film oynatıcılarda önbellekleme sorunu

Başlatan ironic, 07 Eylül 2008 - 20:49:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

merhaba arkadaşlar.. DVD filmlerimi linux ortamında seyretmeye başladım... Seyrederken şöyle bir durum gözüme çarptı.. Gerek totem olsun gerek kaffeine olsun dvd yi sürekli çalıştırıyorlar.

Arşiv yapan ve uzun süre saklamak isteyen ben  :) bu durumdan memnun değilim.. Bazen de görüntü de karelenme oluyor...(dvd bu konuda sorunsuz)  winfos ortamında kullandığım jetaudio ve gom player filmin bit değerlerine göre bazen 5 bazen de 15 saniye de bir kısa süreli dvd nin belli bir boyutunu arabelleğe alıp öyle oynatıyor...

menülerde önbellek ayarı yapma ile ilgili bir değer göremedim...

MURATSPLAT

Selam totemi  bilmem ama  kaffeine ve mplayer de var . Kaffeine de ayarlara xine motor ayarlarında uzman bölümündeydi sanırım.. Bir kurcala ..
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

atomkarinca

+1
Teşekkürler; Kaffeine'de  güçlü xine motor'u unutulan yada gözden kaçan bir özellik. Halbuki nekadarda yetenekli.

unsalk

winzort'a göre DVD filmleri sürücüden izlerken, sanki genelde action sahnelerinde-hızlı sahne geçişlerinde görüntüde ağırlaşma ve bulanıklaşma hissediyorum? DVD temiz ve tüm arşivimde bu böyle..
Kaffeine'de de bu böyle geldi bana.

Siz diskten DVD izlerken en iyi kaliteyi hangi oynatıcı ve ayarlarda alıyorsunuz çünkü bahsi geçen oynatıcılar pek tatminkar gelmedi bana?

heartsmagic

Mplayer denenebilir. Ancak önce sorayım, grafik kartı sürücülerin yüklü mü?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

unsalk

Evet onboard ATI zaten, kendisi tanıyor hemen...
Envy ile herhangi bir yükleme yapmadım lakin.
Mplayer ile detaylı tekrar gözlemleyeceğim tşk.

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: unsalk - 08 Eylül 2008 - 16:50:46
winzort'a göre DVD filmleri sürücüden izlerken, sanki genelde action sahnelerinde-hızlı sahne geçişlerinde görüntüde ağırlaşma ve bulanıklaşma hissediyorum? DVD temiz ve tüm arşivimde bu böyle..
Kaffeine'de de bu böyle geldi bana.

Siz diskten DVD izlerken en iyi kaliteyi hangi oynatıcı ve ayarlarda alıyorsunuz çünkü bahsi geçen oynatıcılar pek tatminkar gelmedi bana?

Bahsettiğin sorun şu mu ? Kamera sağa sola kayarken bazı kare atlamaları oluyor.?bu sorun fps lerden kaynaklanıyor. Ben bunun çözümünü bulamadım. Bu sorun sadece HD videolarda olmuyor. VE en iyisi bana göre linux da mplayer, vlc ve kaffeine(xine). Bunlardan iyisi windows da da yok bundan emin olabilirsin.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

heartsmagic

@unsalk tümleşiktir de

glxinfo | grep render

yes döndürüyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 08 Eylül 2008 - 23:20:05
Mplayer denenebilir. Ancak önce sorayım, grafik kartı sürücülerin yüklü mü?

mplayer +1. Kendi düşük özellikli sistemimde diğer video oynatıcılardan çok daha iyi performans alıyorum. Mplayer için güzel bir arayüz olarak smplayer'ı düşünebilirsiniz.

İkinci bir alternatif olarak, totem-xine de denemeye değer.