hepimize hayırlı olsun

Başlatan xsamx, 06 Eylül 2008 - 12:16:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xsamx

Esselamınaleyküm arkadaşlar yeni üyeyim , Ben windows tan sıkıldım ve başka bir sistem kurmak istiyorum.

Bana önereceğiniz TÜRKÇE bir sistem varmı benim bilgisayar özellikleri

celeron(R)2.4 işlemci , 256 ram,  geforce5200 ekran,  kartı 160 gb samsung hard disk+ usb 500 gb samsung

bana yardımcı olun lütfen yanlız bana kullanabileceğim sistemin indirebileceğim adresini de verirseniz sevinirim ,

ayrıca kurulum normal xp gibi ise yaparım yok değilse lütfen resimli anlatım yapabilen yapsın yoksa anlatmaklada olur

şimdiden teşekkürler lütfen linklerle paylaşın

Semih

A.Semih Türk

haritsu

Aleykümselam :)

Bence biraz emr-i vaki olmuş ...

Sitede Ubuntu'yu araştırıp, öğrenebileceğiniz bir çok adres mevcut. Bu arada hoşgeldiniz :)

maxspacemax

Öncelikle hoşgeldin.

Ubuntu Türkçe kurulan ve kullanılan bir linux işletim sistemidir.
Kurulumu kolaydır.
Ubuntu / GNU /Linux senin donanımınla tam uyumludur.

Aslında sorduklarının hepsini forumda arama yaparak öğrenebilirsin.

ihtiyar said

Aleyküm selam. Öncelikle hoş geldiniz aramıza.

@haritsu; dur kardeşim. Soğutmayalım kardeşimizi. Henüz yeni geldi aramıza. Biraz alışsın, o da arayarak öğrenmeyi öğrenecek :) örnek; ben :) -ki hâlâ arama yapmadan sorduğum oluyor gayr-i ihtiyarî :)-

Öyle uzun boylu bir linux'cu değilim -çok da eski sayılmam anlamında :)- Şimdiye kadar edindiğim bilgiler doğrultusunda bir kaç şey söylemek istedim. Linux çekirdek tabanlı dağıtımların sistem gereksinimi olarak çok da fazla şey istedikleri söylenemez. Her bilgisayara linux dağıtımı kurulabilir bence. Size göre en uygun olan diyebileceğim sistem Ubuntu. Niçin Ubuntu? Çünkü ben ubuntu kullanıyorum :) -Bu şakaydı tabi :)-

Kuracağınız -neredeyse- tüm sistemleri Türkçe kullanabiliyorsunuz -çevirilerde küçük hatalar, eksikler olsa da-.
Windows'tan henüz yeni geçiş yapacaksınız. Alışma safhasında Pardus tavsiye edebilirim. Kullandığı masaüstü yöneticisi KDE. KDE masaüstü yöneticisi -bildiğim kadarıyla- windows'a en çok benzeyen yönetici. Alışma safhasında kolaylık olur -ben öyle yaptım-.
Alıntı Yap
Pardus için en az sistem gereksinimi şu şekilde;

Intel Pentium 2 ve üstü işlemci
128 MB (256 ve üstü tavsiye edilir)
CD-ROM okuyucu (4x ve üstü)
Lakin az önce okuduğum kadarıyla 256mb ram yetersiz gelmiş. Böyle bir şikayet var. Tavsiyemi değiştirerek devam ediyorum sözlerime. Kuracağınız sistemde masaüstü yöneticinizi KDE olarak seçmeniz alışma safhasında yararlı olacaktır. Sistem ismi olarak arkadaşlar yardımcı olsunlar -başka bir sistem kurmadım Pardus ve Ubuntu dışında. Bu yüzden susuyorum :)-.

"Yok, ben alışma safhası filan istemiyorum. Windows beni fena sıktı. Bir sömürü şirketine para yedirmektense -ki para vermiyordum ben zaten :)- özgür dünyaya adım atmak istiyorum. Yeniliklere açığım. Bilmediklerimi de zamanla burada "ubuntu-tr.net" aracılığıyla, araştırarak öğreninirim. Bu benim için ayrı bir zevk olur."
diyorsanız Genome masaüstü yöneticisi olan yazılımları da tercih edebilirsiniz -ki KDE masaüstü kullanıyor olsa bile Genome masaüstünü de yükleyebiliyorsunuz-. Şu anda kullandığım sistem, Ubuntu. Gayet memnunum. Sistem gereksinimi olarak;

Alıntı YapUbuntu'yu çalıştırabileceğiniz en düşük bilgisayarın özellikleri;

* 300 MHz x86 işlemci
   * 64 MB bellek (RAM)
   * En az 4 GB disk alanı (Tam kurulum ve swap alanı için)
   * 640x480 ekran çözünürlüğünü açabilen VGA ekran kartı
   * CD-ROM sürücüsü veya ağ kartı

Not: Düşük özellikli bilgisayarlarda Alternate ISO ile kurulum yapmanız önerilir.

