USB girişlerimde ilginç bir sorun

Başlatan komikimben, 09 Eylül 2008 - 19:36:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

komikimben

Herkeze hayırlı iftarlar.

Bir haftadır bir sorunla boğuşuyorum. Bİlgisayarımı kullanırken bir cızırtı geliyor ve usb mouse önce tekliyor. Sonra zamanla iptal oluyor. Diğer gözlere takıyorum belli bir süre sonra aynı sorun devam ediyor. Yeniden başattığımda sorun çözlüyor belliiiiiiiiii bir süre ancak sonra aynen devam. Şuanda da klavyem teklemeye başladı :(

eldirr

Mouse takılmaya başladığında 'dmesg' komutunun çıktısında mouse ile ilgili bir şeyler görüyor musunuz?

komikimben

Mouse çalışırken ki çıktısı mı yoksa bozulduğu zaman ki mi?

Arkadaşlar bir el atın. Bir şey daha diyeyim. Bİlgisayar açıldıktan belli bir süre sora bozulmuyor. Usb aygıt taktıkdan sonra bozuluyor. Yani ben bilgisayarı usb aygıt bağlamadan sorunsuz bir şekilde kullanabiliyorum ancak saatler sonra bile olsa takınca bozuluyor. Çok mutsuzum  :'(

heartsmagic

Bozulduğu andakini istiyordur.
Ayrıca donanımsal bir sorun olmadığına emin misin?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umutubuntu

Bence veriler donanımsal olduğunu gösteriyor.

komikimben

Ama ağabeyler çok saçma bir sorun. Mesela şöle bir durum var şuan Allah nazardan beladan korusun bozulmadı daha :)

Ben bozulunca eklicem. Donanımsal ise peki usb girişlerini değiştirirler mi diz üstü bilgisayarımın?

eldirr

Donanımsal olma ihtimali de var elbette, özellikle şu cızırtı işi. Ama benim arkadaşın laptoptan da arada bir öyle bir ses geliyordu, bir şey olduğunu görmedim.

Benim yazılımsal olduğunu düşünmemin sebebi benim de touchpad aynı şeyi yapıyor. Arada bir takılıyor ve daha sonra devam ediyor. Bazen de donuyor tamamen. USB'den mouse takıp devam edebiliyorum.

Takıldığı anlarda dmesg komutunun çıktısında şöyle bir şey görülüyor;

psmouse.c: TouchPad at isa0060/serio3/input0 lost sync at byte 4
psmouse.c: TouchPad at isa0060/serio3/input0 lost sync at byte 1
psmouse.c: TouchPad at isa0060/serio3/input0 - driver resynched.

Belli ki sürücü iletişim senkranizasyonunu yitiriyor ve touchpadden gelen bazı verileri yok sayıyor daha sonra tekrar senkronize oluyor. Ama işte bazen de olmuyor o zaman da mouse artık yeniden başlatana kadar donuyor.

Gerçi bu synaptics sürücüsünden kaynaklanıyor. komikimben'deki normal mouse sürücüsü, ama belki böyle bir şey olma ihtimali vardır diye düşündüm.

komikimben

Ben aynı sorunu windows  işletim sisteminde de yaşıyorum bu arada.

eldirr

O zaman donanımsaldır. USB girişlerini değiştirmenin pek faydası olacağını sanmıyorum, çünkü soketlerde falan bir bozukluk yok gibi gözüküyor. Yani anakarta kadar gidebilir belki sorun, emin değilim ama. Servise götürmek lazım.

komikimben

Makina 3 yıllık. Yane servisin benden deli gibi para almaktan başka bir şey yapacağını sanmıyorum. Şuan neden bilmiyorum ama sorun düzeldi. Umarım bozulmaz bir daha. Dua edin sizde lütfen şu mübarek vakitlerde :)