Klavye problemi

Başlatan elrohiremre, 29 Ağustos 2008 - 20:49:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

elrohiremre

Ben her pc'yi kapatıp bidaha açtığımda klavyede ı tuşu yerine i tuşu vede ç yerine . falan oluyor bende ayarlardan değiştiriyorum fakat yine değişiyor.

Burak

Alıntı yapılan: elrohiremre - 29 Ağustos 2008 - 20:49:47
Ben her pc'yi kapatıp bidaha açtığımda klavyede ı tuşu yerine i tuşu vede ç yerine . falan oluyor bende ayarlardan değiştiriyorum fakat yine değişiyor.

konsoldan xorg.conf dosyasını açın:

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Çıkan dosyada "InputDevice" bölümünde <Option "XkbLayout" "tr"> olmalı, aşağıdaki gibi. Böyle olup olmadığını kontrol eder misiniz?

Section "InputDevice"
   Identifier  "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option       "XkbRules" "xorg"
   Option       "XkbModel" "pc105"
   Option       "XkbLayout" "tr"        <--------------
   Option      "XkbVariant" "intl"

Burak

Benim de aksanlı harfler ve birleşik karakterlerle ilgili bir problemim var. Ör: ^a, ´e

Şurada anlatılanları yaptım:
http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2907.msg31257#msg31257

Fakat hâlâ aksanlı ve birleşik karakterleri 'Alt Gr'+'ş'+'e' gibi bir kombinasyonla yazamıyorum. Birleşik karakterler için 'sol windows' tuşunu atadım. "Ölü tuşlar" özelliği de açık.

İlginçtir ki açılışta kullanıcı adı girdiğim yerde bu özellikleri kullanabiliyorum fakat sistem tümüyle açıldıktan sonra kullanamıyorum.

erginemr

@cranbur,

Acaba diyorum, Gnome'daki klavye ayarları mı xorg.conf'un ayarlarını bozuyor?

Menü >> Sistem >> Tercihler >> Klavye >> Düzenler sekmesini biraz kurcalayın isterseniz...

Burak

Alıntı yapılan: erginemr - 30 Ağustos 2008 - 00:12:34
@cranbur,

Acaba diyorum, Gnome'daki klavye ayarları mı xorg.conf'un ayarlarını bozuyor?

Menü >> Sistem >> Tercihler >> Klavye >> Düzenler sekmesini biraz kurcalayın isterseniz...

Aslında epey kurcaladım ama bir şey yapamadım. Mesela 'compose' tuşu olarak orada da 'left win' seçtim ama birleşik karakterleri yapamıyorum.

erginemr

Belki basit bir öneri olacak ama, xorg.conf altında compose tuşu olarak right win'i (rwin) seçmeyi denedinz mi? Bunu önermemin nedeni şu: Eğer Compiz aktifse, Compiz pek çok kısayol için Win tuşunu kullanıyor, bu tuşu kendine bağlamı olabilir.

Öte yandan, aynı xorg.conf ayarları ile ben, önce ş(') ardından e tuşuna basınca é, önce ü(~) ardından n tuşuna basınca ñ elde edebiliyorum. Sizde de aynısı olmalıydı..

Burak

Alıntı yapılan: erginemr - 30 Ağustos 2008 - 23:36:57
Belki basit bir öneri olacak ama, xorg.conf altında compose tuşu olarak right win'i (rwin) seçmeyi denedinz mi? Bunu önermemin nedeni şu: Eğer Compiz aktifse, Compiz pek çok kısayol için Win tuşunu kullanıyor, bu tuşu kendine bağlamı olabilir.

Öte yandan, aynı xorg.conf ayarları ile ben, önce ş(') ardından e tuşuna basınca é, önce ü(~) ardından n tuşuna basınca ñ elde edebiliyorum. Sizde de aynısı olmalıydı..

Compiz aktif değil, ama kurulu, kullanıyordum. Ayrıca benim bilgisayarda zaten sağ windows tuşu yok, ki yine de denedim. Ve bir de é filan yazmak için zaten compose tuşu gerekmiyor, dediğiniz gibi alt gr + ş(') + e olması lazım ama olmuyor. Ben alt gr+ş yaptığım gibi direkt aksan çıkıyor zaten, sonra diğer harf yanına geliyor: ´e     ^a    `u   gibi. 

