Wubi Ubuntu Installer projesi sonlandırılmalı mı?

Başlatan eren, 02 Eylül 2008 - 05:33:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Wubi Ubuntu Installer projesi sonlandırılmalı mı?

Evet
61 (27.1%)
Hayır
145 (64.4%)
Kararsız
19 (8.4%)

Toplam Oy Verenler: 89

eren

Wubi Nedir?

Windows kullanıcılarının Windows üzerindeyken Windows üzerinde oluşturulmuş bir bölüme Ubuntu kurabilmelerine yarayan bir program. Ana sayfası: http://wubi-installer.org

Görüşlerinizi yazabilirsiniz.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

eren

Wubi ile kurulum yapanlar bir çok sorun yaşıyor. Ben aynı makineye hem normal kurulum ile hemde Wubi ile kurulum yaptım, 2 kurulum arasında dağlar kadar fark var. Wubi ile yapılan kurulum bir çok sorun çıkartabiliyor, ses kartını bile tanımayabiliyor.

Yeni kullanıcıların bu yolla Ubuntu ile tanışması iyi ancak özellikle donanım sorunu yaşattığı için Ubuntu ile ilk kez tanışanların "bu ne biçim sistem, ses kartını bile tanımıyor" demesi muhtemel ve bu durumun telafisi de çok zor.

Bu sebeple Evet diyorum.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Sypro

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

erginemr

Bense Wubi projesini destekleyen gruba dahilim.

Neden derseniz, bence Wubi, Ubuntu'yu (ya da genel anlamda Linux'ü) merak eden, ancak bu amaçla diskini bölümlemeye cesaret edemeyen yeni kullanıcıları Ubuntu ile tanıştırmak gibi önemli bir misyonu üstleniyor. Hayatında Windows'tan başka bir sistem kullanmamış, bilgisayarı çok iyi bilmeyen biri için, Ubuntu'yu Wubi ile, aynı herhangi bir Windows programıymış gibi kurup kaldırabileceğini bilmek, büyük bir nimet ve Linux'e teşvik edici bir unsurdur.

Yukarıda bahsettiğiniz "bu ne biçim sistem, ses kartını bile tanımıyor" diye kızıp Ubuntu'yu silecek kullanıcı prototipi zaten Wubi olmasaydı, diskini Ubuntu kurmak için bölümlemeyecektir. Bölümlese bile bu noktadan Windows'a geri dönüş zaten zor bir işlem olacağı için (Ubuntu bölümlerini sil, kök ile swap'ı birleştir, Windows'tan bu bölümü NTFS olarak yeniden biçimle, Grub'u kaldırmak için Windows CD ile aç, fixmbr yap, vs.) , -affınıza sığınarak- "bilgisayarımın içine etti" diye, Ubuntu'yu çevresine daha da fazla kötüleyecektir.

Bu açıdan, Wubi'ye yeni kullanıcıların Linux'u denemeleri ve Ubuntu'ya ısınmaları için bir fırsat, gerçek kurulum için bir atlama taşı gözüyle bakıyor ve Wubi projesini ve misyonunu destekliyorum.

ns

bende enginemr'e katılıyorum

hani linux alternatifler dünyasi idi :D dileyen dilediğini kursun derim ben ayrıca wubi'den haberdar olan çıkabilecek muhtemel sorunlardan da haberdardır. bence devam etsin.

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

ubunturk

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2905.0
bende wubi kullanarak ubuntu kurdum.
Bence mükemmel ve sadece Realtek ses kartımda problem yaşadımbunun sebebide wubi deil Realtek'in linuxse vermedigi destek.
Sonuna kadar destekliyorum hatta Google'dan bakın araştırın böyle bir sistemin pardus ve opensuse için isteyenler var.
Linux hala kusursuz degil ama kullanıcıların önyargılarınıda wubi gibi projeler yıkacaktır.Herkes başlat menüsü lmadan birşeyler yapılacagını görüyor.
Üstelik bildigim kadarıyla çok yeni bir proje bırakın biraz wubi cephesi eleştirileri degerlendirip önlemleri alacak kadar vakti olsun.
_,-O
O(_)) ubuntu
 `-O

