Ynt: Grub da XP görünüyor,açılmıyor ?

Başlatan atomkarinca, 24 Ağustos 2008 - 19:13:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atomkarinca

title Other operating systems:
root

satırlarının başına # koyup kaydettikten sonra tekrar deneyebilir misiniz? Sorun bundan kaynaklanmıyo olabilir ama burada bir hata olduğu kesin.

obenobne

Denedim olmadı.Bu arada bahsettiğim GRUB AÇILIŞ EKRANINI DEĞİŞTİRME konusunu yaptım. İlgili Konu;

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1753.0 GRUB AÇILIŞ EKRANINI DEĞİŞTİRME - Bölüm: 3/3

Bu konuda, "sudo aptitude remove grub"  komutu var sanırım.BU yüzden oldu.Ve üstte belirttiğim konuyu şuan yapabildim.AÇılış ekranını değiştirebildim.Ve şuan grub da XP hiç görünmüyor.XP cd si takıp FIXMBR uygulamasını da yaptım olmadı.

obenobne

Arkadaşlar,
Bölümlere de bağlanamama sorunu çıktı.Hepsi bir anda olmuş.Yeni farkettim.Bölümler de önemli evraklarım var.Biçimlendirmeden nasıl kurtarırım.

Sypro

Live CD ile yeniden grub kurmayı deneyebilirsiniz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

obenobne

Alıntı yapılan: Sypro - 24 Ağustos 2008 - 23:53:25
Live CD ile yeniden grub kurmayı deneyebilirsiniz.

Hocam, Grub'dan XP'de silinmiş. Lİve CD ile grubu tekrar kursam sorunlarımı halledebilirmiyim?

Sypro

Grubu yeniden yapılandırmak demek var olan tüm işletim sistemlerini listeye eklemesi demek zaten. Mesela önce Ubuntu sonra XP kurunca Ubuntu listeden siliniyor, bu gibi durumlarda grubu yeniden kuruyoruz sorun çözülüyor. Sorun bana benzer göründü. Bir kaybınız olmaz zaten. En fazla grub'daki elle düzenlemeler gider. timeout gibi.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

obenobne

Hocam Grub'u tekrar kurdum.XP Grub da görünüyor.Fakat eskisi gibi açılmıyor.Splash ile ilgili hata var.sanırım.
sırası ile resimleri vereyim.

1-

2-

BU biraz daha okunaklı sanırım ;

4- Ve son ekranda şunu diyor;

esc ve enter diyince ubuntu açılıyor.XP'yi mutlaka açmam lazım.Ne yapabilirim?

heartsmagic

Bu XP'yi seçtiğinde aldığın hata mı?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

obenobne

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ağustos 2008 - 00:15:23
Bu XP'yi seçtiğinde aldığın hata mı?

Hayır.Ubuntuda aldığım hata.
XP hiç açılmıyor.Grub arayüzündeyken XP seçip enter diyince.tekrar aynı yerde kalıyor.Grub arayüzünde ubuntuyu seçip enter diyince üstteki hataları alıyorum.Fakat ubuntu açılıyor ve sorunsuz çalışıyor.

munirekinci

XP konusunda bir fikrim yok. Ancak son bahsi geçen olay hata değil, fsck dosya sistemini tarıyor. Her açılışta yapmaması gerekir, her bir disk bölümü 32 kez mount edildiği zaman açılışta o disk bölümü fsck taramasına tabii tutulur.

erginemr

Aslında yukarıdaki bir hata değil. Ubuntu tarafından, fsck programı ile yapılan, yaklaşık her 30 yeniden başlatmada bir kendini tekrar eden, rutin (olağan) bir dosya kontrolü. ESC'ye basmayıp biraz beklerseniz, normalde fsck'nın kontrolü yapıp Ubuntu'yu yüklemeye devam etmesi, bir 25-30 yeniden başlata kadar da sizi rahatsız etmemesi gerekiyor.

Bence öncelikle bunu bir deneyin, sonra Windows'a ne oldu, ona bakarız...

obenobne

Alıntı yapılan: erginemr - 26 Ağustos 2008 - 18:15:57
Aslında yukarıdaki bir hata değil. Ubuntu tarafından, fsck programı ile yapılan, yaklaşık her 30 yeniden başlatmada bir kendini tekrar eden, rutin (olağan) bir dosya kontrolü. ESC'ye basmayıp biraz beklerseniz, normalde fsck'nın kontrolü yapıp Ubuntu'yu yüklemeye devam etmesi, bir 25-30 yeniden başlata kadar da sizi rahatsız etmemesi gerekiyor.

Bence öncelikle bunu bir deneyin, sonra Windows'a ne oldu, ona bakarız...