Bir de, dediğim gibi açılışta kullanıcı adını girerken deniyorum oluyor. Çok ilginç bir durum. Neyse ki çok mühim bir problem değil, bu aralar nadiren gerekiyor ve o zaman da karaktel paletini kullanıyorum.

erginemr

Şu anki xorg.conf dosyanızın içeriği nedir?

ironic

Benimde klavye ile farklı bir sorunum var..
Microfos klavye kullanıyorum. ubuntu açılışında "num lock" tuşu hep kapalı açılıyor.
Hatta açık olduğunu bildiğim halde açılışta geri kapanıyor.. Sorun değilde şifre yazarken bazen dalgınlıkla tuşu etkinleştirmeyi unutuyorum... Açık mı ? kapalı mı? Bir dert.. :)

umutubuntu

Alıntı yapılan: ironic - 31 Ağustos 2008 - 11:15:29
Benimde klavye ile farklı bir sorunum var..
Microfos klavye kullanıyorum. ubuntu açılışında "num lock" tuşu hep kapalı açılıyor.
Hatta açık olduğunu bildiğim halde açılışta geri kapanıyor.. Sorun değilde şifre yazarken bazen dalgınlıkla tuşu etkinleştirmeyi unutuyorum... Açık mı ? kapalı mı? Bir dert.. :)
Bu bir problem değil, Ubuntu giriş ekranında num lock sürekli olarak kapalı gelir.
Giriş ekranında num lock'un açık olması ile ilgili bir başlık açılmıştı.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=987.0

ironic

ha tamam o zaman .. tşk.

Burak

Alıntı yapılan: erginemr - 31 Ağustos 2008 - 10:29:21
Şu anki xorg.conf dosyanızın içeriği nedir?

Section "InputDevice"
   Identifier  "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option       "XkbRules" "xorg"
   Option       "XkbModel" "pc105"
   Option       "XkbLayout" "tr"
   Option      "XkbVariant" "intl"
   Option      "XkbOptions" "compose:lwin"
EndSection

xorg.conf'un diğer bölümleri gerekli değildir, sanırım.

erginemr

Eğer xorg.conf içinde başka bir "keyboard" bölümü yoksa bu kısımda bir sorun yok. Giriş ekranında ölü tuşlar düzgün çalışıyor, sonra bozuluyorsa, Gnome'dan şüpheleniyorum ama bu ayarları hangi dosyada saklıyor, bilemiyorum.

Bir de "Menü >> Sistem >> Tercihler >> Klavye >> Düzenler" sekmesinde klayve düzeni "Türkçe Uluslararası (ölü tuşlarla)" olarak mı görünüyor?

Burak

Evet, öyle görünüyor. Ayrıca eskiden é gibi harfleri hiç yazamıyordum fakat şimdi   " (tırnak)  tuşunun üzerindeki "é" karakterini shift + " şeklinde yazabiliyorum. Alt Gr + a yazınca da â yazılıyor. Ama     Alt Gr + Ş + a  --->  ´a

erginemr

Şu başlıklara göre,
http://linuxtidbits.wordpress.com/2007/12/19/gconf-and-keyboard-warnings/
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=704554
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=5113852

Bu ayarlar;
Alt+F2 >> gconf-edior
ile açılan Windows'taki Regedit benzeri Gnome aracının içindeki
/desktop/gnome/peripherals/keyboard/kbd
anahtarı içinde tutuluyor. Şu an dışarıda ve Windows üzerinde olduğum için bakamıyorum, ama sizde bu anahtarın durumu nedir?

Özellikle, son başlıktaki
overrideSettings = true
anahtarından şüpheleniyorum.

Burak

layouts                  []
model
options                  [compose compose=lwin]
overrisesettings  =   true
-------------------------------

Burada değişiklikler yapıp denedim ama bir şey değişmedi.
İlgilendiğiniz için teşekkürler ama daha fazla uğraşmayın. Ben başka forumları da biraz karıştırıp çözmeye çalışırım. Yapabilirsem çözümü buraya aktarırım. Gerçi benden başka bu problemi yaşayan da yok heralde ama.

Burak

Aksanlı harfleri (á, ù...) ve bileşik karakterleri (œ, æ...) normal yoluyla (Alt Gr + aksan + harf) yapamama problemim bugün farkettim ki düzelmiş. Arada yapılan güncellemelerle düzelmiştir heralde.

aksusinan

bilgisayar açılışta login şifrenizi girerken aşağıda klavye seçenekleri görülüyor.
orada "Turkey" klavyeyi bir kez seçtiğimiz zaman sorun bir daha tekrarlamıyor.