ikinci ekranda yanlızca görüntünün 3/1 kadarını görüyorum.

Başlatan xhektor, 25 Ağustos 2008 - 11:00:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xhektor

dizüstü bilgisayarı daha büyük bir ekrana bağlamak istedim. ne yaptıysam ancak 3/1 kadarını 19 inc ekranda  görebildim. bilgisayarıma nvidya nın sürücüsü kurulu ve doğru çalışıyor. ekran tazeleme oranı ve boyutunu degiştirdim ama sonuç aynı. bunun bir çözümü varmıdır?

Sypro

Bazı monitörlerin (özellikle laptoplarda) max. çözünürlüğü var. Atıyorum 1024*768 max ise siz 2048 de yapsanız 1024lük bir ekranda sağa sola hareket ettirerek görebiliyorsunuz ancak. Bunu çözmenin bir yolunu ben bulamadım daha. Donanımsal olarak görüyorum çünkü:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

Pek anlamam bu işlerden ama nvidia-settings programına bir göz attın mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

xhektor

Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Ağustos 2008 - 16:51:24
Pek anlamam bu işlerden ama nvidia-settings programına bir göz attın mı?

sanırım aradıgım buydu. şu an iş yerindeyim ve deneyemiyorum ama bununla windows daki gibi ikinci monitör ayarlamak mümkün galiba. bunu bilen birisi varsa ve anlatırsa çok memnun olurum. anlatan olmasada ben evde deneyince nasıl yapıldıgını buradan sizinle paylaşırım.

xhektor

her yolu denedim ama olmadı. mutlaka ince bir ayar olması gerek. iş yerimde projeksiyon cihazında da aynı şey oluyor. arkadaşlar bu konuyu bilen varsa lütfen biri anlatsın.

eldirr

Xrandr ile denediniz mi?

Türkçe olarak burada;
http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:%C4%B0kinci_monit%C3%B6r_deste%C4%9Fi

İngilizce ve daha ayrıntılı olarak burada;
http://www.thinkwiki.org/wiki/Xorg_RandR_1.2

anlatılıyor..

Hiç harici ekran kullanmadığım için bilgim yok maalesef, ama bu komutla projeksiyon ve ubuntu kullanan bir sürü insan gördüm. Çözünürlük vb. değerler ayarlanabiliyordu.

*Ubuntu üzerinde olmadığım için paketin birlikte gelip gelmediğimden pek emin değilim, yüklü gelmiyorsa eğer depolarda mevcut.

Burak

Ben harici ekran (projektör) sürekli kullanıyorum. Çözümüm:

xorg.conf dosyamın ilgili bölümleri şöyle (açmak için 'sudo gedit /etc/X11/xorg.conf' )

(...)
Section "ServerLayout"
Identifier     "Default Layout"
Screen      0  "aticonfig-Screen[0]" 0 0
        Screen         "aticonfig-Screen[1]" RightOf "aticonfig-Screen[0]"   #<------ Burası mühim!
InputDevice    "Synaptics Touchpad"
EndSection

(...)

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[0]"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier   "aticonfig-Monitor[1]"
Option     "VendorName" "ATI Proprietary Driver"
Option     "ModelName" "Generic Autodetecting Monitor"
Option     "DPMS" "true"
EndSection

(...)

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[0]"
Driver      "fglrx"
        Option     "VideoOverlay" "on"
Option     "OpenGLOverlay" "off"

EndSection

Section "Device"
Identifier  "aticonfig-Device[1]"
Driver      "fglrx"
        Option     "VideoOverlay" "on"
Option     "OpenGLOverlay" "off"
Screen      1
EndSection

(...)

Section "Screen"
Identifier "aticonfig-Screen[0]"
Device     "aticonfig-Device[0]"
Monitor    "aticonfig-Monitor[0]"
DefaultDepth     24
SubSection "Display"
Viewport   0 0
Depth     24
Modes "1200x800"
EndSubSection
EndSection

Section "Screen"
    Identifier "aticonfig-Screen[1]"
    Device     "aticonfig-Device[1]"
    Monitor    "aticonfig-Monitor[1]"
    DefaultDepth     24
    SubSection "Display"
        Viewport   0 0
        Depth     24
        Modes    "1024x768"
    EndSubSection
EndSection

Bu dosyadaki bazı bölümler bununla ilgili olmayabilir, hatta belki gereksiz de olabilir. Belli oluyor zaten ama bu bölümlerde malum ekranlar tanımlanıyor ve bendeki projeksiyonun esas çözünürlüğü 1024x768 diye o şekilde belirtilmiş.

İlaveten ATI Catalyst Control Center'ı kullanıyorum. Harici monitörü taktıktan sonra ATI C.'den ister çift ekranda aynı görüntü, ister çift ekranda büyük masaüstü ya da ekranlardan teki kapalı seçeneklerinden istediğimi seçip kullanıyorum. Projeksiyona yolladığım görüntüyü eğer uygun olmayan çözünürlüklerde yollarsam belirttiğiniz gibi ekranın bir kısmını görebliyorum ve fare ile kaydırabiliyorum.

Tabii sizin ekran kartı farklı olduğu için çözüm yolu farklı olabilir ama yine de bence çözüm yolu xorg.conf dosyasından geçiyor.

AYRICA bir düzeltme yapalım: Siz ekranın 3/1'ini değil 1/3'ünü görüyorsunuzdur. Örneğin, bir ekmeğin 3/1'i 3 ekmek demektir, 1/3'ü ise üçte biri demektir. Zaten 3/1 "1'de 3" diye okunur.