[Çözüldü]Ubuntu'da hafıza kartlarına veya "flash disk"lere nasıl format atılır?

Başlatan ceylandag, 09 Eylül 2008 - 17:55:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ceylandag

Ubuntu'da hafıza kartlarına veya "flash disk"lere nasıl format atılır?Hangi kodu kullanmak gerekir veya bir programımı var.
Sağ tıklamada biçimlendirme olayı yok.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

atomkarinca

Alıntı yapılan: ceylandag - 09 Eylül 2008 - 17:55:44
Ubuntu'da hafıza kartlarına veya "flash disk"lere nasıl format atılır?Hangi kodu kullanmak gerekir veya bir programımı var.
Sağ tıklamada biçimlendirme olayı yok.

Sanırım GParted'la bu işi çok kolay halledebilirsin.

sudo apt-get install gparted

erginemr

Bu işlemin konsoldaki karşılığı da konsolda "mkfs.*" araçlarını kullanmak. Örneğin;
mkfs.msdos /dev/aygıt_ismi
belirttiğiniz USB aygıtını, standart biçemi olan FAT olarak biçimleyecek,
mkfs.ntfs /dev/aygıt_ismi
ise aynı aygıtı ntfs formatında biçimleyecektir.

İlk komutun çalışması için sistemde dosfstools (varsayılan olarak kurulu geliyor), ikincinin çalışması için ntfsprogs paketinin kurulu olması gerekir. Tabii burada aygıt ismini doğru vermek çok önemli, aksi takdirde kendinizi yanlışlıkla sabit diskinizi biçimlemiş olarak bulabilirsiniz. "sudo fdisk -l" komutu ve "cat /etc/fstab" komutları doğru aygıtı seçmede yardımcı olacaktır.

Bu açıdan, @atomkarinca'nın önerdiği GParted (Sistem >> Yönetim >> Bölümleme Düzenleyicisi) grafik aracını kullanmak, doğru aygıtı seçme hususunda daha doğru olur. GParted altında NTFS biçemleme yapabilmek için hala Synaptic'ten, ya da:
sudo apt-get install ntfsprogs
ile ntfsprogs paketini kurmak gerekiyor.

Tabii bir de, biçimleme yapabilmek için ilgili bölümün bağlı olmaması gerekiyor. Bunu konsoldan
sudo umount /dev/aygıt_adı
komutu ile, GParted altında ise ilgili bölüme sağ tıklayıp Unmount komutunu vererek yapabilirsiniz.

maxspacemax

En kolay yol Gparted ile biçimlendirmek

sudo apt-get install gparted

Kolay gelsin :D

kahraman masa esat

If you want support, you need to provide the saved details!
Daha fazla bilgi için http://gparted.sourceforge.net/larry/tips/save_details.htm'e göz atın

Böyle bir hata alıyorum. ?

Düzeltme:

Pardon. Hallettim.

Çağlar

Bu hata mesajı değil @kahraman masa esat. Uygula (Apply) demeden çıktığınız için yaptığınız değişiklikler kaydolmadı diyor.
We got a badass over here!

kahraman masa esat

Başka bir makınadan yazıyorum. Gparted'ı kurcalarken yukarıdaki seçeneklerden creative ı kurcaladım sonra da dikkat etmeden tamam dedım. Ubuntu açılmıyordu sonra. şimdi baştan kurmaya başladım bile ama o durumda ubuntuyu kurtarma şansım var mıydı?

bytan

Burada sizin sorunun benzeri yaşandı. Başlığı incelerseniz, aklınıza takılan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Bu arada geçmiş olsun.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST