IP Güvenlik Kamerası Önerisi

Başlatan myveysel, 02 Eylül 2008 - 08:24:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

myveysel

Yeni bir IP Güvenlik Kamerası(Kablosuz) almayı düşünüyorum. Piyasadaki IP Kameraları araştırdım fakat Linux (Ubuntu) destekli bir ürüne rastlamadım. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan öneri bekliyorum.

myveysel

Yönetici arkadaşlar sizinde mi bu konuda bir fikriniz yok. :P

heartsmagic

Yönetici arkadaşların kimisinin normal kamerası bile yok :)
Yönetici dediğin kişilerin senden veya forumdaki diğer arkadaşlardan bir farkı yok. Her şeyi bilmeleri beklenemez.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

egitimist

Bu konuda bilgi sahibi değilim. Ama sana tavsiyem pcden bağımsız bir video güvenlik sistemine sahip olmandır. Yani kendi monitör-kayıt cihazı-player- ve kameralardan oluşan setler daha sıhhâtli. 7/24 çalışan pcler sürekli arıza yapıyor, yok anakart yanmış, ramler bozulmuş, bir de iki ayda bir powersubly değiştirmek zorunda kalırsın.

Googleden sordum. Aşağıdaki iki linkte linux destekli ip kameralar varmış. Alttaki bağlantıda sony marka bir sistem gösterilmiş.

http://www.linuxdevices.com/news/NS6971393521.html
http://news.thomasnet.com/fullstory/547605

myveysel

@egitimist yanıtın için teşekkür ederim ama bu önerdiğin sistemler oldukça pahalı ve türkiye de bulunma imkanı az. İş linux tabanlı olunca işler değişiyor. En basit donanım bile bulunmaz hint kumaşı gibi oluyor. :D

myveysel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Eylül 2008 - 21:35:06
Yönetici dediğin kişilerin senden veya forumdaki diğer arkadaşlardan bir farkı yok. Her şeyi bilmeleri beklenemez.

Aslında bu gibi konularda uzman arkadaşlar olmalı. Bildiğim kadarıyla bu site ubuntu ile ilgili türkiye deki en yetkili merci.

egitimist

Bilmiyorum gittin mi, 28-31 Ağustos 2008 tarihleri arasında İstanbul CNR fuar merkezinde Güvenlik sistemleri fuarı vardı. Tam senin sorularına cevap bulabileceğin ortamdı. Pek çok yerli ve yabancı firmaların katılacağı yazıyordu elimdeki davetiyede. Bir bilgisayar dergisinin hediyesiydi davetiye. Tembellikten gitmedim. 10-15 dakika mesafede ikâmet ediyorum oysa.

İnşallah aradığın cihaz setini bulursun. Sana son tavsiyem kameraların montajında işin başında bulunman ve işten anlayan kişileri seçmendir. Geçen yıl görev yaptığım kuruma 12 kameralı bir sistem kuruldu. Pahalıya patlamasının yanında montajı yapan kişiler tabiri caizse binayı delik deşik ettiler. Bir de bilgisayara taktıkları grakfik kartlarını bizim makine kaldırmadı. Yeni bir pc toplamak zorunda kaldım. Ve bu pc de baya pahalıya patladı. Ucuz, pc harici sistemler mutlaka vardır. Belki kendi tv ne bile bağlama imkânı vardır. Bu da maliyeti düşürür.

heartsmagic

Alıntı yapılan: myveysel - 02 Eylül 2008 - 21:57:05

Aslında bu gibi konularda uzman arkadaşlar olmalı. Bildiğim kadarıyla bu site ubuntu ile ilgili türkiye deki en yetkili merci.

Var da biz mi katmadık aramıza? Yetkili merci değiliz sadece yerel ekip olarak tanınmaktayız, aynen dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

myveysel

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Eylül 2008 - 22:04:04
Alıntı yapılan: myveysel - 02 Eylül 2008 - 21:57:05

Var da biz mi katmadık aramıza? Yetkili merci değiliz sadece yerel ekip olarak tanınmaktayız, aynen dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi.

İnşallah bulursunuz. ;D

myveysel

Anlaşılan bu güvenlik sistemleri oldukça alangirili. Şöyle ucuza bir sistem kurayım diyorum ama bu iş ucuzu aşacak orta halli olacak gibi.

erginemr

myveysel,

Ubuntu Türkiye ekibini gözünüzde her biri kendi alanında uzman, Canonical'dan maaş alan bilgisayar mühendisleri olarak canlandırmayın. Yöneticiler de bizler gibi farklı sektörlerde çalışan ya da okuyan sıradan kullanıcılar. Ve bu işi gönüllü olarak, özel zamanlarından çalarak yapıyorlar.

