KDE 4 oturana kadar biz ayakta gideceğiz bu belli oldu artık da ne kadar az zararla geçersek o kadar iyi gibi :)

Kullandığım ve yedeklerimin bulunduğu ana sisteme asla KDE 4.x serilerini sokmam :D Şubat 2009'dan önce tabi. Denemek için KDE 4 kurulur ama şu an ana sistem olarak kullanmak akıl karı değil.

Xenophobia

Benim kullandığım önemli bir program olmadığından ben sokarım. :)

Zaten yedeklerimin hepsini dvd'ye almıştım ve düzenli olarak da alıyorum.

2009'a da bir şey kalmadı. Bu sürümleri de birilerinin kullanması lazım ki hatalar temizlenebilsin.

KDE'ye tester olmaya razıyım, yeterki 4.1.1. otursun da biz yaya kalmayalım.

eren

Alıntı yapılan: NeSQuiK - 17 Eylül 2008 - 19:49:19
Benim kullandığım önemli bir program olmadığından ben sokarım. :)

Zaten yedeklerimin hepsini dvd'ye almıştım ve düzenli olarak da alıyorum.

2009'a da bir şey kalmadı. Bu sürümleri de birilerinin kullanması lazım ki hatalar temizlenebilsin.

KDE'ye tester olmaya razıyım, yeterki 4.1.1. otursun da biz yaya kalmayalım.

Tester olacaksan tabi ayrı mesele. Bende başka bir dağıtım için sürekli hata bildirimi yapıyorum.

FUBU

Ubuntu ya KDE 4.1 kurmak için bir başka yöntem;
Software Sources'a gidiyoruz. Aşağıdaki satırı 3th part software yazan taba ekliyoruz.
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu hardy main

Ardından da kapatıp aşağıdaki linke tıklıyoruz.
apt://kubuntu-kde4-desktop
"Yes" deyip kde4.1i yüklüyoruz.

Kurulum bitince de "default display manager" penceresinden kde4 ü seçip forward diyoruz.

Son olarak da eğer istersek System -> Administration -> StartUp-Manager 'dan appearance tabına geliyoruz. En altta "usplash themes" seçeneği var. Onu Kubuntu olacak şekilde değiştiriyoruz.

Pratik mi? Tabi ki değil.. :D Ama komut satırı sevmeyenler için bir alternatif..

ceddiguzel

illa kde kullanacaksam ( ki mandrivada kde kullanıyorum ) kde 3.5 serisini kullanırım ben

En az bir sene daha işim olmaz kde4 ile

Contempt

evet ubuntuda  kde4 e en fazla bir gun sabredebıldım. kde4  kullanmak  isteyenlere şiddetle mandriva ve suse derim :)
Herşeye Rağmen...

matafleur

ihtiyar said

Alıntı yapılan: Eren - 14 Eylül 2008 - 05:18:50
sudo apt-get install kubuntu-desktop

Bununla kurup

sudo apt-get autoremove kde4 kde4-core kdm-kde4

Bununla kaldırıyoruz

Benim sistem biraz hassas bu sebeple kurulum ve kaldırma için daha temiz yollar önerecek birileri var mı? KDE4 üzerine açılan ekstra depoları eklemek gerekli mi?

KDE4 deneyimi olanlar yazarsa memnun olurum. Teşekkürler.

sudo aptitude autoremove kde4 kde4-core kdm-kde4

ile çalıştı ben de.

such

Konu biraz eski ama halen geçerli olduğunu düşünüyorum.

