amsn tema ve çevirimdışı ileti sorunum

Başlatan sowhat12345, 11 Eylül 2008 - 09:35:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sowhat12345

Ubuntu 8.04 (gnome) kullanıyorum. Amsn in son sürümü yüklü. Çevirimdışı ileti alabiliyorum fakat gönderemiyorum. Ben çevrimdışı ileti gönderdikten 10 saniye sonra ileti ulaştırılamadı yazıyor. Amsn de çevirimdışı konuşmak mümkün mü? Bunun dışında her çevirimdışı ileti aldığımda Amsn'e bir uyarı geliyor. "Çevirimdışı mesajınızı okumak istermisiniz?" Bu çok sıkıcı ve her defasında sinir bozucu oluyor. Bunu kaldırabilir miyim ?

Geçenlerde tema yükledim. http://www.amsn-project.net/files/cannabis-3.4.png Cannabis isimli temayı. Fakat resimdeki gibi olmadı. Daha doğrusu her şey çok güzel fakat msn'nin arkası gözükmüyor yani saydam değil. Ben onu saydam yapıp her zaman üste haline getirip kullanmak istiyorum. Sanırım resimdeki kullanıcı bu temayı yükleyip sonradan farklı bir şekilde msn'yi saydam yapmış. Bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Not: Türkçe'yi daha güzel kullanabileceğinize inanıyoruz. Noktadan sonra bir boşluk bırakıp, büyük harf ile başlamak gereklidir. Soru cümlelerinde "miyim, muyum" ekleri ayrı yazılır. Bu söylediklerimi bilmediğinizi değil bilakis bildiğinizi düşünüyor ve sadece küçük bir hatırlatma yapıyorum. Kolay gelsin. İyi çalışmalar.

atomkarinca

Cannabis
# Get a Greener 'Cannabis' look to your amsn. Contains a white background skin (for brighter desktop backgrounds) and a black background skin (for darker desktop backgrounds) It includes many nice Icons and tweaks, plus transparency plugin v0.5. Enjoy =)

Transparency plugin v0.5 diye bir plugine ihtiyaç duyuyor gibi görünüyor. Sitesinde bu pluginin 0.6 sürümü var, bir araştır istersen.
http://www.amsn-project.net/plugins.php#45
Çevirimdışı olayını da Amsn kullanan bir arkadaş cevaplayacaktır eminim.

sowhat12345

Transparency temanın içinde geliyor fakat ben gene 0.6 sürümünü kurdum. Fakat Transparency'nin beni oku dosyasında  Linux için Tk 8.5 e ihtiyaç duyduğu yazıyor. Tk'nın ne oldğunu ve Ubuntu için nerden indireceğimi bulamadım... :(

atomkarinca

Tk 8.5 Amsn ile birlikte kurulmuyor mu? Kurulu değilse;
sudo apt-get install tk8.5

sowhat12345

Alıntı Yapsudo apt-get install tk8.5
yazdım terminale. Zaten 8.5 yüklü dedi
Peki neden olmuyor bu eklenti? :(

bytan

Alıntı yapılan: sowhat12345 - 11 Eylül 2008 - 09:35:12
...
Çevirimdışı ileti alabiliyorum fakat gönderemiyorum. Ben çevrimdışı ileti gönderdikten 10 saniye sonra ileti ulaştırılamadı yazıyor. Amsn de çevirimdışı konuşmak mümkün mü?
....

aMSN ile çevrimdışı mesaj alır ama gönderemezsiniz. Fakat svn versiyonunu kullanırsanız, çevrimdışı ileti gönderebilirsiniz.

http://www.amsn-project.net/wiki/SVN
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

atomkarinca

İndirdiğiniz eklentiyi home dizininizdeki .amsn/plugins klasörünün içine açacaksınız. Akabinde Amsn'de hesap-eklenti seç yolunda eklentiyi aktif edeceksiniz.

eldirr

Aynı sorunu ben de Pidgin ile yaşıyordum. Daha sonra MSN için emesene adlı programı kullanmaya başladım;

http://www.emesene.org/

Kamera desteği yok ama Pidgin gibi sade ve eklentileri sayesinde MSN plus özellikleri de gösterebiliyor. Çevrimdışı mesaj almada veya yollamada da bir sorun yaşamadım ben.

Denemek isterseniz, depolarda da 1.0 sürümünün mevcut olması lazım.

sudo apt-get install emesene

sowhat12345

tanzer; dediğin gibi yaptım zaten, olmadı. :( Her şeyi de doğru yaptığıma eminim. :(

eldirr, emesene şu anda indiriyorum. Saydam yapabilirsek onu da çok güzel olacak. Sen öyle bir tema biliyor musun?

eldirr

Alıntı yapılan: sowhat12345 - 11 Eylül 2008 - 17:20:21
tanzer dediğin gibi yaptım zaten olamdı :( Herşeyi de doğru yaptıma eminim :(

eldirr emenesene şu anda indiriyorum... Saydam yapabilirsek onuda çok güzel olacak ... Sen öyle bir tema biliyormusun ?

