Ogre3D kurulum çalıştırma

Başlatan yvz, 11 Eylül 2008 - 23:09:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yvz

Merhabalar. Bir okul projesi için, grafik motoru kuruyordum. Ogre3D oldukça uygun göründü ve şuradaki yönergeleri izleyerek kurulum yapıyordum. ve fakat, zziplib kurulu olmasına rağmen, ./configure dediğim zaman şu hatayla karşılaşıyorum :

...
...
checking pkg-config is at least version 0.9.0... yes
checking for ZZIPLIB... configure: error: Package requirements (zziplib) were not met:

No package 'zziplib' found

Consider adjusting the PKG_CONFIG_PATH environment variable if you
installed software in a non-standard prefix.

Alternatively, you may set the environment variables ZZIPLIB_CFLAGS
and ZZIPLIB_LIBS to avoid the need to call pkg-config.
See the pkg-config man page for more details.

Yardımcı olursanız sevinirim.

atomkarinca

Genelde kurulum dosyaları bu bağlılıkların -dev ya da lib- paketlerinin kurulu olmasını gerektirir. Synaptic'te bu isimle arama yapın ve bu tarz dosyalar var mı bir bakın.

yvz

Dediğini yaptım, gözden kaçırdığım birkaç paket olmuş. Onları yükledikten sonra düzgünce devam etti. Ancak yine aynı yerde söyledikleri üzere CEGUI'yi ./configure den sonra make dediğim zaman da şu hatayla karşılaştım :

...
...
  -lSM -lICE    -lfreeimage  -lpthread -ldl
libtool: link: cannot find the library `' or unhandled argument `graphic/ogre3d/CEGUI-0.6.0/RendererModules/OpenGLGUIRenderer'
make[3]: *** [libCEGUISampleHelper.la] Hata 1
make[3]: `/home/yavuz/Belgeler/Dosyalar/3d graphic/ogre3d/CEGUI-0.6.0/Samples/common/src' dizininden çıkılıyor
make[2]: *** [all-recursive] Hata 1
make[2]: `/home/yavuz/Belgeler/Dosyalar/3d graphic/ogre3d/CEGUI-0.6.0/Samples/common' dizininden çıkılıyor
make[1]: *** [all-recursive] Hata 1
make[1]: `/home/yavuz/Belgeler/Dosyalar/3d graphic/ogre3d/CEGUI-0.6.0/Samples' dizininden çıkılıyor
make: *** [all-recursive] Hata 1

atomkarinca

Bu kurulum dosyasıyla ilgili bi hata, istersen Ogre'nin sitesinden ya da -varsa- forumlarından yardım almayı dene.

yvz

Problem çözüldü. Ancak şöyle bir durum var, ben indirilmesi gereken dosyaları, Başlangıç klasörünün içerisinde bir yere kopyalamış, oradan yapmaya çalışıyordum. Orada libtool : link cannot find the library ... gibi bir hata veriyordu. Ama aynı klasörleri masaüstüne alıp, oradan yapınca libtool hatası ortadan kalktı yalnız bu sefer make komutundan sonra; 'all-am' için hiçbir şey yapılamadı ve 'all' için hiçbir şey yapılamadı dediği pek çok yer oldu. Yalnız bu hata ya da uyarı değil, dolayısıyla her şey yolunda diye düşünüyorum. Ama anlamadığım şudur; erişim olarak bir farkı olmamasına rağmen, masaüstünde düzgün çalışıp, birkaç basamak içerideki bir klasörde neden hata veriyor?

heartsmagic

Sorunun çözümünün senin yaptığın şeyle alakası yoktur muhtemelen. Bu arada sen sistemi açıp kapadın mı? Aklıma kurduğun kütüphane dosyalarının ldconfig işletilmediğinden dolayı görünmemesi geliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yvz

Sistemi açıp kapamadım. Yalnız bunalıp bir saat ara verdikten sonra, adımlara en baştan başladım. Bu esnada, kurmadığım bazı kütüphaneler olduğunu görüp onları kurdum. Fakat, masaüstüne almadan önce, kurulumları da bitirdikten sonra, örn: ~/Belgelerim.../ois$ make dediğim vakit:
Making all in src
make[1]:`/home/yavuz/Belgeler/Dosyalar/3d graphic/ogre3d/ois/src' dizinine giriliyor
make[1]: `all' için hiçbir şey yapılmadı.
make[1]: `/home/yavuz/Belgeler/Dosyalar/3d graphic/ogre3d/ois/src' dizininden çıkılıyor
Making all in includes
make[1]:`/home/yavuz/Belgeler/Dosyalar/3d graphic/ogre3d/ois/includes' dizinine giriliyor
make  all-am
make[2]:`/home/yavuz/Belgeler/Dosyalar/3d graphic/ogre3d/ois/includes' dizinine giriliyor
make[2]: `/home/yavuz/Belgeler/Dosyalar/3d graphic/ogre3d/ois/includes' dizininden çıkılıyor
make[1]: `/home/yavuz/Belgeler/Dosyalar/3d graphic/ogre3d/ois/includes' dizininden çıkılıyor
Making all in demos
make[1]:`/home/yavuz/Belgeler/Dosyalar/3d graphic/ogre3d/ois/demos' dizinine giriliyor
/bin/bash ../libtool --tag=CXX   --mode=link g++  -g -O2 -L../src  -o ConsoleApp OISConsole.o -lOIS
libtool: link: cannot find the library `' or unhandled argument `graphic/ogre3d/ois/src'
make[1]: *** [ConsoleApp] Hata 1
make[1]: `/home/yavuz/Belgeler/Dosyalar/3d graphic/ogre3d/ois/demos' dizininden çıkılıyor
make: *** [all-recursive] Hata 1

