[Çözüldü] çözemediğim problemler

Başlatan magic1, 23 Ağustos 2008 - 15:12:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

magic1

merhaba arkadaşlar.
problemim şu: ubuntu 8.04 kullanmaya heveslendiğimden makineme kurdum. ancak ne bahsettiğiniz emulatörleri ne de başka bir programın kurulumunu yapabildim. hatta wirelessdan internete bile giremedim. heryeri araştırdım okudum ama sorunu çözemedim. herkes kodlardan bahsetmiş. ben bu kodlardan hiç anlamam, malum eski win... kullanıcısıyım. sorunları çözmek için günlerce uğraştım ama nafile. mecburen tekrar win... kurdum, şimdi oradan yazıyorum. amacım linuxa (ubuntu) geçebilmek. yardım edeceğiniz ümidiyle bekliyorum. şimdiden teşekkürler.
Not: işe yarayacağını düşündüğüm ubuntuya ait kullanım kılavuzu gibi bir kitapçık var mıdır, ya da nereden temin edebilirm.

bebek

Sorununuz neyse uygun bölümlere uygun topicler açarak sorarsınız, buradaki insanlar da cevaplamaya çalışır. Giriş seviyesi sorunları olduğuna göre zaten daha önce cevaplanmış sorunlar olacaktır, yani önce arama yapar sonra bulamadıklarınızı sorarsınız.
Yine de bir belge ya da kullanma klavuzu istiyorsanız çok kolaya kaçmak oluyor sanki bu.

magic1

"Yine de bir belge ya da kullanma klavuzu istiyorsanız çok kolaya kaçmak oluyor sanki bu." demişsiniz ama inanın linux hakkında hiç bir bilgi sahibi değilim. tek amacım öncelikle sistemimi kurduktan sonra istediğim şeyleri bilgisayırma yükleyebilmek ve kullanabilmek.

erginemr

Eğer İngilizce biliyorsanız, Ubuntu için başlangıç seviyesinde, tavsiye edebileceğim güzel bir iki site var.

magic1

eğer yardımcı olabilecekse tabii ki.
teşekkürler

eldirr

Merhaba,

Aslında sitede de böyle bir bölüm oluşturulmuş durumda; http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?board=142.0

Program kurulumu için de yukarıdaki menüden Applications> Add/Remove bölümünü kullanabilirsiniz (Türkçesi Uygulamalar > Ekle/Kaldır olması lazım)

Kodlara bulaşacak pek fazla yer olmuyor aslında temel şeyler için.

Wireless için ise donanımsal olarak wireless'ı aktif hale getirdikten sonra (bir anahtar veya fonksiyon tuşları ile olanı kastediyorum) saatin yanındaki ağ ile ilgili ikona bir kez sol tıkladığınızda kablosuz ağların listesini görebiliyorsunuz. Oradan seçerek bağlanabilirsiniz. (Listenin oluşması bir kaç saniye alıyor wireless açıldıktan sonra) Eğer wireless donanımsal olarak linux tarafından düzgün tanındıysa bir sorun olmadan bağlanıyor.

Temel olarak böyle. Verilen linkleri okursanız birkaç güne bayaa alışırsınız. Onun dışında da daha spesifik sorularınız olursa onlara da cevap vermeye çalışırız.

İyi günler, kolay gelsin.

magic1

"Program kurulumu için de yukarıdaki menüden Applications> Add/Remove bölümünü kullanabilirsiniz (Türkçesi Uygulamalar > Ekle/Kaldır olması lazım)" denedim ama olmadı. ne buradan ne de çift tıklamayla wine ya da nero gibi uygulamaları bile çalıştıramadım. anlayamıyorum, ya ben çok beceriksizim ya da linux çok karışık  :)

bebek

"Acemiler için" bölümünü baştan sona okur musunuz?
Add/Remove ile bile program kuramadığınız söylüyor iseniz kitap ya da benzer bir kaynak size HİÇ BİR yarar sağlamayacaktır. Zira grafik arayüzü olan ve cidden giriş seviyesinde olan bir programda bile zorlanıyorsanız terminal üzerinde işlem yapmak ve karşınıza çıkanları yorumlamak kolay olmayacaktır.

Bunu üzmek için değil sadece çok garip bir başlangıç talebiniz olduğu için söylüyorum. Forum, sizin karşılaşabileceğiniz her sorun için bir çözümle dolu zaten.

magic1

herkesin ilgisi için çok teşekkür ederim. hepiniz yardımcı olmaya çalışıyorsunuz. ancak ben sorunu  çözemiyorum. forumdaki ilgili bölümleri okudum. orada paketlerden falan bahsediliyor. ubuntu ile gelen yazılımları kasdetmemiştim ben. anlatmak istediğim, internetten indirdiğim programları ubuntuda kuramadığım-çalıştıramadğım.

bebek

magic1

kendi formatında. mesela linux için nero. kendi sitesinden indirdim. ama çalışmadı.