Ben hiç saydam olarak kullanmadığım için araştırmadım. Ama şimdi de kısaca bir baktım google'a pek öyle bir şey göremedim. Yine de detaylı olarak bakmak lazım.

sowhat12345

Eğer biraz bakarsan çok sevinirm. Bende bakıyorum. Bu arada bu emesene amsn'den daha basit ve daha az kasıyor sanki pc yi :) Çok iyi. Teşekkürler

bayhanus

emesene gerçekten güzelmiş:) hem ubuntudaki temayı kullanıyor :) arada sırıtmıyor amsn gibi:)

spirit

Hazır burda konu tartışılmışken bende birşey sormak istiyorum. Amsn ye skin yüklemek için  /usr/share/amsn/skins klasörüne dosyayı kopyalayıp yapıştırın diyor ama ben bunu deneyemiyorum bile kopyaladığım dosyayı skins klasorünğn içinde sağa tıkladığımda yapıştır komutu donuk (yani kapalı) çıkıyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Dell Inspiron 6400 Core 2 Duo T7200-2gb
Ati X1400 256 mb Video Card
Bir ubuntu çek lucid olsun:)Az kaldi 2 yil aradan sonra bir format daha gelecek:)

foma

@spirit
Dosya izinleriyle alakalı bir sorunun olabilir.Diğer izinler ezberimde olmadığı için direk bütün izinleri ver diyeceğim ama güvenlik açısından iyi olmadığını belirteyim.
sudo chmod 777 /usr/share/amsn/skins
komutu verip dener misin?
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition

eldirr

@spirit,

Uygulamalar -> Donatılar -> Uç birim 'i aç ve aşağıdaki komutu gir;

sudo nautilus

(Bu komut Ubuntu'nun dosya yöneticisi olan 'nautilus'u 'root' yetkileriyle çalıştırmanı sağlar.)

Komutu yazdıktan sonra bildiğin normal bir dosya penceresi görüceksin, o aynı pencereden bahsettiğin dosya yoluna gidip yapıştırabilirsin.

kahraman masa esat

Öncelikle 1 haftalık Ubuntu kullanıcısıyım. Fazlasıyla çaylaklık dönemindeyim. Terimlere çok hakim değilim.
Burada çözümü yok. En azından ben bulamadım. aMSN de ben de aynı sorunu ( skin) yaşıyorum ama bir türlü yapamadım. Root hakkında yazılan yazıyı da aynen uyguladım ama tık yok. Forum da başka bir yerde bulamadım. Çözümü yazabilecek veya bir link verebilecek biri var mı?

!b0

Kabuk (skin) yüklemek için;

İndirdiğiniz kabuğu aşağıdaki dizine açmalısınız.

/home/kullanici_adiniz/.amsn/skins

Sonra da Amsn'i açıp ayarlayabilirsiniz.

Ben Pardus'tayken bu şekilde yapıyordum. Ubuntu'ya geçtim, artık temaydı, gülücüklerdi carttı curttu takıntılarım yok :D (Gnome masaüstünü pek sevmiyorum, içimden programların kabuklarını değiştirip daha da güzelleştirmek gelmiyor artık. Nerede o güzelim KDE :P Ayrıca LXDE masaüstünü tavsiye ederim. Denemekten bir zarar gelmez, nasıl olsa bedava (denemesi :P ) :) )

kahraman masa esat

Zaten ilk denememi öyle yaptım. Ancak yaptığımda "Dosyaları "file:///usr/share/amsn/skins" klasörüne açmak için yeterli izniniz yok." Uyarısını veriyor. Yukarıdaki yöntemleri denedim ama olmadı. Yeri gelmişken soruyum; neden herhangi bir işlem için yeterli iznim yok? zaten tek kullanıcı var. Standar kullanıcı adım ve şifrem her işlemi yapmam için yeterli değil mi?

OKAN

kahraman masa esat

!b0

Peki tam olarak nasıl saydam yaptın? Ben eklenti ve kabuğu gerekli yerlere kopyaladım ve amsn'den etkinleştirdim ama amsn, bir türlü saydam olmamakta diretiyor :S (Ayrıca Tk 8.5 yüklü halde.)

Ekleme// Ekran kartımın sürücüsünü doğru dürüst yükledikten sonra sorunum çözüldü. Biraz geç yazdım ama kusura bakmayın :)

kahraman masa esat

http://www.amsn-project.net/plugins.php?lang=tr   burada; Transparent diye bir eklenti var onunla yaptım. aynen senin yaptığın gibi. Eklenti ayarlarından da gayet oldu. Hakim olmadığım için  fazla yardım edemiyorum.

xwes

Alıntı yapılan: alpasya - 25 Şubat 2009 - 05:38:01
  Bu arada cevrimdisi mesaj yazma olayini cözemedim. Svn icin verilen wiki sayfasina baktim sayfa ingilizce, eger yüklemek icin gerekli komutlari verebilirseniz cok sevinirim.

komuta gerek yok eski amsnyi kaldirin, tcl 8.5'in de kurulu olduguna emin olun ondan sonra bu adresten amsnin svn surumunu indirip çift tiklayarak kurun;
http://www.gnome-look.org/content/download.php?content=99834&id=1&tan=19164039

sabian

Alıntı yapılan: turabi - 06 Ekim 2008 - 18:23:01
@spirit,

Uygulamalar -> Donatılar -> Uç birim 'i aç ve aşağıdaki komutu gir;

sudo nautilus

(Bu komut Ubuntu'nun dosya yöneticisi olan 'nautilus'u 'root' yetkileriyle çalıştırmanı sağlar.)

Komutu yazdıktan sonra bildiğin normal bir dosya penceresi görüceksin, o aynı pencereden bahsettiğin dosya yoluna gidip yapıştırabilirsin.

teşekkürler kardeş, çözüm için yeterli ve güvenli bir yol.
"Özgür yazılım ile özel mülk yazılım arasındaki fark sosyal, etik ve siyasidir" Richard Stallman

Debian Sosyal Sözleşme
http://www.debian.org/social_contract.1.0.tr.html  saimbalkaya.blogspot.com guvercincurnatasi.wordpress.com