Mesela ben, Linux'te bayağı tecrübeli sayılırım ama siz bu soruyu sorduğunuzda, kendi kendime "şimdi IP nedir biliyorum, kamera nedir onu da biliyorum da; bu IP kamera neyin nesidir acaba" diye sormadan edememiştim.  :P  

myveysel

Demek ki sizleri gözümde fazla büyütmüşüm. ;D (Şaka şaka hepiniz değerli arkadaşlarsınız.)

eldirr

Konuyla ilgili ben de birkaç tahminde bulunabilirim belki :)

IP kameraların ethernet çıkışları da oluyor diye biliyorum. Yani direk modeme bağlanabiliyor. Ve kameranın da özel bir ipsi oluyor. Uzaktan kameraya bağlanıp görüntü alınabiliyor. Yani aslında pc için driver gerekmiyor, bir web browser kullanılarak kameraya bağlanılabiliyor olması lazım. Tabii tüm özelliklerini kullanabilmek için belki bir ara yüz programı gerekebilir. Ama eğer bildiğim gibi bu kameralar direk modeme bağlanabiliyorsa driver sorunu olmaması lazım en azından. Ve ara yüz programı da wine aracılığı ile çalışabilir belki.

Tabii bunlar sadece tahmin, araştırmadım konuyu :)

myveysel

Evet doğru tahmin etmişsiniz. ethernet çıkışları var bu kameraların hem kablolu hem kablosuz.

eldirr

http://linux.softpedia.com/get/Automation/ipcam-11709.shtml

Bu sayfada bahsettiğim ara yüz programlarına örnek bir tane var. Şu an sadece " Sitecom LN-400, LN-401" modelleri destekleniyormuş ama. Bunların Türkiye'de bulunabilirliği ve fiyatları nedir bilmiyorum.

Yazılımın kodlarına da biraz baktım. Aslında protokolü bilinirse farklı kameraları da destekleyecek hale getirilebilir. 400 satırlık bir ayar dosyası yazmak gerekiyor sadece :D Projenin geliştirilmesi ne durumda bilmiyorum ama projenin yazılımcısı farklı kameralar olursa söyleyin onları da hallederiz gibi bişeyler yazmıştı :D Tabii hala aktif bir proje mi bilmiyorum.

Fakat bu tür bir yazılım olmasa bile browserdan görüntü alınabilir bence. (Tabii kamera internet explorer diye ısrar etmiyorsa)

eldirr

http://www.sitecom.com/showdownload.php?id=3050

Yukarıdaki linkten örnek olması amacıyla bahsettiğim programın desteklediği kameranın kullanım kılavuzuna baktım da. Kamerayla ilgili bir çok ayar browser üzerinde yapılabiliyor ve browserdan görüntü alınabiliyor, bir dosya yolu belirlenip, belirlenen klasöre görüntü kaydedebiliyor, hareket algılandığında mail atabiliyor vs. bu özelliklerin hepsi browserdan kullanılabiliyor.

Fakat kamera ile birlikte gelen ara yüz yazılımı tüm bu özelliklerin daha verimli şekilde kullanılmasını sağlıyor sanırım. Sonuçta bir program aracılığı ile tüm bunları yapmak browserdan daha iyidir. İşte bu nokta zaten linux'un sıkıntı çıkarabileceği kısım. Büyük ihtimalle wine ile bu ara yüz programı çalıştırılır fakat belki kameraya bağlanma sorunları yaşanabilir.

Yoksa IP Cam'lerin kendi işlemcileri, ethernet modülleri vs. olduğu için bilgisayarda herhangi bir driver gerekmiyor.

Eğer sizin özellikle ilgilendiğiniz bir model varsa belki onu inceleyebiliriz. Elbette almadan önce denemek lazım, öyle bir imkanınız olursa en güzeli zaten.

eldirr

http://steveyoung.wordpress.com/2007/04/27/edimax-ic-1000-internet-camera/

Yukarıdaki adreste de bu işlerin pekte benim yazdığım gibi kolay olmadığıyla ilgili bir yazı var :D Firefox, kameranın browser ara yüzünü çalıştırmıyormuş galiba.

