[NASIL] Yeniden Bir Live CD Oluşturmak

Başlatan mccaner, 13 Eylül 2008 - 07:12:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mccaner

Merhaba arkadaşlar, hemen konuya gireyim. Ben bir live cd oluşturmak istiyorum. Evet, mevcut CD'ler live fakat ben içine benim kullanacağım bir programı entegre ederek bir CD oluşturacağım ve bu sadece live CD olacak knoppix gibi. Hani şu modifiye programlar var DVD'de. İçinde yok yok. Onun gibi bir şey ama ben özel yazılmış ve yakında linux için tekrar derlenecek olan bir programı live CD içerisinde çalışır vaziyette olması için uğraşıyorum. Bu hayatî bir mesele benim için. O yüzden yardımlarınıza çok ihtiyacım var. Eğer size de ilham kaynağı olabilirse ubuntu.help'den bir link var ama ben o kadar profosyonel bir linux kullanıcısı olmadığım için neyi niçin yaptığını anlayamadım ve bir çok hatayla karşılaştım.

https://help.ubuntu.com/community/LiveCDCustomization

Kaynak İngilizce, biraz da onun sıkıntısını çekiyorum.
Yardımlarınız ve ilginiz için şimdiden teşekkürler.

erginemr

Kutadgu

@erginemr,

Yine herzamanki gibi çabuk cevabınız ve kesin çözüme götürmeniz ile artık bir teşekkürden fazlasını hakediyorsunuz. Ne zaman fırsat bulup foruma baksam erginemr orda ve çözüm üretmiş  :). Gerçekten teşekkürler.

Bu arada yeni gördüm nihayet Genel forum sorumlusu olmuşsunuz. Hayırlı olsun tüm foruma.

erginemr

Sağ olun @ogzuran,

Elimden geleni yapıyorum. Yöneticilik konusunda sorumluluk alma zamanım gelmişti.

Kendinize iyi bakın.  :)

mccaner

Hızlı cevaplarınız için gerçekten teşekkürler. Ben bu cevapları sizin hızınızda değerlendiremiyorum.
Ayrıca bir sorum daha olacak müsadenizle. Bu yaptığımız olaylar x ubuntu için değişmez sanırım. Zira daha hızlı açılan hafif bir program bu projem için daha yararlı olur.

mccaner

Gönderdiğiniz linklere daha önce bakmıştım fakat bu başlıklar altındaki remastersys linki çalışmıyor, not found hatası veriyor.

mccaner

Arkadaşlar reconstractor diye bir program kurdum. Arayüz gerçekten basit gözüküyor ama hiçbir işlemi gerçekleştirmiyor. İso size hep sıfır. Hatalar genellikle yazılamıyor. chdir olanaksız böyle bir dosya ya da dizin yok şeklinde geliyor uçbirimde. Hata ne? Ne yapmalıyım?

mccaner

Arkadaşlar remastersys yide kurdum . Ancak oda iso dosyaların şuradadır diyor fakat öyle bir dosya  ya da klasör yok. Bu işlemi saniye sürmeden yapıyor. Sizce bir gariplik yok mu?

Sypro

remastersys size neyi nasıl yapacağınızı söylüyor. Açıklamalara uyarak ve gerekli parametreleri ekleyerek mi yapıyorsunuz ? Terminale girdiğiniz kod nedir mesela ?

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

erginemr

Remastersys'i bir kez kullanmıştım. ISO dosyasını sorunsuz oluşturmuştu. Arada bir yerde dosya kopyalamak için Ubuntu Çalışan CD'yi de istemişti. Bir yerlerde yanlış yapmadığınızdan emin misiniz?

Bu konuda bir iki yabancı kaynak:
http://www.ubuntugeek.com/creating-custom-ubuntu-live-cd-with-remastersys.html
http://www.howtoforge.com/ubuntu-linux-mint-livecd-with-remastersys

mccaner

Alıntı yapılan: erginemr - 13 Eylül 2008 - 23:09:45
Remastersys'i bir kez kullanmıştım. ISO dosyasını sorunsuz oluşturmuştu. Arada bir yerde dosya kopyalamak için Ubuntu Çalışan CD'yi de istemişti. Bir yerlerde yanlış yapmadığınızdan emin misiniz?

