Ubuntu "rolling distro" olsaydı nasıl olurdu?

Başlatan erginemr, 08 Eylül 2008 - 23:00:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

Arkadaşlar,

İngilizce "rolling release", bildiğiniz gibi Arch, Gentoo, PCLinuxOS gibi paketleri sürekli güncellenen dağıtımları, "time-based release" ise Ubuntu, OpenSuSE gibi güvenlik güncelleştirmeleri haricinde paket versiyonlarının bir sonraki sürüme kadar korunduğu dağıtımları ifade ediyor.

Bazen kendi kendime soruyorum, Ubuntu da "rolling distro" olsaydı, paketler (stabil olması şartıyla) 6 aylık periyotlar yerine sürekli güncellenseydi, nasıl olurdu? Daha mı iyi, yoksa daha mı kötü olurdu? Siz ne dersiniz?

atomkarinca

Ubuntu'nun özelliği -bana göre- Windows kullanıcılarına bir alternatif sunması. Bence sırf bu yüzden bile "fixed release" olması gerekir; böylece her 6 ayda bir yenilendiğini daha kolay gösterebilir. Onun dışında bir avantaj getirdiğini sanmıyorum.

erginemr

Haklı olabilirsiniz. Gerçekten de Ubuntu ve diğer Linux dağıtımlarının çıkartılan her yeni versiyonu, bilişim sektöründe yeni heyecan ve beklentilere yol açıyor. PCLinuxOS de ilk yayınlandığında büyük sükse yapmıştı. Ama içerdiği paketlerin sürekli güncellenmesine rağmen, PCLOS cephesinden yeni dağıtım haberleri gelmediği için zamanla bu ilgi büyük ölçüde azaldı.

fadike

Örnek olarak Debian'ı verebilirim. Malum tek dağıtım altında üç farklı sunum var son kullanıcı için ki, üçü de tercih sebebine kalmış.

Ancak bilinçli son kullanıcı zaten gerekli güncellemeleri istediği desteklenen depolardan yapacaktır ki, 6 ay kısa bir süre benim için açıkçası. Çünkü daha dün yansılardan Ubuntu 8,04'ü indirdiğimi anımsıyorum.

Ayrıca PCLinuxOS kısmına da katılıyorum ki, yanılmıyorsam hala 2007 dağıtımı mevcut. Eskimiş be!
"Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz." Uğur MUMCU
"Hepimiz özgür yazılımın sendikalı emekçileriyiz." Fadike
http://fadike.org
http://pedalsorler DELL Vostro 5470 i5 4. nesil Ubuntu ön yüklü

heartsmagic

Böyle kalsın bence de. Zira herkes sabırsızlıkla bekliyor bir sonraki sürümü. @erginemr'in tespiti son derece yerinde yani.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Eylül 2008 - 23:54:07
Böyle kalsın bence de. Zira herkes sabırsızlıkla bekliyor bir sonraki sürümü. @erginemr'in tespiti son derece yerinde yani.

Aslında @atomkarinca'nın tespiti. Ben sadece biraz detaylandırdım.  ;)