İşin ilginç yanı da büyük ihtimalle bu kameraların çoğunluğu gömülü olarak içlerinde linux çalıştırıyordur.   ::)

Ek : :)
Bu adreste de bahsedilen kameraya Firefox ve Konquerer ile bağlanabildiği yazıyor.
http://forum.networkwebcams.com/viewtopic.php?t=26
Fakat kamera Panasonic ve fiyatı biraz tuzlu sanırım :D

Bir de aşağıdaki kameranın da linux ile uyumlu yazılımı olduğu yazılmış..
http://www.misco.co.uk/applications/SearchTools/item-details.asp?EdpNo=310673
http://www.rimax.net/ing/html/ficha_descripcion.asp?id=332&tipo_producto=47

Şu an için bu kadar bilgi yeterli sanırım :)

myveysel

@eldirr verdiğin bu çok faydalı bilgiler için çok teşekkür ederim.

http://www.hepsiburada.com/productDetails.aspx?categoryid=97965&productid=bd850559
Buradaki ürünü düşünüyordum.

eldirr

http://www.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Product_C2&childpagename=US%2FLayout&cid=1175239651656&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&lid=5165686883B02

Sayfasındaki pdf formatındaki kullanım kılavuzunda firefox'u desteklediği yazıyor. Ayrıca yine kullanım kılavuzunda inceleyebileceğin gibi ara yüz programı aracılığı ile yaptığın her türlü ayarı web ara yüzünden de yapabiliyorsun gibi görünüyor.

CD ile gelen ara yüz programı wine ile çalışır mı bilmem ama eğer sadece ara yüz çalışsa bile kamerayı kullanabilirsin gibi geldi bana.

Tabii kesin bir şey söyleyemiyorum. Bir deneme imkanı olsaydı güzel olurdu aslında :) Bu kameraya sahip bir yer görürsen elinde ubuntu live cd ile bir uğra bence :D

myveysel

Umarım öyle bir yer bulabilirim.

eren

Yöneticiyim, programcı sayılırım, elektronik okudum, 10 senedir Linux dağıtımı kullanıyorum ama inanın Web kameram bile yok. :D

Her alanda birini bulmamız çok zor. Bu IP güvenlik kamerası sorularınızı Windows üzerine yayın yapan forumlara da sorsanız burada aldığınız bilgiden fazlasını almanız zor. Biraz araştırma yaptım ve benzeri sorulara doyurucu cevaplar verilmemiş. Bu da demek oluyor ki ülkemizde bu alanda fazlaca yetkin insan yok.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

myveysel

Alıntı yapılan: Eren - 03 Eylül 2008 - 05:25:24Bu IP güvenlik kamerası sorularınızı Windows üzerine yayın yapan forumlara da sorsanız burada aldığınız bilgiden fazlasını almanız zor. Biraz araştırma yaptım ve benzeri sorulara doyurucu cevaplar verilmemiş. Bu da demek oluyor ki ülkemizde bu alanda fazlaca yetkin insan yok.

Ben bunun böyle olduğunu düşünmüyorum. Bu konu tamamen linux ve donanım üreticilerinin linuxa verdiği destekle alakalı birşey. Dikkat ederseniz piyasadaki her ürün(tamamı) windows destekli. Dolayısıyla bu konu sadece linux cephesinde yetersiz. Burada microsoftun savunuculuğunu yaptığımı düşünmenizi istemem. Ama gerçek bu.  :'(

eren

Ürünler Windows destekli olabilir, buna bir şey demiyorum ancak bu konu PCLabs gibi forumlarda da sıkça irdelenmemiş, yani bilgi eksikliği var. Anlatmak istediğim buydu.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eldirr

İşin en trajik yanı ise; bu kameralar kendi işlemcilerine sahip olduğu için ve ethernet protokolü, kamera kontrolü vs. gibi işler yaptığı için üzerlerinde bir işletim sistemi bulunduruyorlar ve okuduğum kadarıyla da bir çoğu lisans ücreti gerektirmediği için gömülü olarak linux kullanıyor içlerinde.

Ama sonuçta ethernet protokolü olduğu için alıcı tarafta linux olması bir avantaj taşımıyor ve windows'un da bir popülerliği olduğu için üreticiler de windows'a yöneliyor.

Aslında elimde bu kameralardan olsa oturup linux için de bir ara yüz programı yazmak isterim veya mevcut ipcam programına katkıda bulunmak. Dün yaptığım araştırmada bu konuda yapılmış fazla çalışma da bulamadım. Tabii tek başına biraz zor bu işler.. Bir de desteklenecek kameranın firmware'inin açık kaynak olması gerekiyor. Yoksa daha da yorucu bir iş haline gelir.

myveysel

Sonuç olarak, bu tür donanımların linuxla kullanılabilirliği donanım üreticilerinin elinde. Yazılım sektöründe liderliği elinde bulunduran microsoft olduğu için donanım üreticileri de doğal olarak üretimlerini bu alana kaydırıyorlar. Tekelci bir dünyada yaşamanın en kötü yanı bu olsa gerek. Eğer azınlıktasanız işiniz zor.