Not 2: Düşük özellikli bilgisayarlarda sistem kaynaklarını daha az kullanan XFCE masaüstü ortamını kullanan Xubuntu kullanmanız performans açısından daha verimli olacaktır.
Ubuntu'yu çalıştırabilmeniz için önerilen bilgisayarın özellikleri;

* 700 MHz x86 işlemci
   * 384 MB bellek (RAM)
   * 8 GB disk alanı
   * 1024x768 ekran çözünürlüğünü açabilen ekran kartı
   * Ses kartı
   * İnternet bağlantısı veya yerel ağ
   * CD-ROM sürücüsü

bunlar belirtilmiş. Not2'de XFCE masaüstü yöneticisi kullanan Xubuntu kullanmanız önerilmiş düşük özellikli bilgisayarlarda. Kullanmadığımdan tarif edemeyeceğim. Zorlanabilir misiniz, bilmiyorum. Kullanmış/kullanan/bilen arkadaşlar yardımcı olacaktır zaten.

Bu mesajı yazmamdaki amaç, size ön bilgi sunmaktı. Windows'tan Linux sistemine geçişte zorlanabilirsiniz, vazgeçmeyi düşünebilirsiniz, vazgeçebilirsiniz. Niçin? Linux sistemleri kötü olduğundan mı? Tabiki hayır. Alışkanlıklarımızdan vazgeç(e)memek uğruna ve en önemlisi yapılan "aldatıcı" reklamların etkisinde kaldığımızdan -"Ucuz etin yahnisi olmaz" sözünü reklamlar neticesinde beynimize nakşediyoruz- vazgeçmeyi düşünüyoruz. Bu konu da şimdilik ne söylersem boş olarak görüyorum. Sadece bir link vereyim forumdan. Ufkunuzu açar biraz :)

Link

Tabi bu arada bir de hazırcılığa çok alışmışız. Ve son olarak da -* maalesef- öğrenmekten kaçıyoruz.

haritsu

ihtiyar Said seni Redhat'in CEO'su olarak görüyorum 20 yıl sonra :)

ihtiyar said

Alıntı yapılan: haritsu - 06 Eylül 2008 - 13:25:27
ihtiyar Said seni Redhat'in CEO'su olarak görüyorum 20 yıl sonra :)

Teşekkür ederim bu güzel görüşün için. Neden olmasın? :) Ama biraz fazla uzun süre biçmişsin. Gel onun bir sıfırını silelim biz :) Dua hükmüne geçer, kim bilir...

maxspacemax

w-warrior

bilgisayarına ubuntu uyumlu olr buyuk ihtimal. ben şu anda alışmak için pardusu kurdum bilgisayarıma çok da güzel kullanıyorum windowstaki programların hepsi var daha güzelleri var hatta. hem program indirmek için ordan burdan link aramak lisans numarası aramak yerine direk ykleyebiliyorsun. kısıtlama falan yok.. ayrıca ubuntu sitesinden sipariş verebiliyorsun evine bedava cd yolluyorlar. Hiç bir ücret ödemeden...

ihtiyar said

Alıntı yapılan: w-warrior - 06 Eylül 2008 - 15:24:51
bilgisayarına ubuntu uyumlu olr buyuk ihtimal. ben şu anda alışmak için pardusu kurdum bilgisayarıma çok da güzel kullanıyorum windowstaki programların hepsi var daha güzelleri var hatta. hem program indirmek için ordan burdan link aramak lisans numarası aramak yerine direk ykleyebiliyorsun. kısıtlama falan yok.. ayrıca ubuntu sitesinden sipariş verebiliyorsun evine bedava cd yolluyorlar. Hiç bir ücret ödemeden...

Evet, CD istediğinde adresine kadar gönderiyorlarmış -bende istedim ama henüz gelmedi-. Lakin 4-6 hafta arasında değişiyormuş gelme süresi. Daha önce kurmak isterseniz, internetten indiremem -internetim kotalı- ya da indirmek güç olur derseniz bulunduğunuz ilde bir arkadaşımız varsa CD temini ile ilgili yardımcı olacaktır.

