[Çözüldü] grub'daki fazla girişlerin temizlenmesi

Başlatan techal, 02 Eylül 2008 - 03:21:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

techal

arkadaşlar benim bir sorum var...
ubuntu grub ta bana birden fazla ubuntu seçeneği sunuyor.
bir tanesi güncelleme yapmadan önceki 16 sürüm,17. sürüm ve son sürüm 19 sürümü...
birde bunların recovery modları var... etti 6
birde 2 tanede ayrıca güvenlik modları gibi yerler var etti 8...
ee birde winzort var etti 10...
yani ben bu kullanmadığım ubuntu sürümlerini grubtan kaldırmak istiyorum...
çok kalabalık yapıyolar...
nasıl kaldırabilirim...
not : ubuntum ingilizce..

eldirr

/boot/grub/menu.lst dosyasında grub ile ilgili ayarlar var, yine aynı dosyanın en altında bahsettiğin liste var. Yalnız değişiklik yapmadan önce bir yedeğini almanı tavsiye ederim :)

heartsmagic

İstemediğin bölümleri istersen sil, istersen başlarına # işaretleri koy. Sana örnek olsun:

title           Ubuntu intrepid (development branch), kernel 2.6.26-4-generic
root            (hd0,5)
kernel          /boot/vmlinuz-2.6.26-4-generic root=UUID=d71f676e-4f28-49dc-bd79-37dbe9b9064e ro quiet splash locale=tr_TR
initrd          /boot/initrd.img-2.6.26-4-generic
quiet

title           Ubuntu intrepid (development branch), kernel 2.6.26-4-generic (recovery mode)
root            (hd0,5)
kernel          /boot/vmlinuz-2.6.26-4-generic root=UUID=d71f676e-4f28-49dc-bd79-37dbe9b9064e ro  single
initrd          /boot/initrd.img-2.6.26-4-generic

#title           Ubuntu intrepid (development branch), kernel 2.6.26-3-generic
#root            (hd0,5)
#kernel          /boot/vmlinuz-2.6.26-3-generic root=UUID=d71f676e-4f28-49dc-bd79-37dbe9b9064e ro quiet splash locale=tr_TR
#initrd          /boot/initrd.img-2.6.26-3-generic
#quiet

#title           Ubuntu intrepid (development branch), kernel 2.6.26-3-generic (recovery mode)
#root            (hd0,5)
#kernel          /boot/vmlinuz-2.6.26-3-generic root=UUID=d71f676e-4f28-49dc-bd79-37dbe9b9064e ro  single
#initrd          /boot/initrd.img-2.6.26-3-generic

Gördüğün üzere bende sadece 2.6.24 serisi aktif halde. Kendi listen biraz farklıdır, güzelce düzenle.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

tumutume

aynı sorunu yaşıyordum arama yapıp bu konuyu buldum cevap gelmesini bekledim :) teşekkürler sorunumu hallettim

techal

yedek almazsam ne gibi sonuçlar doğurabilir???

birde ben başlarına kare koydum ama dosyayı kaydedemedim...

could not save the file boot/grub/menu.lst
You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.

bunu nası atlatıcam

ebubekirs

bu dosyayı root olarak açmanız lazım.

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

şeklinde açıp düzenledikten sonra kaydedebilirsiniz. Yedek almanızda fayda var, zira buradaki yanlış bir değişiklik bilgisayarın açılmamasına sebep olabilir. Tekrar yazmak yerine şu anki çalışan halinin yedeğini alırsanız geri dönmesi çok daha rahat olur. Bunun için

cp /boot/grub/menu.lst /boot/grub/menu.lst.yedek

yazmanız yeterli
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

techal

ama yedeğini almama rağmen bilgisayar açılmazsa o yedeği nası kullanıcam???

eldirr

Alıntı yapılan: techal - 02 Eylül 2008 - 14:13:29
yedek almazsam ne gibi sonuçlar doğurabilir???

birde ben başlarına kare koydum ama dosyayı kaydedemedim...

could not save the file boot/grub/menu.lst
You do not have the permissions necessary to save the file. Please check that you typed the location correctly and try again.

bunu nası atlatıcam

Yedek almazsanız bir şey olacak diye bir şey yok ama. Hani yanlış bir şeyi silerseniz -sistemin açılmasını engelleyecek bir şey olması şart diil- yedeği bulunsun ordan kopyalarsınız diye söylemiştim.

Her neyse. Dosyayı kaydetmek için 'root' haklarına sahip olmanız gerekiyor. Bunun için de en basit şekilde dosyayı terminalde 'sudo' kullanarak açabilirsiniz. Bunun için bir terminal penceresi açıp (Sol üstteki Aplication menüsünden Accesories->Terminal uygulaması) aşağıdaki komutu yazmanız gerekiyor.

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

Bu komutu yazıp enter'a basınca size şifrenizi sorucak, daha sonra da dosyayı 'gedit' adlı editörde açıcak. Değişiklikleri yaptıktan sonra kaydedebiliyor olmanız gerekiyor.

techal

çok teşekkürler... sorunum çözüldü... kuru kalabalık yok artık...