İnternet üzerinden oynanabilecek yeni bir oyun düşünün. Sizce nasıl olmalı?

Başlatan heartsmagic, 09 Eylül 2008 - 02:35:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İnternet üzerinden oynanabilecek yeni bir oyun düşünün. Sizce nasıl olmalı?

Fantastik türde.
10 (13.7%)
Orta Çağ veya daha önceki çağlarda yaşanan efsanelerden esinlenilmiş.
8 (11%)
Özellikle bir Türk destanından veya efsanesinden esinlenilmiş.
20 (27.4%)
Gerçeğe uygun ve modern
28 (38.4%)
Tamamen olağan üstü karakter ve olaylar
1 (1.4%)
Diğer
6 (8.2%)

Toplam Oy Verenler: 0

heartsmagic

Arkadaşlar fikir beyan edebilirsiniz. Eğer "Diğer" şıkkını işaretlediyeseniz lütfen ne şekilde bir şey olmasını düşündüğünüzü belirtin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fallenangel

Bence orta çağda geçmeli fakat istediğim pek efsane değil. Karışık orta çağ atmosferi ve kültürü, ilkel silahlar, savaşlar, medeniyetler arasında ki birikim paylaşımları. Cihadlar, haçlı seferleri gibi mesela. Neyse, sanırım yine medieval total gibi fazla oynadım. Beni dikkate almayın lütfen.  :P
ben bir arch linux özürlüsüyüm lütfen üstüme gelmeyin :(

munirekinci

Geçmişte veya günümüzde ama illaki gerçeğe uygun. Gerçek dışı hikayeler pek haz vermiyor.

hasanyılmaz

Böyle oyun yapma yeteneği olanlar öncelikle tarihlerini, kültürlerini yayma yoluna gider. İlk olarak kesinlikle tarihteki Türk Devletleri ve efsaneler üzerine kurulmalı böyle oyunlar. Hatta, sıradan olaylar bile efsanelere dönüştürülebilir.

WarGasm

Dört gözle Empire Total "W"ar bekleyen bir olumlu olarak Empire Total "W"ar'un Osmanlı Devleti üzerine kurulmuş hali beni fena kızıştırıyor tarih sevmeme rağmen ;)
Not : "w" harfleri var olarak nitelendiriliyor, bu yüzden bu şekilde yazdım, üzgünüm.

eren

Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

oxfuego

Keşke Türk Destanı üzerine olsa.
No Limit

erginemr

Osmanlı İmparatorluğu'nun çeşitli evrelerinde yaşanan kara ve deniz savaşları ya da Kurtuluş Savaşımız'ı konu alan bir taktik strateji oyunu beni çok cezbederdi.

egitimist

Travian adlı oyun ilham almak için incelenebilir. Online strateji oyunu. 3 gün önce 16. Türkiye serverini de açıldı. Sadece Türkiye'den 400 binin üzerinde oyuncu var.

Kayıtlı Oyuncu:   444147
Aktif Oyuncu:   378095
Çevrimiçi Oyuncu:   19847

Travian bir antik çağ savaşları strateji oyunu. Romalı, Galyalı ve Cermen olmak üzere 3 ırktan biri ile oynanabiliyor. Her ırkın belli özellikleri var. Bence ırk seçimi konusunda 3 sayısının yetersiz olduğunu düşünüyorum. Belli başlı 20-30 ırk ile oynanan bir orta çağ savaş oyunu oyuncular tarafından çok sevilebilir. Oyunun amacı diğer oyuncularla birlikler oluşturup birliklerinde birleşmesiyle ittifaklar oluşturup alınacak özel köylere WOW inşa etmek. Bir server yaklaşık 18 ay kadar sürüyor.

Ogame adlı bir oyun daha oynardım eskiden, bıraktım oynamayı. Bir amacı yok. Sadece oynuyorsunuz. Bu da Travian gibi PHP ile kodlanmış ve Almanya kökenli. Uzay şavaşları. Oynayanı çok.

ceylandag

Goalunited oyununa başladım. Teknik direktörlük oyunu. Oldukça kapsamlı ve gerçeğe yakın bir simulatör. Haftada 2 gün 15'er dakika bakmak yeterli. Gerçek zamanlı olduğu için haftada 1 lig maçı var. İsterseniz özel maçta yapabiliyorsunuz.
goalunited.org adresinden açılıyor. Türk Bayrağı'na basarak giriş yapılıyor. Futbol seviyorsanız pas geçmeyin.
Oyun, ücretsiz ek özellikler için ücret istiyor ama lüzumsuz şeyler almak şart değil.

Not: Noktalama işaretlerine daha çok dikkat etmenizi rica ediyoruz.
--------------------
ORÇUN CEYLANDAĞ
İSTANBUL/TÜRKİYE
--------------------

mbt28

Tarihimizde Avrupa tarihinden kat kat daha fazla destansı olay var hatta gerçek destan var. Fatih, gemileri karadan 1 gecede geçirdi. Demek istediğim, istenirse mükemmel hikayelerle harika bir rpg rts karışımı bir oyun yapılabilir.
Örnek; Kara savaşları için Alparslan, Yavuz Selim, Ertuğrul Gazi'nin Söğüt'e gelişinde Erzurum civarındaki savaşı(yavaş yavaş devlet kurulur), Çaka Bey'in, Fatih'in, Barbaros'un deniz savaşları vs... Malzeme çok.