bebek

Nero yerine K3B ya da Brasero kullanmayı neden denemiyorsunuz peki? Neden illa Nero?

magic1

öncelikle, alışkanlık ve beğeniyorum neroyu. poblem sadece nero değil. mesela daha wine bile çalışmadı. kaldı ki diğer proğramları nasıl çalıştıracağım.

bebek

Bakın, işlem basamaklarında sorun var anlaşılan. Önce emeklemeyi öğrenin, kullandığınız sistemi bir çözün. Ondan sonra program da kurarsınız wine'da çalıştırırsınız.
Eğer linux kullanacaksanız alternatifler dünyası içinde olduğunuzu unutmayın. Nero'ya takılıp kalmak ve kuramayınca karamsarlığa düşmek çözüm değil. Önce sisteminizi çözün. Takıldığınız noktalarda forumdan yardım alabilirsiniz. Ayrıca diğer programlardan kastınız nedir ?

magic1

sözlerinize katılıyorum. ancak siz de bana hak verin lütfen. kullanmam gerekn programlar ve oyunlar var. bu yüzden sistemi kurduğumda hepsinin hazır olması gerekir kullanabilmem için. umarım anlatabilmişimdir.

bebek

magic1

mesela oyunlar. pes 2008 vs. program soruyorsan quarkve sound forge. isim çok da, ben en acillerini yazdım.

bebek

O zaman size iki tavsiyem var:
1 - WineHq sitesinden AppDatabase 'e bakarak istediğiniz programların çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
2 - İlk girişim başarılı olmazsa istediğiniz programların denkleri için buraya bir bakın.

ironic

ben yeni kullanıcı olarak direkt sadece linux kullanmanı tavsiye etmem. ayrıca bebek in dediği gibi zamanla programları kurmayı , sisteme hakim olmayı iste. Çok okuman gerek. Forumumuz bu konuda  iyi sayılır. Bence aceleci olma ve bazı şeyleri zamana bırak. ilk başlar çok  can sıkıcı olabilir. yepyeni bir dünya linux..
Linux u windows a alternatif olarak kullan. Hem istediklerini karşılıyor mu anlarsın. hem de normal rutin işlerine devam edersin. Tabi  bu sadece bir öneri. Tercih senin. ;)

magic1

alternatif kullanım konusuna ben karşıyım. eğer aynı anda iki sistem var olursa, tercih w... olacaktır. nedeni belli, diğer programlar rahatlıkla çalıştığından. ve bu yüzden günde belki de bir saat bakacağım linuxa. ama fazla inceleme imkanı da olmazsa bir süre sonra sıkacaktır. maalesef bir çok insan böyle yapıyor. bu yüzden ben w... tamamen terk edip, bilgisayarda tek sistem kullanmak istiyorum. bu işi başka türlü öğrenmenin yolu yok bence. yorumum tabii ki.

bebek

E alternatiflere karşısınız, acele olsun istiyorsunuz, bi de kahve isteyin bari. Sanırım wine deneyeceksiniz. http://appdb.winehq.org/ bu adresi kontrol edin, istediğiniz programlar çalışyorsa ne âlâ, çalışmıyorsa dediğiniz gibi çift platform dışında şansınız kalmıyor. O zaman da ya günde bir iki saat bakar sıkılırsınız ya da iş yapmadığınız her an linux üzerinde çalışırsınız.

magic1

konu iyice dağıldı. tamam o siteye baktım. problem o değil. benim tercihim de belli. ancak, ben wine yada .exe olmayan (linuxda uzatıyı bilmem) programları nasıl çalıştırabileceğim bir bilgiye maalesef sahip olamadım.

ironic

Alıntı yapılan: magic1 - 23 Ağustos 2008 - 20:20:21
alternatif kullanım konusuna ben karşıyım. eğer aynı anda iki sistem var olursa, tercih w... olacaktır. nedeni belli, diğer programlar rahatlıkla çalıştığından. ve bu yüzden günde belki de bir saat bakacağım linuxa. ama fazla inceleme imkanı da olmazsa bir süre sonra sıkacaktır. maalesef bir çok insan böyle yapıyor. bu yüzden ben w... tamamen terk edip, bilgisayarda tek sistem kullanmak istiyorum. bu işi başka türlü öğrenmenin yolu yok bence. yorumum tabii ki.

ben ilk başlarda çok sorun yaşadım.  normal işlerinde bir şekilde devam etmesi gerek. Bambaşka bir ülkede kullandıkları dili bilmeden yaşamını sürdürmeye benziyor. ben 3 aylık oldum ama hala windows a fazlasıyla muhtacım.

bebek

Ya anlatamıyorum sanırım, ACEMİLER İÇİN diye bir bölüm var, oraya bakarsanız anlarsınız. Ubuntu için program indirdiyseniz olsa olsa .deb ya da .tar.gz uzantılıdır. Deb ise çift tıklayın ve install 'a basın, eğer tar.gz ise arşiv yöneticisi ile açın ve read me'sini okuyun.
Halen sorun var mı?

magic1