KDE kaldırma konusunda ben de sıkıntı yaşamıştım (halbuki kurmak ne kadar kolay olmuştu).

internette ararken bir başka çözüm olarak şunu buldum http://www.psychocats.net/ubuntu/puregnome

Ve tamamen kaldırmıştı. Ayrıca orada Xubuntu kaldırmak için de çözüm var.

sudo apt-get remove akonadi-server akregator amarok amarok-common amarok-utils apport-kde apturl-kde ark cdrdao dolphin dragonplayer exiv2 foomatic-db-gutenprint gdebi-kde gnupg-agent gtk2-engines-qtcurve gwenview hpijs-ppds ibus-qt4 ijsgutenprint imagemagick install-package jockey-kde k3b k3b-data kaddressbook kamera kate kcm-gtk kde-icons-oxygen kde-style-qtcurve kde-window-manager kde-zeroconf kdebase-bin kdebase-data kdebase-plasma kdebase-runtime kdebase-runtime-bin-kde4 kdebase-runtime-data kdebase-runtime-data-common kdebase-workspace-bin kdebase-workspace-data kdebase-workspace-kgreet-plugins kdebase-workspace-libs4+5 kdebluetooth kdegraphics-strigi-plugins kdelibs-bin kdelibs5 kdelibs5-data kdemultimedia-kio-plugins kdepasswd kdepim-groupware kdepim-kresources kdepim-runtime kdepim-runtime-data kdepim-runtime-libs4 kdepim-strigi-plugins kdepim-wizards kdepimlibs-data kdepimlibs5 kdesudo kdm kfind khelpcenter4 kipi-plugins klipper kmag kmail kmix kmousetool knotes konq-plugins konq-plugins-l10n konqueror konqueror-nsplugins konqueror-plugin-searchbar konqueror-plugins konsole kontact kopete korganizer kpackagekit kppp krdc krfb ksnapshot ksysguard ksysguardd ksystemlog ktimetracker ktorrent ktorrent-data kubuntu-artwork-usplash kubuntu-default-settings kubuntu-desktop kubuntu-docs kubuntu-firefox-installer kubuntu-konqueror-shortcuts kvkbd kwalletmanager kwin-style-qtcurve language-selector-qt libakonadiprivate1 libao2 libaudio2 libboost-program-options1.38.0 libclucene0ldbl libepub0 libexiv2-5 libfftw3-3 libflac++6 libindicate-qt0 libjpeg-progs libk3b6 libkabcommon4 libkcddb4 libkdcraw7 libkdecorations4 libkdepim4 libkexiv2-7 libkipi6 libkleo4 libknotificationitem1 libkonq5 libkonq5-templates libkonqsidebarplugin4 libkontactinterfaces4 libkopete4 libkorundum4-ruby1.8 libkpgp4 libksane0 libksieve4 libkwineffects1 liblancelot0 liblastfm0 liblzma0 libmimelib4 libmodplug0c2 libmpcdec3 libmsn0.1 libokularcore1 libotr2 libpackagekit-glib11 libpackagekit-qt11 libplasma3 libpolkit-dbus2 libpolkit-grant2 libpolkit-qt0 libpolkit2 libpoppler-qt4-3 libqca2 libqca2-plugin-ossl libqimageblitz4 libqscintilla2-5 libqt4-assistant libqt4-dbus libqt4-designer libqt4-help libqt4-network libqt4-opengl libqt4-phonon libqt4-qt3support libqt4-ruby1.8 libqt4-script libqt4-scripttools libqt4-sql libqt4-sql-mysql libqt4-sql-sqlite libqt4-svg libqt4-test libqt4-webkit libqt4-xml libqt4-xmlpatterns libqtcore4 libqtgui4 libqtscript4-core libqtscript4-gui libqtscript4-network libqtscript4-sql libqtscript4-uitools libqtscript4-xml libruby1.8 libscim8c2a libsmokekde4-2 libsmokeqt4-2 libsoprano4 libstreamanalyzer0 libstreams0 libstrigiqtdbusclient0 libtag-extras1 libtidy-0.99-0 libvncserver0 libxcb-shape0 libxcb-shm0 libxcb-xv0 libxine1 libxine1-bin libxine1-console libxine1-misc-plugins libxine1-x libzip1 mysql-server-core-5.1 okular okular-extra-backends openoffice.org-kde openoffice.org-style-oxygen oxygen-cursor-theme packagekit packagekit-backend-apt phonon-backend-xine pinentry-gtk2 pinentry-qt4 plasma-dataengines-addons plasma-dataengines-workspace plasma-scriptengine-python plasma-widget-facebook plasma-widget-folderview plasma-widget-googlecalendar plasma-widget-indicatordisplay plasma-widget-kimpanel plasma-widget-kubuntu-qa-feedback plasma-widget-lancelot plasma-widget-networkmanagement plasma-widget-quickaccess plasma-widgets-addons plasma-widgets-workspace policykit printer-applet python-kde4 python-packagekit python-qt4 python-qt4-dbus python-sip4 quassel quassel-data ruby ruby1.8 software-properties-kde soprano-daemon speedcrunch system-config-printer-kde systemsettings ttf-arphic-uming ttf-dejavu ttf-dejavu-extra update-manager-kde update-notifier-kde usb-creator-kde userconfig && sudo apt-get install ubuntu-desktop