Zaten ESC basmasam ubuntu açılıyor.Nedenini öğrenmiş oldum teşekkür ederim.Asıl sorun XP'yi açamam.Bunun bir yolu olmalı.

heartsmagic

obenobne

Alıntı yapılan: heartsmagic - 26 Ağustos 2008 - 22:46:33
Peki XP ilk bölümde mi?

Evet hocam.İlk önce XP kurmuştum.Sonra Ubuntu kurdum.

# title      Windows 95/98/NT/2000
# root      (hd0,0)
# makeactive
# chainloader   +1
#
# title      Linux
# root      (hd0,1)
# kernel   /vmlinuz root=/dev/hda2 ro

heartsmagic

Bu kısım değil seninki en altta olan bölüm, ancak o da doğru görünüyor. Neden açmıyor bilmiyorum. Kaldı ki bir hata mesajı da almıyorsun sanırım?

obenobne

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ağustos 2008 - 00:11:53
Bu kısım değil seninki en altta olan bölüm, ancak o da doğru görünüyor. Neden açmıyor bilmiyorum. Kaldı ki bir hata mesajı da almıyorsun sanırım?

Hata mesajı almıyorum.Splash kurdukdan sonra oldu.Sanırım XP'yi açma işini unutmalıyım.Bundan sonra grub dosyası ile ilgili hiçbir işlemi yapmamam en mantıklısı olacak.Önemli dökümanlarım gitti.Her şerde bir hayır vardır.Alakanız için teşekkür ederim.

heartsmagic

Dokümanlara bir şey olmaz. Sen bizim forumdaki Yeniden Grub kurulumu başlığına bir bakıver.

ns

ubuntu üzerinden windows yüklü ortama girebildiğin için xp gitse bile dokümanları yedekleyebilirsin.
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

erginemr

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Ağustos 2008 - 00:19:59
Dokümanlara bir şey olmaz. Sen bizim forumdaki Yeniden Grub kurulumu başlığına bir bakıver.

+1 (N'apiyim, çok pozitif bir insanım :P)

Ama bu da çözüm olmazsa zor bir durum. Her halükârda XP'deki dosyaları Ubuntu üzerinden, ya da Ubuntu Çalışan CD üzerinden kurtarabilirsiniz.

obenobne

Grub kurulumunu tekrar yaptım.Maalesef sonuç aynı.XP de ki dökümanlarım masaüstünde kaldılar.Yani XP'nin masaüstüne erişmem lazım.İnş. bir çıkış yolu buluruz.

atomkarinca

Nt loader dosyan bozulmuş olabilir. Eğer bu olduysa ubuntudan düzeltmen mümkün.

obenobne

Alıntı yapılan: tanzer - 27 Ağustos 2008 - 21:51:08
Nt loader dosyan bozulmuş olabilir. Eğer bu olduysa ubuntudan düzeltmen mümkün.

Nt loader hakkında bilgim yok.yardım edermisiniz?

atomkarinca

Ben sadece xp sorunu hakkında tahminde bulunabilirim. Nt loader'i sizin araştırmanız gerekir. Nt loader tamirlemekde de bu forumun sorunu değil.

ns

ben pardus kullanırken nt loader silinmişti ama sizde boyle bir sorun olduğunu sanmıyorum "ntldr eksik" gibi bir hata vermesi gerekiyor xp nin ki sizde boyle bir hata yok. ayrıca ntldr dosyasi silindiğinde tekrar yükleyebilirsin ama kalıcı bir çözüm olmadiğini ve format atmadiğin sürece tekrarlanacağını soyleyenler olmuştu bana .ama dediğim gibi sizde boyle bir sorun yok(bence)

masaüstüne ulaşmak için windows kurulu bolüme girin  Documents and Settings/kullanicı_adi/Desktop yolunu takiğ ettiğinizde masaüstüne erişirsiniz

Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

obenobne

Sonunda XP'yi açabildim.Belki başka arkadaşlarında başına gelebilir.Çözüm yolum şu oldu;
İlk sayfada verdiğim 2 ve 3. resimlerden yola çıkarak bunun boot hatası olabileceğini düşündüm.Ve XP'nin boot edemediğini tahmin ettim.XP CD'si takıp kurtarma konsolunda FIXMBR komutunu verdim.Ve MBR başına XP'yi tekrar kurdum.Daha sonra FIXBOOT komutunu verdim.Daha sonra reboot ettim.Tekrar açıldığında sadece XP açıldı.Grub kurulumu için Ubuntu Lİve Cd'si ile tekrar grub kurulumu yaptım.Ver her ikiside şuanda açılıyor.Fakat ubuntu açılırken ilk sayfadaki 2. resimdeki hatamıdır nedir anlayamadığım yazıyı tekrar görüyorum.Neyseki dökümanları kurtardım.Alakanız için teşekkür ederim.

Not: Başlık etiketini "Çözüldü" olarak değiştirdim.