Benim yaptığım işlemde kodlarla hiç uğraşmadım. Basit bir arayüz üzerinden program çalışıyor. Liste görünümlü. Oradan make a distributable copy seçeneğini tıklayarak yapmaya çalıştım. Tabi gerekli configürasyonu yaptım, modify remastersys ile. Sonrasında bana saniye geçmeden iso dosyanız ve iso.md5 dosyaların /home/remastersys içinde hazır diye mesaj verdi. Ama dediği gibi bir klasör yok ortada.

kafkasyali

Alıntı yapılan: mccaner - 13 Eylül 2008 - 23:36:09
Alıntı yapılan: erginemr - 13 Eylül 2008 - 23:09:45

benim yaptığım işlemde kodlarla hiç uğraşmadım. basit bir arayüz üzerinden program çalışıyor. liste görünümlü. ordan make a distributable copy... seçeneğini tıklayarak yapmaya çalıştım. tabi gerekli configgirasyonu yaptım modify remastersys .... ile.sonrasında bana saniye geçmeden iso dosyanız ve iso.md5 dosyaların /home/remastersys içinde hazır die mesaj verdi. ama dediği gibi bir klasör yok ortada.

Aynısını ben de yaptım. Kısa bir süreliğine uç birim açılıp kapanıyor ve tahminim hata mesajı veriyor. Program uç birimden yanıt almadan uç birim kapanır kapanmaz işlem tamam mesajı veriyor. Program konsole tabanlı olduğu için GUI parametrik kod gönderiyor. Alınan cevap olumlu da olsa olumsuz da olsa hep olumlu mesajı veriyor. Bu program eğer açık kaynaksa kaynak kodlarını değilse debug ederek gönderilen komutları incelemeye çalışacağım.

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

kafkasyali

Sorun sanırım GUI'den kaynaklanıyor. Uç birimde denedim. Program çalışıyor.

Uç birime girip

sudo remastersys dist

yazalım. İşlem bilgisayarın hızı ve yüklenilen programlara göre uzun sürebilir. İşlem bittiğinde ISO (MD5.txt dahil) oluşturuluyor. Iso dosyasının yedeğini almadan kesinlikle önerilen "sudo remastersys clean" komutunu kullanmayın (ben kullandım iso yu ve temp dosyalarını sildi :) )

İncelemedeki artılar
Iso dosyasını VirtualBox ile denedim. Bir boot ekranında klasik açılış şekillerini sıralıyor.(textmod, grafikmod, hata denetimi, ramtest, diskten açma vs) Ekran çözünürlüğü, kurulan programlar (wine, emesene, skype vs) gibi tüm özelleştirilmiş kullanıcı ayarları aynen çalışıyor. İsterseniz aynı Ubuntu CD'sinde olduğu gibi kurulum da yapabiliyorsunuz. Normal bir Ubuntu CD'sinden artıları kullanıcı ayarlarının tümü çalışıyor. Güncelleştirmeleri yüklüyorsanız güncel paketler de geliyor.

Eksiler
Çözücüler (Codec), flashplayer gibi kapalı kodlu uygulamaların yeniden yüklenmesi gerekiyor. Stabil değil. Kapanışta sorun var. (Belki de iso dosyasını umount edemediği içindir).

Stabil olma konusu ve kapanma hatasını VirtualBox'a bağlıyorum.

Daha iyi bir sonuç için CD/DVD'yi bir kaç bilgisayarda deneyip bakmak en iyisi olacak. En azından Nvidia-new sürücüsü Nvidia ekran kartı olan başka bir bilgisayarda çalışırsa bu bile harika olur.

Pazar günü oruçlu ağzımla bir yere gitmeye niyetim yok. Bolca zamanım olacak. Sistemi öylesine özelleştirip bir CD/DVD hazırlayacağım. Eğer tutturursam bundan sonraki kurulumları hep böyle yaparım.