FACTOR2

ihtiyar said

Verdiğim oy ile durumu eşitlediğimi fark ettim :) Şu anda sorunlar olabilir lakin bu ileride çözül(e)mez anlamına gelmez. Ben Pardus ile başladığım linux macerama karşılaştığım sorunlardan dolayı son verip bir ön yargı duvarı oluştursaydım muhtemelen aranızda ol(a)mayacaktım. Hiçbir şey ilk zamanlarında mükemmel başlamıyor. Hayata geçtiğinde, pratiğe döküldüğünde sorunlarla yüzleşiyorsunuz. Ve olan sorunlara çözümler üretmeye başlıyorsunuz. Wubi ile sistem kurmadım, nedir? yeni öğrendim. Projenin devam etmesini destekliyorum.

Alıntı yapılan: erginemr - 02 Eylül 2008 - 13:08:32
...Ubuntu'yu (ya da genel anlamda Linux'ü) merak eden, ancak bu amaçla diskini bölümlemeye cesaret edemeyen yeni kullanıcıları Ubuntu ile tanıştırmak gibi önemli bir misyonu üstleniyor. Hayatında Windows'tan başka bir sistem kullanmamış, bilgisayarı çok iyi bilmeyen biri için, Ubuntu'yu Wubi ile, aynı herhangi bir Windows programıymış gibi kurup kaldırabileceğini bilmek, büyük bir nimet ve Linux'e teşvik edici bir unsurdur.

+1 :)

j1647

evet sonlandırılmalı. gercekten sorunlu bi kurulum oluyor...

Metin

Hayır, kesinlikle !

Foruma üye olmamı bu ankete hayır deme isteğim sağladı  :-[ öncelikle bunu belirteyim.

wubi'ye gelince, bence wubi en az "çalışan cd" kadar linux'a katkısı ve faydası olmuş bir hizmet. Linux kurarken disk bölümleme kısmı insanların gözünü en çok korkutan kısımdı. Oysa wubi sonrası sadece benim çevremde 4 kişi korkmadan Ubuntu kurdu ve "beğenmezseniz uninstall edersiniz..." güvencesi vermem sayesinde bugün Ubuntu kullanmaya başladılar...

atomkarinca

Alıntı yapılan: Metin - 11 Eylül 2008 - 15:46:41
Hayır, kesinlikle !

Foruma üye olmamı bu ankete hayır deme isteğim sağladı  :-[ öncelikle bunu belirteyim.

wubi'ye gelince, bence wubi en az "çalışan cd" kadar linux'a katkısı ve faydası olmuş bir hizmet. Linux kurarken disk bölümleme kısmı insanların gözünü en çok korkutan kısımdı. Oysa wubi sonrası sadece benim çevremde 4 kişi korkmadan Ubuntu kurdu ve "beğenmezseniz uninstall edersiniz..." güvencesi vermem sayesinde bugün Ubuntu kullanmaya başladılar...

Hımm, @Metin'in bu mesajı doğrusu beni düşündürdü. @erginemr'in yazdıklarıyla birleşince oyumu değiştirmeye karar verdim.

ulusoyab

Ben yeni başladığım işyerimde bilgisyarımda windoze kurulu olduğunu ve sadece tek bölümden oluştuğunu gördüm.
Wubi olmasaydı ben ne yapacaktım?

1- Linux aşkıyla hdd i bölümlüyecektim ve oluşan bir sorun yüzünden bilgisayarda mevcut bilgileri kaybedecek hatta daha yeni başladığım işimden olacaktım.

2- Linux benim vazgeçilmezim ama neme lazım başıma iş açmayayım işyerinde de linux olmayıversin diyecektim.

3- İşi ben bırakacaktım :)

Evet gördüğünüz gibi wubi iyi bir şey. Hem ben işime devam ediyorum hemde linux kullanabiliyorum.  :)

Xenophobia

Kesinlikle sonlandırılmamalı. İnsanlar Linux işletim sistemlerini öcü gibi görüyorlar. Bunu aşmak için Windows'un içine Linux sokmak harika bir fikir.

