[Çözüldü] hdd bölüm oluşturma/bağlama??

Başlatan cedin, 30 Ağustos 2008 - 12:24:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cedin

mrb. arkadaşlar ubuntuyu kurarken disk te bölüm oluşturdum c d gibi olmasını istedim ama sadece ubuntunun kurulu olduğu yer (bölüm) görünüyor ve diğer kısım görünmüyordu. bir kaç defa format attım bi çare bulamadım şimdi de bir bölüm oluşturdum ve free space olan kısıma dokunmadım. şimdi bu free space olarak kalan bölümü ikinci bölüm olarak oluşturabilirmiyim acaba.?

erginemr

Merhaba,

Sanırım bilgisayarınızda Windows bulunmayacak; tek Ubuntu kullanacaksınız. Ancak ayrıca fazladan bir depo bölümü de olsun istiyorsunuz.

Bunun için, aşağıdaki Ubuntu kurulum belgesini takip edersek:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php5?title=Kurulum

7. adımda "elle" seeneğini seçmeli, sonra bilgisayarın hafızasını 1 GB, diskin kapasitesini de 80 GB farzedersek, diskinizi, bütün bölümleri tamamen sildikten sonra;
30 GB Ubuntu'ya ext3 formatında,
2 GB swap (geçici hafıza) alanına,
geri kalan (örneğimizde 48 GB) alanı ise ext3 ya da ileride windows kurma ihtimaliniz varsa ntfs olacak şekilde 3'e bölebilirsiniz.

Aynı diyalog kutusunda bağlama yeri alanına Ubuntu için kök (/), depo bölümü için depo (böylece /media/depo içine bağlanacak) seçin, swap için ise boş geçin.  

cedin

söylediğiniz gibi yaptım ama depo bölümü için farklı bi isim yazdım sizin yazınızı görmeden önce bi kere daha format attım. depo için hdd ismini kullandım. dosya sistemi içinde hdd klasörü var içinde lost found yazıyor. yeniden mi format atayım yoksa format atmadan düzeltebilirmiyim bunu?

cedin

ya kardeş ben yine bi hata yaptım ama artık format atmaktan bıktım valla :)  hdd diye oluşturduğum dosyayı hala düzeltemedim aynı zamanda media içerisine depo diye bi dosya getirdim tekrar kaldıramıyorum bi çözüm söyleyebilrseniz çok sevinecem

erginemr

Merak etmeyin, /media içerisinde gördüğünüz ve dosya sandığınız hdd, depo klasörleri, aslında sisteme bağlanmış bulunan ikinci disk bölümü. Ubuntu'da diskler sisteme /media klasörü altında, farklı klasör isimleriyle bağlanıyorlar.

lost+found'a gelice, bu klasör de sistemin parçası. Arada bir, Ubuntu açılırken diskleri denetliyor ve kayıp dosya bilgileri bulduğunda, bunları bu klasöre atıyor. Bu klasörü dert etmeyin.

cedin

ikinci disk bölümü hala lost+found diyor açılmıyor ve mediadaki depo klasörü sanki kullanılamayan bir klasör gibi. olayı hala çözemedim bugün biraz daha uraşacam yardımcı olursanız :)

Xenophobia

sudo fdisk -l

cat /etc/fstab

mount

df -h

Sırasıyla yukarıdaki komutların çıktılarını buraya eklersen çok daha kolay bir şekilde yardımcı olabiliriz.

cedin

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0x0009268f

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1         243     1951866   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda2   *         244       24315   193358340   83  Linux
/dev/sda3           24316       60801   293073795   83  Linux

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda2
UUID=04884c99-13e8-4c96-8a93-15e3b84e783c /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda3
UUID=c01d7e04-cdc5-4ee9-a756-fcdbe1cf0805 /hdd            ext3    relatime        0       2
# /dev/sda1
UUID=3a613015-1dfb-4629-b56e-47c3270f4a4b none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0

/dev/sda2 on / type ext3 (rw,relatime,errors=remount-ro)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
/sys on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
varrun on /var/run type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=0755)
varlock on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=1777)
udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
devshm on /dev/shm type tmpfs (rw)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,gid=5,mode=620)
lrm on /lib/modules/2.6.24-19-generic/volatile type tmpfs (rw)
/dev/sda3 on /hdd type ext3 (rw,relatime)
securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
gvfs-fuse-daemon on /home/idris/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,user=idris)