Böylesine güzel bir olayı ilham ettiğin için teşekkür ederim  ;D

mccaner

Sayın kafkasyalı, asıl ben size ve bu konuda bana yardımcı olmaya çalışan bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Benim için önemli bir olaydı bu. Linux konusunda çok profesyonel değilim ama bazen böyle usta işleride lazım oluyor ve bu konudaki yardımlarından dolayı ustalara tekrar teşekkür ediyorum.
Biz acemiler genelde grafik arayüze bakarız, terminalde olan olaylar yabancı bize. Neyi, niçin yaptığımın çoğu zaman farkında olmuyorum ama alışıyorum. İnşallah ileride daha iyi kullanacağım ve bende diğer arkadaşlara yararlı olabileceğim. :)
Bir sorum daha olacak. Peki bu CD'yi sadece live olarak ayarlayabilir miyiz? Kurulumsuz veya bootable bir flash disk oluşturabilir miyiz? İki bölümlü bir disk boot kısmı ve kaydedilebilir kısım olarak. Biliyorsunuz live de yapılan işlemler kaydedilmiyor.

mccaner

Arkadaşlar, evet bir CD oluşturmayı başardım lakin sorunlar bitmiyor acemiilik işte :) Oluşturduğum CD bir lve CD'den daha çok windowsun kurtarma konsoluna benziyor. Grub imleci altında verilen bir takım komutlar temel komutlar. Boot dediğim zaman ilk olarak kernel in yüklenmesi gerektiğini söylüyor. Benim düşündüğüm tamamen mevcut live cdler gibi çalışabilen bir CD idi. Gerçi bu oluşturduğu CD içeriği normaline göre çok eksik. İçinde :boot ve casper klasörü ve boot.catalog, md5sum.txt readme.diskdefines dosyaları mevcut, başka birşey yok. Normali böyle mi?

eren

İstiyorsanız bu şekilde özel bir Ubuntu sürümü yayınlayabiliriz. Ayrıca içerisine Pardus da olduğu gibi tüm codec paketlerinide koyabiliriz çünkü yasalarımız Türkiye sınırları içerisinde buna izin veriyor.

Ubuntu Multimedia Edition olabilir ismi, Ubuntu ismini kullanmamız sakınca doğurmayacaktır çünkü bazı yerel siteler özel yerelleştirilmiş dağıtımlar çıkaratabiliyor. Ayrıca Ubuntu CE, Ubuntu ME gibi dağıtımlar da var.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

atomkarinca

@Eren, sanırım isim için Ubuntu'dan izin almak gerekiyor çünkü GEUbuntu geçen sene ismini sırf bu yüzden OpenGEU olarak değiştirmişti.

erginemr

Böyle bir şey olabilseydi, biz de bir sunucu üzerine koyabilseydik çok güzel olurdu. Şöyle Mint'deki gibi güzel, şık bir tema ve masaüstü resmi, Sun Java, bütün codecler (mp3, divx, dvd,vb.), mplayer, thunderbird, vb. popüler programlar, kurulu rar, build-essential, vb. temel gerekli paketler, NVidia ve ATI'nin kapalı kaynak kodlu sürücüleri...

Ancak birkaç sorun olacaktır:
- Bu kadar paketle CD yeterli olmayacak, DVD görüntüsü oluşturmak gerekecek.
- Bu DVD'yi koymak için bir web alanı gerekecek.
- Remastersys, hala Ubuntu kurulum CD'sini isteyecek ve bazı kapalı kaynak kodlu paketleri Live CD harici tutacak. Niye böyle yapıyor bilmiyorum, ama ne yazık ki böyle.

Sypro

Remastersys 'den daha iyi bir program ile bunu yapabiliriz evet. Benim geçmişte splashscreen değiştirip tema falan değiştirip custom iso denemelerim oldu. Ekim ayından sonra çok rahat başlayabilirim bunun çalışmalarına. Eğer ki güzel fikirler varsa konu ile ilgili, bir custom iso oluşturalım. Upload için de www.linux.org.tr 'nin alanı kullanılabilir. Hal-i hazırda web alanı sağladıkları bir sürü dağıtım var, sanıyorum ki kırmayacaklardır bizleri de.