Bu şekilde aslında kendilerini nelerden muaf bıraktıklarını görmüş olurlar.

erginemr

@ulusoyab,

İşyerinde Linux'ten uzak kalmamanın bir yolu da VirtualBox'u, sonra üzerine Ubuntu'yu kurmak. Ben öyle yapıyorum. ;)

FUBU

Ben Hayır diyenlenderim.
Zaten birçok insanın linuxla ilk tanışması meraktan oluyor bence. Yoksa ihtiyaç hissettiği için değil. Çünkü windows insanların tüm ihtiyaçlarına kafi(!) Ben de bu kişiler arasındayım. Linuxu ilk kez meraktan kurdum. Dolayısıyla linuxun kurulumunu ne kadar kolaylaştırırlarsa bence o kadar iyi.

Ha "Bu ne biçim sistem, ses kartını bile tanımıyor." meselesi de sanki yeni kullanıcı olmanın gereği gibi. Hiç wubi ile kurulum yapmadım (kendi bilgisayarımda). İlk zamanlar benim de böyle isyanlarım olmuştu. Piyasada acayip çok bulunan bir ekran kartını Ubuntu tanımayınca ben de aynı tepkiyi vermiştim. Wubi ile kurulum yapmayanlar hiç sorun yaşamazsa tamam diyeceğim de wubi'siz de çok donanım sorunu yaşanıyor bence.

Umarım wubi projesi diğer dağıtımlara da sıçrar ve daha sorunsuz wubi kurulumları yapabiliriz..

ns

Ben hiç wubi ile kurulum yapmadım ama hakikaten kulağa hoş gelen bir proje . Bazı hataları olabilir ama bunlar yüzünden de bir projeyi sonlandırmak yanlış olur. Hatasız kul olmaz, programda olmaz(heralde). Siz hata yapınca yaşamınıza son mu veriyorsunuz? Değil mi? :D Hatası varsa düzeltilir (aynı diğer programlar gibi) geliştirilir belki de ileride linuxun yaygınlaşmasında en önemli faktör olur. Kim bilir? Belki.

Not gibi bir şey: tanzer yeni görevin hayırlı olsun.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

York

Bence de devam etmeli bu sayede aramıza yeni arkadaşlar katılabiliyor ve yeni katılanlar bir süre sonra sabit disk bölümlerine direk yoldan Ubuntu kurabiliyor.

teneke

Bende hayır diyorum yeni gelecek olanlara bir alternatif sunan yoldur. ubuntuya katkısı sanıldığından fazladır kaldıki bu projede çalışanlar bunun fizibilitesini yapmışlardır.
Açık kaynak dünyasına yaklaştıran her faydalı alternatif gibi devam etmeli.

bellatrix

Alıntı yapılan: erginemr - 02 Eylül 2008 - 13:08:32
Bense Wubi projesini destekleyen gruba dahilim.

Neden derseniz, bence Wubi, Ubuntu'yu (ya da genel anlamda Linux'ü) merak eden, ancak bu amaçla diskini bölümlemeye cesaret edemeyen yeni kullanıcıları Ubuntu ile tanıştırmak gibi önemli bir misyonu üstleniyor. Hayatında Windows'tan başka bir sistem kullanmamış, bilgisayarı çok iyi bilmeyen biri için, Ubuntu'yu Wubi ile, aynı herhangi bir Windows programıymış gibi kurup kaldırabileceğini bilmek, büyük bir nimet ve Linux'e teşvik edici bir unsurdur.

Yukarıda bahsettiğiniz "bu ne biçim sistem, ses kartını bile tanımıyor" diye kızıp Ubuntu'yu silecek kullanıcı prototipi zaten Wubi olmasaydı, diskini Ubuntu kurmak için bölümlemeyecektir. Bölümlese bile bu noktadan Windows'a geri dönüş zaten zor bir işlem olacağı için (Ubuntu bölümlerini sil, kök ile swap'ı birleştir, Windows'tan bu bölümü NTFS olarak yeniden biçimle, Grub'u kaldırmak için Windows CD ile aç, fixmbr yap, vs.) , -affınıza sığınarak- "bilgisayarımın içine etti" diye, Ubuntu'yu çevresine daha da fazla kötüleyecektir.