Bu hatayı veriyor. Kimi yerde bunun gutsy ile ilgili bir bug olduğunu söylüyor, kimi yerde değişik çözümler vermişler. Ama aynı işlemi, masaüstündekinde yaptığım zaman hiçbir hata vermiyor. Şu an ikisi de mevcut, ikisinde de make komutunu verdiğim zaman, biri çalışıyor biri hata veriyor. Aynı klasörün masaüstündekine make komutu verdiğim zaman çıkan da bu:
Making all in src
make[1]:`/home/yavuz/Masaüstü/ois/src' dizinine giriliyor
make[1]: `/home/yavuz/Masaüstü/ois/src' dizininden çıkılıyor
Making all in includes
make[1]:`/home/yavuz/Masaüstü/ois/includes' dizinine giriliyor
make  all-am
make[2]:`/home/yavuz/Masaüstü/ois/includes' dizinine giriliyor
make[2]: `/home/yavuz/Masaüstü/ois/includes' dizininden çıkılıyor
make[1]: `/home/yavuz/Masaüstü/ois/includes' dizininden çıkılıyor
Making all in demos
make[1]:`/home/yavuz/Masaüstü/ois/demos' dizinine giriliyor
make[1]: `/home/yavuz/Masaüstü/ois/demos' dizininden çıkılıyor
make[1]:`/home/yavuz/Masaüstü/ois' dizinine giriliyor
make[1]: `all-am' için hiçbir şey yapılmadı.
make[1]: `/home/yavuz/Masaüstü/ois' dizininden çıkılıyor

heartsmagic

Senin masaüstü dediğin diğer makine miydi? O zaman işler değişebilir. Yine kurmamış olduğun bir kütüphane olabilir veya Ubuntu sürümleri farklıysa cidden birinde böcek olabilir.

yvz

Hayır, aynı makine. İşte, içinden çıkamadığım da bu zaten :) ".../Masaüstü" nde çalışıyor, ".../Belgeler/Dosyalar/.../bilmem ne" içinde çalışmıyor.

heartsmagic

Bir dizini tamamen taşıyıp da deniyorsan bu durum cidden çok garip. Derleme işlemi eğer derlenecek dosyada özel bir şekilde yol belirtilmediyse her yerde olur.

yvz

Maalesef öyle. Bir şekilde masaüstünden de olsa, bütün işleri hallettikten sonra, her şeyi yükledikten, her hatayla tek tek uğraştıktan sonra aldığım segmentation fault la beraber, bu sevdadan cayıyorum. Şu ana kadarki yardımlarınız için teşekkürler.

heartsmagic

Bir süre sonra vakit bulduğumda derlemeye çalışırım. O zamana kadar biri çözerse ne âlâ.

yvz

Tekrar merhaba :) Sorunu baya bir araştırdım, farklı yerlerde çalışmama olayını bilmesem de, run ederken karşıma çıkan segmentation fault un sebebinin, yanlış sürücü kullanmak olduğunu öğrendim. En azından öyle dediler.

Alıntı yapılan: adamın biri

Alıntı Yap22:56:22: GL_VERSION = 1.3 Mesa 7.0.3-rc2
22:56:22: GL_VENDOR = Tungsten Graphics, Inc

Install the actual hardware drivers for Linux.

Stack trace i de vereyim, tam olsun.
#0  0xb7fb5410 in __kernel_vsyscall ()
#1  0xb757f085 in raise () from /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6
#2  0xb7580a01 in abort () from /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6
#3  0xb778f480 in __gnu_cxx::__verbose_terminate_handler ()
   from /usr/lib/libstdc++.so.6
#4  0xb778cd05 in ?? () from /usr/lib/libstdc++.so.6
#5  0xb778cd42 in std::terminate () from /usr/lib/libstdc++.so.6
#6  0xb778cd65 in ?? () from /usr/lib/libstdc++.so.6
#7  0xb778c7d8 in __cxa_call_unexpected () from /usr/lib/libstdc++.so.6
#8  0xb6afa03e in dllStartPlugin () at OgreGLEngineDll.cpp:38
#9  0xb7d88016 in Ogre::Root::loadPlugin (this=0x805d7d8,
    pluginName=@0xbf8b576c) at OgreRoot.cpp:1072
#10 0xb7d8bea8 in Ogre::Root::loadPlugins (this=0x805d7d8,
    pluginsfile=@0xbf8b5894) at OgreRoot.cpp:894
#11 0xb7d90093 in Root (this=0x805d7d8, pluginFileName=@0xbf8b5894,
    configFileName=@0xbf8b588c, logFileName=@0xbf8b5888) at OgreRoot.cpp:237
#12 0x0804ee1d in ExampleApplication::setup (this=0xbf8b58d4)
    at ../../../Samples/Common/include/ExampleApplication.h:118
#13 0x0804bc04 in main ()
    at ../../../Samples/Common/include/ExampleApplication.h:89

Erdem

Ubuntu altında çalışıyorsun doğru anlamışımdır umarım.

Linux altında Makefile dosyalarını kendin oluşturman gerekiyor. Ayrıca 3 tane ayar dosyasını da biraz değiştirmen gerekiyor. Basit bir ogre3D programının Gentoo altında nasıl çalıştırılacağını burada anlattım:

Gentoo altında Ogre 3D grafik motoru kullanımı