ubuntu kurma sorunu..??

Başlatan bayhanus, 22 Ağustos 2008 - 21:52:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bayhanus

İyi günler, eski sistemimde Ubuntu kullanıyordum ama yeni sistemime Ubuntu kurdum hata verdi.
[201.389748] Buffer I/0 error on device fd0, logival block 0 yazıyor biraz bekleyince
[232.612132] Buffer I/0 error on device fd0, logival block 0
[244.748367] Buffer I/0 error on device fd0, logival block 0

Sistemim asus p5qL-e anakart
            intel core2duo e 4400 2.0ghz 2mb l2 işlemci
            2 gb 800 mhz ram
            seagate 250 gb hdd
            point of view nvida ge force 8800 gt 512 mb
Ben sorunun ekran kartım yüzünden olduğunu düşünüyorum. Ubuntu açılmadan ne yapabilirim ki?

eldirr

Hangi versiyonu kurmaya çalışıyorsun ?

Bir de eğer ingilizcen var ise burada aynı sorunu yaşayıp çözenler olmuş ; http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=417896

Eğer ingilizcem yok diyorsan tam olarak okuyup çevirmeyi de deneyebilirim.

heartsmagic

@eldirr güzel bir referans vermiş. Oradan anladığımız farklı çözümlerin olabileceği. İlk akla gelen indirdiğin ISO'nun md5 doğrulamasını yaptın mı? ISO'yu tekrar CD'ye yazıp denedin mi? Varsa Disket sürücüyü BIOS'tan kapattın mı? Bu üçü birbirinden bağımsız çözümler üretebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bayhanus

Önceden yazılmış bir ubuntu CD'm var. Ubuntu hakkında bir şey bilmeden 8.04 CD'ye yazdırmıştım.
Windows üzerinden kuruyorum Ubuntu'yu. Windowsun içine kur diyerek galiba sorunda ondan kaynaklanıyor.
Yeni bir Ubuntu isosu indirip tekrar deneyeyim. Donanımdan kaynaklanan bir problem olma ihtimali var mı?

bayhanus

disket sürücüsünü biostan kapatıp yeniden yükledim bu seferde
Busybox v1.1.3 Debian 1.1.1.3-5 ubuntu 12 Built- in shell ( ash )
Enter 'help' for a list of built - in commands.
(initramfs) iletisini verdi açılmadı....

heartsmagic

Sen dediğimiz gibi bir ISO indir, md5 bütünlük doğrulaması yap, şöyle çok yavaş bir hızda CD'ye yaz. Ardından tekrar dene bakalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bayhanus

Kusura bakma hocam baya geç cevap yazıyorum, internetim kotalıydı yeni ubuntu edinebildim. Bugün yeniden kurmayı denedim. CD'den başlatıp kurmayı deneyince hdd görmüyor kuramıyorum. 4. adımda kalıyor kurma işlemi. Windows açıkken kuruluyor ama açınca aynı hatayı veriyor. Benim anakartım p5ql-e asus express gate var linuxun bir türevi. Express gatede hddler görünmeden açılıyor. Ubuntu yüklerken yaşadığım sorun bundan olabilir mi?

Sypro

Eğer ondan olduğunu düşünüyorsanız bios içerisinde bir yerde aktif/pasif bölümü vardır. Kapatıp yeniden deneyebilirsiniz.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

bayhanus

Bios'tan express gate kapattıp tekrar denedim ancak sorun çözülmedi...

kafkasyali

Aynı sorunla ben de karşılaştım ilk kurulumda. Eğer birden fazla CD/DVD sürücünüz varsa onlarda deneyebilirsiniz. Philips marka DVDRW CD okurken zorluk çekiyordu. Boşta olan CDRW ile kurabildim. CD Boot edildikten sonra CD'yi hatalara karşı denetlemeyi denediniz mi? Keza Windows altında Ubuntu kurmayı denediğimde aynı hatayı almıştım. Ya da CD'yi tamamen bilgisayara kopyalayabiliyor musunuz? (Kopyalama işlemi sadece CD'nin sağlıklı okunabilmesi için bir denemeydi. Ben kopyalayamamıştım.)

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

bayhanus

CD'yi hatalara karşı denedim bir sorun yokmuş.
İki dvdrom var diğeriyle deneyeyim.
Yardımınız için teşekkür ederim.
Bendeki isoda problem vardı.
Ubuntu'nun isosunu bu siteden indirdim;
http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

MEOMAN

Bende de aynı sorun olmuştu hatta ultimate edition kurmaya çalıştığımda aynı hatayı aldığımı yazmıştım. Alttaki problem 2 DVD sürücüsü olduğundan kaynaklanıyor. Birinin içine herhangi bir CD takıp o şekilde kurulum problemsiz bitirildi. Hatta merak ettim baştan başlattım tekrar denedim 2. sürücü de herhengi bir CD varsa problem yaşanmıyor.
Mazidenbiri

bayhanus

Biostan DVD romlardan birini kapatıp denedim, yine aynı hatayla karşılaştım. :S
Bir de sizin dediğiniz gibi deneyeyim.

bayhanus

Sizin dediğinizi yaptım, sorun maalesef çözülmedi.
Ubuntu CD'den açıldığında ethernet kartıyla hdd görmüyor. :(
Normalde D kısmını görmesi gerekmiyor mu?

Düzeltme: İmlâ ve yazım kurallarına biraz daha dikkat ederseniz, iletişimimiz daha güçlü olacaktır.

Sevgiler.

bayhanus

Ubuntu CD'den açıldığında hdd görmüyor ama flash disk takınca veya ikinci DVDROM da DVD olunca onları görüyor.
Ben aynı hdd'le başka anakartla sorunsuz olarak ubuntu kullanıyordum.
Ubuntuyu kullanmaya çok alışmıştım, iki aydan fazladır kullanamıyorum :( 
Kendi üzerinde linuxle gelen bir anakart niye Ubuntu'da sorun çıkarır?

bayhanus

Disket sürücüsü BIOSda açık olup biligasarda olamyınca aynı hatayla karşılaşan arkadaşlar var.Benim bilgisayarımda anakart ve kasa üzerinde e sata  girişi var. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum. BIOStan removable sürücüler kapattım ama sorun çözülmedi e sata girişini kapatabileceğim bir yer varmı ben bulamadım...