Bu açıdan, Wubi'ye yeni kullanıcıların Linux'u denemeleri ve Ubuntu'ya ısınmaları için bir fırsat, gerçek kurulum için bir atlama taşı gözüyle bakıyor ve Wubi projesini ve misyonunu destekliyorum.

ayrıca wubi kendini geliştirirse windowstan linux'a geçiş daha kolay olacaktır.
Debian For Ever, Human, World and ME

ironic

@erginemr ye katılıyorum. Wubi olmasaydı linux benim için zor bir başlangıç olurdu. Wubi ile bir kaç tık ile kurulduğunu öğrenince bir heves denedim. :) Diğer türlü linux ile tanışmam belki de imkansızdı.

Sorunları olabilir netice de yeni bir uygulama. Ben hiç  bir sorunla karşılaşmadım.

zeitgeist

Seçenekler ne denli zengin olursa elde edilecekler de o kadar zengin olur. Bence devam etmeli ancak, "çıkardığı sorunlardan dolayı kullanıcıyı soğutacaktır" fikri de yabana atılmamalı. Kullanıcıya, bu yöntemle kurulacak sistemin sorunlu olabileceği, kurulum öncesi ya da uygulama arayüzünde büyük harflerle anlatılırsa, belki, bahsedilen çekincelerin önüne geçilmiş olunabilir.   
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

jawes

arkadaşlar  wubi  linuxu tanımak alışmak için uygun bır  seçenek  busayede kullanıcı linux geçmeden once deneyım sahıbı oluyo

heartmagic arkaşımız daha yorum yapmamış bide onun yorumunu gorelım duşuncesi nedir
LİNUX KULLANMAK AYRICALIKTIR

KÖTÜ İLE DOST OLAN UMURSAMAZ GÜNAHI
HAK SÖZÜ  DUYMAZ OLUR HATIRLAMAZ ALLAHI...  sürekli olarak kendini yönetebilmek insanın sahip olabileceği en değerli yetenektir...

heartsmagic

Wubi'yi kurup kullanmadığım için yorum yapmak istemedim. Tanışma için iyi bir fırsat olabilir fakat Wubi tamamen farklı bir dünya. Bu nedenle bazen Wubi sorunlarında elimiz ayağımız dolanmakta. Daha fazla destek verilmeli diye düşünüyorum, zira gördüğüm o ki çıkan problemlerde genelde bizim gibi kalakalmakta insanlar. Yakında "Wubi ile / Wubisiz kurulan Ubuntu" alt bölümleri görmekse ayrı bir korkum. Umarım Wubi sadece bir tanışma aracı olarak görülür ve bir süre sonra Wubi kullanan arkadaşlar Ubuntu'ya gerçek şekliyle geçmiş olurlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

eren

Wubi ile kurulum yapan biri olarak söylüyorum. Wubi ile kurulum sonucunda çalışmayan kablosuz bağlantı, tanınmayan web kamerası, sorun çıkartan ses sistemi normal kurulum sonucunda sorunsuz çalıştı. Wubi'yi insanlar (benim arkadaşlarımda dahil) tanışma aracı olarak görmüyor.

Wubi ile Ubuntu kuran 6 arkadaşım "Lanet olsun bu ne biçim sistem" diye bana sistem ettiler çünkü hiç bir işlerini halledemediler ve Ubuntu 6 kullanıcı kaybetti. Ancak ben 1 tanesine zorla normal yolla Ubuntu kurdum ve dünya varmış dedi arkadaşım, tüm donanım tanındı ve sorunsuz çalıştı.

Wubi kurulumuyla sistem sorunsuz çalışacaksa ben tamam derim ama Wubi ile sistem kuran sorun yaşayacak ve Ubuntu'dan soğuyacaksa Wubi projesi sonlandırılsın. İnternet üzerinde bir arama yaparsanız Wubi ile kurulum yapıp sorun yaşayanların mesajlarına ulaşabilirsiniz. Şu an bence yarardan çok zararı var.

foma

geçmişte yararları olmuş olabilir ama artık ihtiyaç kalmamıştır. Hemen hemen bütün dağıtımların kurulum cd'si aynı zamanda çalışan cd olarak kullanılabiliyor. Bunun farkına varıp başka projelere destek verseler bence daha iyi.
Nükleer ile yaşamaya hazır mısın? Çözümsüz atıklara, kazalara, senden gizlenecek olan radyoaktif sızıntılara hazır mısın?
http://nukleer.greenpeace.org/?page=petition