Dosyasistemi            Boy   Dolu Boş   Kull% Bağlanılan yer
/dev/sda2             183G  3,0G  171G   2% /
varrun                506M  100K  506M   1% /var/run
varlock               506M     0  506M   0% /var/lock
udev                  506M   44K  506M   1% /dev
devshm                506M  388K  506M   1% /dev/shm
lrm                   506M   39M  467M   8% /lib/modules/2.6.24-19-generic/volatile
/dev/sda3             278G  192M  264G   1% /hdd
gvfs-fuse-daemon      183G  3,0G  171G   2% /home/idris/.gvfs

erginemr

Alıntı yapılan: cedin - 31 Ağustos 2008 - 13:34:22
ikinci disk bölümü hala lost+found diyor açılmıyor ve mediadaki depo klasörü sanki kullanılamayan bir klasör gibi. olayı hala çözemedim bugün biraz daha uraşacam yardımcı olursanız :)

lost+found için bir önceki mesajımı okuyun. O klasörü boş verin, normal kullanıcı olarak /hdd altında (yani lost+found ile aynı seviyede) sağ tuşla tıklayıp yeni klasör, dosya oluşturabiliyor musunuz, önemli olan bu.

cedin

hayır hdd nin içinde yeni dosya açamıyorum dizin oluştur yazısı felan solu görünüyor orada

heartsmagic

@Nesquik'in sorununa çok benziyor bu. Bir kere keşke /hdd değil de /media/hdd yapsaydın bunu. Şimdi ben yine eski tavsiyemden devam edeyim.

sudo mkdir /media/hdd
sudo chown idris /media/hdd

komutlarını ver. Ardından fstab dosyandaki:

Alıntı YapUUID=c01d7e04-cdc5-4ee9-a756-fcdbe1cf0805 /hdd            ext3    relatime        0       2
satırını
Alıntı YapUUID=c01d7e04-cdc5-4ee9-a756-fcdbe1cf0805 /media/hdd            ext3    relatime        0       2

olarak değiştir, sonra da

sudo mount -a

komutunu ver.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

cedin

tmm şimdi deniyorum

cedin

Alıntı yapılan: heartsmagic - 31 Ağustos 2008 - 20:34:30
@Nesquik'in sorununa çok benziyor bu. Bir kere keşke /hdd değil de /media/hdd yapsaydın bunu. Şimdi ben yine eski tavsiyemden devam edeyim.

sudo mkdir /media/hdd
sudo chown idris /media/hdd

komutlarını ver. Ardından fstab dosyandaki:

Alıntı YapUUID=c01d7e04-cdc5-4ee9-a756-fcdbe1cf0805 /hdd            ext3    relatime        0       2
satırını
Alıntı YapUUID=c01d7e04-cdc5-4ee9-a756-fcdbe1cf0805 /media/hdd            ext3    relatime        0       2

olarak değiştir, sonra da

sudo mount -a

komutunu ver.

fstab dosyasında /media eklediğim zaman Dosyayı kaydetmek için gerekli izniniz yok. Konumu doğru yazdığınızdna emin olup tekrar deneyin diyor

heartsmagic

sudo gedit /etc/fstab

ile aç dosyayı.

cedin

söylediğini yaptım şimdi hdd dosyası iki tane oldu biri media da diğeri eskisi gibi dosya sistemine girince görünüyor ama ikisinede bişey yükleyemiyorum. uğraşırken bi de media ya depo diye bi dosya ekledim o da aynı şekilde kaldı onu da silemiyorum. yani kilit oldum kaldım tekrar format mı atmam lazım şimdi?

heartsmagic

Allah allah son zamanlarda neler oluyor? fstab dosyasında değişikliği söylediğim gibi yaptın değil mi? İki satır sda3 bağlaması olmadı yani. Eğer dediğim gibi yaptıysan tek bir yere, /media/hdd altına bağlanması gerekiyor. İzin meselesine bakarız ancak diğer olay çok garibime gidiyor. Hardy ile bu da mı değişti acaba?

mount

komutu ne diyor?

cedin

ya dayanamadım tekrar formatladım dediğiniz gibi media/hdd olarak ayarladım ismini. dediğiniz komuta yine de bakayımmı? ve kurduğum yeni bölüme yine bişey yükleyemiyorum :)

heartsmagic

ls -l /media

ne diyor? Gerçi ne dese de sen şunu bir dene:

chown idris -R /media/hdd

cedin

chown: "/media/hdd/lost+found" dizini okunamıyor: Permission denied
chown: "/media/hdd"'in sahipliği değiştiriliyor: Operation not permitted

dedi ve olmadı sanırım

heartsmagic

Eh pardon, başına sudo koyacaksın haliyle, unutuvermişim ben.

cedin

tmm halloldu. ilgilendiğin için teşekürler arkadaşım