Link

maxspacemax

Alıntı yapılan: ihtiyar Said - 06 Eylül 2008 - 15:56:53
Alıntı yapılan: w-warrior - 06 Eylül 2008 - 15:24:51

Evet, CD istediğinde adresine kadar gönderiyorlarmış -bende istedim ama henüz gelmedi-. Lakin 4-6 hafta arasında değişiyormuş gelme süresi. Daha önce kurmak isterseniz, internetten indiremem -internetim kotalı- ya da indirmek güç olur derseniz bulunduğunuz ilde bir arkadaşımız varsa CD temini noktasında yardımcı olacaktır.

Link

Cd paylaşımına bak mesela ben Hatay'da isteyen herkese istediği dağıtımı verebilirim. :D

munirekinci

heartsmagic

Başlık taşındı.

Not: Sanırım çok göze batıyor Acemiler İçin İlk Durak başlığı. Ancak arkadaşlar o kadar okumaktan yoksun ki sabit başlıklara dahi göz atılmıyor. Kaldı ki bu başlık (ne kadar iyi düşünmeye çalışsam da) Türk kullanıcılarının ne kadar tembelliğe alıştığının açık bir göstergesi durumunda. Neden resimli anlatım? Bu kadar mı uzağız okumaya biz? Neden bir kere bile forumda arama yapılmadan soru soruluyor? ....

@xsamx, doğrudan üzerine alınma. Sadece senin için yazılmış şeyler değil bunlar. Daha önce de aynı şeyleri yapan arkadaşlar için de geçerli. Ancak ne yazık ki sen de giriyorsun söylediğim gruba. Eğer senden büyüksem bir abi, küçüksem de kardeş tavsiyesi olarak görürsen sevinirim.
Aramıza hoş geldin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

umutubuntu

@xsamx; bende başka bir başlıkta buradan yazıp kopyaladığın mesaja cevap vermeye çalışıyorum.
Komik duruma düştüm. Lütfen gereksiz yere mesaj açmayınız.

heartsmagic

Haklı olduğumu görmek ne kadar üzücü...

kafkasyali

@xsamx

keşke zahmet edip paragraflarca yazılan yazılara olumlu ya da olumsuz bir mesaj atsaydınız. emr-i vaki de olsa bildiklerimi paylaşayım.

bence de en uygunu bir ubuntu dağıtımı kullanmak olur. eğer ram'den şikayet edecek olursanız xfce masaüstünü kullanan xubuntu dağıtımı işinizi görür. daha da hafif bir dağıtım olan fluxbuntu'nun henüz hardy heron sürümü çıkmamış ya da ben göremedim. (fluxbuntu'nun hardy heron 8.04 sürümünü ücreti karşılığı yolladıklarını gördüm 7.10 sürümü indirilebiliyor)

az önce sistemi tekrar yükledim. ubuntu neredeyse tüm donanımı tanıdı (webcam hariç). yardım konusunda ise ubuntu-tr her daim yanında olacaktır. nitekim sorduğum tüm sorulara cevap aldım burda.

yakında ubuntu'nun Live CD'den kurulumunu video olarak hazırlamayı planlıyorum.

dağıtımları download edebileceğiniz adresler.

ubuntu resmi sitesi
www.ubuntu.org

xubuntu resmi sitesi
www.xubuntu.org

fluxbuntu sitesi (resmi dağıtım değildir)
www.fluxbuntu.org

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

xsamx

arkadaşlar gerçektende çok teşekkür ederim özellikle İHTİYAR SAİD senin ne kadar anlatımın ve yaklaşımın var sana gerçekten teşekkür ederim diğer arkadaşlarada ayrı ayrı teşekkür ederim ben baktım arkadaşlar sistem hakkında bilgi vermediği için foruma yazdım verse bakar bulurdum bu arada ACEMİyim demiştim sanırım ben internet konusundada bilgisayar konusundada acemiyim ama üşengeç veya öğrenme engelli değilim inşeAllah sizlerle daha zevkli ve hızlı öğrenirim

xsamx

bu arada evime internet 10 eylül 2008 de bağlandı beni affedin arkadaşlar emri vaki diyorsunuz kesinlile öyle bir yaklaşımım oldugunu sanmıyorum ama genede kusura bakmayın:) acemii kardeşim panikte var ayrıca yurt dışında gariban yani kimsesi yok :) bu kadar acındırma yeter affettiniz demi ?

heartsmagic

Affedilecek bir durum söz konusu değil @xsamx zira yaptıklarının bize bir zararı yok. Biz ne söylediysek senin için söyledik, oturup düşünmek değişmek de sana kalıyor.

Ayrıca unutma ki, uygun şekilde derdini anlattığında, araştırdığında, okuduğunda emin ol herkes senin yanında olacaktır. Kısacası gariban değilsin oralarda.

xsamx

Yok canım orada espiri yapmak istedim, sağolun genede dediklerinizde haklısınız.