Not: Özel isimler büyük harfle başlar ve gelen ek olursa kesme işareti ile ayrılır. Hatırlatmak istedik.

MeBuNtU

Bir şey dikkatimi çekti. ihtiyar Said tüm mesajları düzenlemiş.

munirekinci

davuthan

Bence günümüz zamanında geçen bir rpg süper olurdu. İstanbul'dan başlayıp yavaş yavaş tüm şehirler eklenerek eve online gibi büyük silkroad gibi olabilirdi mesela. Ama bunu yapacak arkadaşlar nasıl bir platform düşünüyorlar oda önemli. Text tabanlı oyunlarsa yorum yapmasam daha iyidir hiçbirini oynamıyorum çünkü ;)
www.davuthanyaman.com ~ Ya olduğun gibi görün yada göründüğün gibi ol

maxspacemax

Anıl

Gerçeğe Uygun ve Modern bir oyun tarzı daha farklı  ve güzel olur düşüncesindeyim.Çünkü Yukarda konusu geçen başlıklara ait oyun türevleri zaten mevcut bunlara , Klansavaslari , Travian , Knight Online gibi oyunları örnek verebiliriz , Eğer farklı olmak ve ilgi çekmek isteniyorsa Günümüze Uygun bir senaryo daha güzel olur düşüncesindeyim.
Örneğin Şehirler Yaratmak için Önce toprak,tohum,Ağaçlandırma ve sulama ile ilgili bir başlangıç yapılıp , Tarım devleti , Sanayi Devleti vs. Gruplar oluşturularak hepsine has özellikler verilerek Şehirlerden başlamak üzere Devleti tamamlayıcı unsurlar oluşturulabilir :) Bu tarz bir oyun hiç fena olmaz.
Ubuntu - SuSe

eldirr

İnternet üzerinden oynanabilecek derken, türü ne olucak tam olarak ? Yani browser oyunu mu olucak, yoksa mmorpg mi olucak ? Yoksa tamamen yazı tabanlı bir şey mi olucak(eskiden 'mud' oynardık deli gibi, biri server açsa yine oynarım :D ) ? Bence önce bunu belirleyip ona göre o alanda işlenmemiş bir konu işlenebilir farklılık yaratmak açısından.

davuthan

Silkroad tarzında günümüz zamanında geçen bir oyun bence süper olur :)

davuthan

Aslında arkadaşlar bu bilgisayar dünyasını konu alan bir oyun olsa, şöyle laptopumuzu alıp gidip hack falan yapsak, level atladıkça ekipmanlarımız artsa, ekip halinde çalışılarak bazı işler yapılabilse, oyun içinde program yazsak, bunu başka oyuncalara satsak falan. Bu tarz cyberpunk tarzında bir oyun acayip olur. Tüm bilgisayar camiası mutalaka bu oyuna merak edecektir. Hele hele linuxta da çıktı mı eminim ki her windowscu oynamak için linux kuracaktır. Kendimden biliyorum :D

eldirr

Alıntı yapılan: davuthan - 12 Eylül 2008 - 00:17:07
aslında arkadaşlar bu bilgisayar dünyasını konu alan bir oyun olsa şöyle laptopumuzu alıp gidip hack falan yapsak level atladıkça ekipmanlarımız artsa ekip halinde çalışılarak bazı işler yapılabilse oyun içinde program yazsak bunu başka oyuncalara satsak falan bu tarz cyberpunk tarzında bir oyun acaip olur tüm bilgisayar camiası mutalaka bu oyuna merak edecektir hele hele linuxtada çıktımı eminimki her windowsçu oynamak için linux kuracaktır kendimden biliyorum :D

Uplink diye bir oyun vardı öyle 'hackçilik' oynadığın :) Öyle program yazılmıyordu arcade tarzıydı ama yine de hollywood filmleri havası yakalıyordu insan. Tabii 4-5 sene önce oynuyordum şimdi var mıdır, ne olmuştur bilmiyorum.

davuthan

Onu değil de başka bir hacker oyunu oynamıştım ama benim demek istediğim öyle bir şey değil mesela gta oynadıysanız bilirsiniz. Oyun salonlarına gideriz, orada oyun içinde oyun oynarız. Benim demek istediğim o şekil bir şey ;)

mozakca

Bir arkadaşımız Türk destanlarından bahsetmiş. Benim de aklıma gelen neden ERGENEKON destanının oyunlaştırılabileceği oldu. Eğer böyle bir şey yapılırsa kültürümüze de katkı sağlanmış olur. Geçmişi 100 yıl olan toplumlar bile kendilerine hayali kahramanlar yaratıp oyunlarını piyasaya sürüyorsa geçmişi çok eskilere dayanan bizlerin neden böyle bir oyunu olmasın?
sevgi, emek ister.

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ihtiyar said

Alıntı yapılan: munirekinci - 11 Eylül 2008 - 18:21:58
İmla denetçimiz çok çalışkan. İmla hatalarını affetmiyor.

:) Görevimi yapıyorum. Kızmayın, @MeBuNtU :)

Ek olarak: Kimseye ceza vermiyorum sadece mesajlarını düzenliyorum. Arkadaşımız çok dikkatsiz ise, küçük bir hatırlatma bırakıyorum mesajına ya da özel mesaj atıyorum. :)

Ek2: Konuyla alakasız mesaj yazdığım için özür dilerim. :)