Prometheus

konu güncelliği açısından soruyorum en son kde sürümünü mint'a nasıl kurabilirim?
sanırım farklı kde sürümleri için komutlar değişiyor

sabian

ya o değil de arkadaşlar ben bu KDE 4.4 kaynak kodlarını nerden bulabilirim. Forumda yok, KDE sitesinde de bulamıyorum, nasıl deneyeceğiz. İlle yükseltme mi yapmak gerekiyor sistemi. 960 MB istiyor 3.5 saat sürecek diyor bir de kurulması en az yarım saat sürse 4-5 saat sürecek yani. Sistemi komple yükseltmeden sadece KDE sistemini yükseltmenin yolunu gösterin bana :)
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ironic

Alıntı yapılan: dewrim2 - 05 Mart 2010 - 18:23:00
ya o değil de arkadaşlar ben bu KDE 4.4 kaynak kodlarını nerden bulabilirim. Forumda yok, KDE sitesinde de bulamıyorum, nasıl deneyeceğiz. İlle yükseltme mi yapmak gerekiyor sistemi. 960 MB istiyor 3.5 saat sürecek diyor bir de kurulması en az yarım saat sürse 4-5 saat sürecek yani. Sistemi komple yükseltmeden sadece KDE sistemini yükseltmenin yolunu gösterin bana :)

Hangi Ubuntu sürümünü kullanıyorsun? Kaynak koddan kasıt depo mu ?

sabian

[/quote]

Hangi Ubuntu sürümünü kullanıyorsun? Kaynak koddan kasıt depo mu ?
[/quote]

9.04 kurdum onu 9.10'a yükselttim. Son sürümü kurmak istedim fakat kod bulamadım. Kaynak koddan kastım depoydu evet. Nasıl depoya ekleyebilir ve nasıl yükseltebilirim.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com

ironic

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports

sudo aptitude update && sudo aptitude install kubuntu-desktop

komutları ile kurabilirsin. Depoda şu an 4.4.1 sürümü  mevcut.

sabian

Alıntı yapılan: ironic - 05 Mart 2010 - 19:11:07
sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports

sudo aptitude update && sudo aptitude install kubuntu-desktop

komutları ile kurabilirsin. Depoda şu an 4.4.1 sürümü  mevcut.

şu an 4.3.2 kullanıyorum. 4.4 olsun da 1'i sorun değil :) teşekkürler.

Debian Sosyal Sözleşme

ns

ben de kde  kurdum ama birkaç sorum var

sistemi kde üzerinden kapatamıyorum. logout deyip ordan kapatmam gerekiyor. direk kaptmanın bir yolu varmıdır?

birde bu kde için dil paketlerini yeniden kurmak mı lazım?

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

eribol

Alıntı Yapsistemi kde üzerinden kapatamıyorum. logout deyip ordan kapatmam gerekiyor. direk kaptmanın bir yolu varmıdır?
Eğer girişi gdm üzerinden yapıyorsanız bu sebeptendir. Kdm kullanılırsa açılışta kde ile çıkış yapılabilir. Ve evet kde için de dil paketleri yüklenmesi gerekir.