[Çözüldü]Ntfs Hdd simgeleri gizlenebilir mi? İsimleri değiştirilebilir mi?

Başlatan ihtiyar said, 12 Eylül 2008 - 09:24:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Masaüstümde iki adet ntfs formatlı hdd simge var. Bunları gizlemenin bir yolu var mı? Bir de, isimlerini değiştirebilir miyim? İhtiyaç duyduğum bir şey değildi lakin geçenlerde Ubuntu ailesine henüz yeni katılan bir arkadaş sordu. "Sanırım yok" dediğimde bunun olumsuz bir durum olduğunu belirtti. Bende size bir sorayım dedim.

ebubekirs

Bunu gconf-editor'den yapabilirsin.

gconf-editor

Apps/Nautilus/Desktop ya da Uygulamalar/Nautilus/Masaüstü şeklinde de olabilir (şu an işyerindeyim :( ). Orada volumes_visible değerini "false" yaptığında mount edilen sürücüler masaüstünde gözükmez.
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

ihtiyar said

Apps/Nautilus/Desktop şeklindeymiş. volumes_visible'nin yanında bir kutucuk vardı ve tik vardı. Tiki kaldırdım, simgeler de kalktı masaüstünden. Yeniden başlattığımda otomatik mount eder, değil mi? Bir de isimlerini değiştirebilir miyiz?

ebubekirs

Ntfs için

ntfslabel /dev/sdb1 etiket

Ext3 için

e2label /dev/sdb1 etiket

sdb1 yerine kendi sürücü yolunu yaz, etiket yerine de istediğin ismi. Yalnız bunun için,

sudo apt-get install ntfsprogs e2fsprogs

ihtiyar said

Alıntı Yapntfslabel /dev/sda4 Depo
Hata verdi. Çıktısı;
Alıntı YapAccess is denied because the NTFS volume is already exclusively opened.
The volume may be already mounted, or another software may use it which
could be identified for example by the help of the 'fuser' command.
You can use force option to avoid this check, but this is not recommended
and may lead to data corruption.

ironic

Gösterdiğin disk şu an açılmış durumda.. ntfs disklerini öncelikle kapat..O yolu kullanan bir program da olmasın.

ebubekirs

Yalnız aynı zamanda "The volume may be already mounted" diyor. Bu durumda unmount edip etiketlendirdikten sonra tekrar mount etmek gerekebilir.

Önce
cat /etc/fstab ile diskin nereye bağlı olduğunu görüp, ardından

umount /dev/sda4 ile unmount ettikten sonra etiketini değiştirip, tekrar

mount /dev/sda4 /bağlı olduğu yer

erginemr

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 12 Eylül 2008 - 09:24:19
Masaüstümde iki adet ntfs formatlı hdd simge var. Bunları gizlemenin bir yolu var mı? Bir de, isimlerini değiştirebilir miyim? İhtiyaç duyduğum bir şey değildi lakin geçenlerde Ubuntu ailesine henüz yeni katılan bir arkadaş sordu. "Sanırım yok" dediğimde bunun olumsuz bir durum olduğunu belirtti. Bende size bir sorayım dedim.

Bu tarz masaüstü ayarlarını kolayca yapmanın bir yolu da Ubuntu-Tweak'i yüklemek:
http://www.getdeb.net/app/Ubuntu+Tweak

munirekinci

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 12 Eylül 2008 - 09:52:18
Apps/Nautilus/Desktop şeklindeymiş. volumes_visible'nin yanında bir kutucuk vardı ve tik vardı. Tiki kaldırdım, simgeler de kalktı masaüstünden. Yeniden başlattığımda otomatik mount eder, değil mi? Bir de isimlerini değiştirebilir miyiz?

Evet mount etmesine mani olmaz, sadece masaüstünde göstermez.

heartsmagic

Ayrıca ben merak ettim, neden "olumsuz" oluyormuş bu durum?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ihtiyar said

Terminalde,
Alıntı Yapgconf-editor
komutunu verdim.

Apps/Nautilus/Desktop yolunu takip ettim. volumes_visible'nin yanında bir kutucuk ve yanında bir tik vardı. Tiki kaldırdım, simgeler de kalktı masaüstünden.

cat /etc/fstab

ile diskin nereye bağlı olduğunu gördüm, ardından

Alıntı Yapumount /dev/sda4

ile unmount ettim.

Alıntı Yapntfslabel /dev/sdb1 etiket

ile disklerimin ismini değiştirdim.
Alıntı Yap
umount /dev/sda4

ile unmount yaptığım disklerimi aynı kodun başındaki "u" harfini kaldırarak bağladım.

Bilgisayarımı yeniden başlattığımda başarıyla sonuca ulaştığımı gördüm. :)

(Kırmızı yazılan kısımları kendime göre değiştirdim.)

Not: @heartsmagic; isim değiştirmeyi ben istemiştim. Simgelerin masaüstünde gözükmemesini isteyen arkadaş, Linux'a bahane arıyordu. :)

Sorunum(uz) çözüme ulaştığına göre [Çözüldü] etiketi ekleyip, kilitleyeyim konuyu. :)