Sık kullanılan ya da bir dağıtımda olmazsa olmaz denen dağıtımların listesini çıkarıp bu işi yapabiliriz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

eren

Alıntı yapılan: Sypro - 15 Eylül 2008 - 17:55:24
Remastersys 'den daha iyi bir program ile bunu yapabiliriz evet. Benim geçmişte splashscreen değiştirip tema falan değiştirip custom iso denemelerim oldu. Ekim ayından sonra çok rahat başlayabilirim bunun çalışmalarına. Eğer ki güzel fikirler varsa konu ile ilgili, bir custom iso oluşturalım. Upload için de www.linux.org.tr 'nin alanı kullanılabilir. Hal-i hazırda web alanı sağladıkları bir sürü dağıtım var, sanıyorum ki kırmayacaklardır bizleri de.

Sık kullanılan ya da bir dağıtımda olmazsa olmaz denen dağıtımların listesini çıkarıp bu işi yapabiliriz.

Güzel fikir. ISO oluştuktan sonra yer sorun değil, ayrıca isim konusunda da sorun çıkacağını sanmıyorum, gerekiyorsa iletişim kurup isim işini de halledebiliriz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

atomkarinca

Bir başka başlıkta daha bahsetmiştim, eğer ille de Debian tabanlı olması gerekmez diyorsanız larch isminde çok güzel bir Live CD yapma aracı var. Arch Linux tabanlı bir Live CD hazırlanabilir.

http://larch.berlios.de/

Bu arada Ubuntu isminin sorun olabileceğini söylemiştim, bazı dağıtımlar için daha şimdiden sorun olmuş bile.

http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20080915#feature

Bence orijinal bir isim bulmak daha güzel olur.

eren

Alıntı yapılan: atomkarinca - 15 Eylül 2008 - 20:15:24
Bir başka başlıkta daha bahsetmiştim, eğer ille de Debian tabanlı olması gerekmez diyorsanız larch isminde çok güzel bir Live CD yapma aracı var. Arch Linux tabanlı bir Live CD hazırlanabilir.

http://larch.berlios.de/

Bu arada Ubuntu isminin sorun olabileceğini söylemiştim, bazı dağıtımlar için daha şimdiden sorun olmuş bile.

http://distrowatch.com/weekly.php?issue=20080915#feature

Bence orijinal bir isim bulmak daha güzel olur.

Ubuntu tabanlı olması bizim için daha uygun, Ubuntu Türkiye'nin Arch tabanlı bir dağıtım çıkartması abesle iştigal olur. :D

İsim konusuna gelince bildiğim kadarıyla belli bir standardı yakalamış dağıtımlara isim kullanım hakkı veriyorlar.

kafkasyali

Aslında mükemmel olur böyle bir dağıtım. İsim önerisi için yeni bir başlık açalım mı?

Mesela forumumuzdaki bir üyenin ismi geyet iyi gider diyorum.

UbunTurk  ;)

atomkarinca

İsim konusunda şunları söylüyor ubuntu.com:

Alıntı YapPermission from us is necessary to use any of the Trademarks under any circumstances other than those specifically permitted above. These include:

...
- Use of a name which includes the letters BUNTU in relation to computer hardware or software.
...

If you wish to have permission for any of the uses above or for any other use which is not specifically referred to in this policy, please email us at trademarks AT ubuntu DOT com and we'll let you know as soon as possible if your proposed use is permissible.

Yani diyor ki: "Eğer BUNTU ismini içeren bir donanım ya da yazılım çıkartmak istiyorsanız bizden izin almanız gerekiyor. Bunu trademarks@ubuntu.com adresinden yapabilirsiniz."

Logolarını kullanmak ise imkansız gibi bir şey. Renklerin ve orantının aynı kalması şartıyla kullanabilirsiniz diyor. Bence öncelikle izin alıp ondan sonra plan yapmak gerekiyor.