Ses kartı ve kernel güncelleme problemi

Başlatan fremc, 05 Eylül 2008 - 15:44:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fremc

Biliyorum çok dramatikleştirdim olayı.Ubuntu yu kullananlara gıbtayla bakardım.Ve sonunda dün bilgisayarıma kurdum.Bir kaç sorun dışında gerçekten tam beklediğim gibiydi,kullanımı rahat,güvenilir.Bahsettiğim bir kaç sorunu sizlerler paylaşmak istiyorum umarım bana yardımcı olabilirsiniz.
1-Ses kartı problemi.
x-fi ses kartım var ama ses yok,forumlarda var bunlarla ilgili var bir sürü şey ama inanın yeni başladığım için kafam çok karıştı okuyup dediklerini yapıyorum ama bir türlü beceremyiroum .Bu konuda yardımınıza gerçekten ihtiyacım var.Sessiz bir ubuntu istemiyorum.
2-Bu ufak bir sorun :bazı günceleştirmeleri yükleyemiyorum mesela linux-image-2.6.24-19 generic.

Bunlar dediğim gibi ufaksorunlar olabilir ama yardıma ihtiyacım olduğu kesin,hele benim gibi windows xpye kafasını gömmüş,elini kolunu kıpırdatmamış kod yazmasını bilmeyen biri için çok gerekli.

tekrardan teşekkürler

heartsmagic

Öncelikle hoş geldin @fremc. İki tavsiyem olacak, bunlar forumun düzeni için önemli.  İlki açıklayıcı başlık isimleri kullanmak, ikincisi ise bir başlıkta bir problem konuşmak. Yoksa işlerin sarpa saracağını kendi gözlerinle göreceksin. Senden ricam farklı başlıklarda konuşalım bunlar, daha sonra da bu başlığı silelim.

Ses kartı problemin için

lspci

komutunun çıktısını görelim, ayrıca şimdiye kadar neler yaptın, nerede takıldın, ne gibi hatalar aldın onları da yaz detaylarıyla.
Diğer konu zaten biraz garip, sen zaten depoları güncellemleri yaparsan kernelin güncellenir, elle yapmana gerek kalmaz.

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fremc

* sağ ol arkadaşım çok özür dilerim elim ayağım dolandı ....çıktı şöyle
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 Host Bridge
00:01.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (int gfx)
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (ext gfx port 0)
00:0a.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 5)
00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:13.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 3a)
00:14.1 IDE interface: ATI Technologies Inc SB700/SB800 IDE Controller
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB700/SB800 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge
00:14.5 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI2 Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] HyperTransport Technology Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K8 [Athlon64/Opteron] Miscellaneous Control
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon HD 3200 Graphics
01:05.1 Audio device: ATI Technologies Inc RS780 Azalia controller
02:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Mobilitiy Radeon HD 3600 Series
02:00.1 Audio device: ATI Technologies Inc RV635 Audio device [Radeon HD 3600 Series]
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet controller (rev 02)
04:06.0 Multimedia audio controller: Creative Labs SB X-Fi
04:0e.0 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments TSB43AB23 IEEE-1394a-2000 Controller (PHY/Link)

ayrıca ubuntunun yardım sayfasında oss kurlumunu yapmaya çalıştım (xfi ın oss da çalıştığını duymuştum)

heartsmagic

Tamam madem bu başlık ses kartı başlığı olsun. Şöyle bir baktım da senin kart hakikaten destekten mahrum gibi görünüyor. OSS ile ses aldıklarını söyleyenler var, hatta şöyle bir de başlık var: http://ubuntu-utah.ubuntuforums.org/showthread.php?t=571656

Creative'in sürücü çıkarttığından fakat zahmetinden ve hatta problemlerinden bahsedenler de olmuş. Bilmiyorum Creative'in sitesindeki son sürücüler ne durumda.

Bir başka durumsa Ubuntu kernel takımı Intrepid Alpha 5 ile gelen yeni kernelle kullanıcıların bu kartı denemelerini istemişler. Fakat görünen o ki orada bile kart çalışmıyor.

Şu an için en makul yol OSS gibi görünüyor. Dediğim başlığa bakarsan belki fayda verir. Eğer daha önce baktıysan dediğim gibi ne yaptığını, nerede takıldığını buraya yaz ki sana bizler de yardımcı olalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fremc

Neyse ,deneye deneye helak oldum ,bir sürü kod girdim sanırım daha karıştı,beceremeyecğim ben bu ubuntu işini galiba