[Çözüldü] ubuntunun kapladığı alan

Başlatan Yiğit Ateş, 21 Ağustos 2008 - 12:30:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Yiğit Ateş

arkadaşlar ubuntunun kapladığı alan 20 Gbı geçti fazla bi programda kurmadım güncellemeleri yaptım sadece bu normal mi

erginemr

Bu alanı nasıl (ya da hangi programla) kontrol ediyorsunuz?

erginemr

1. Eğer "Disk Kullanımı Çözümleyicisi"ni (orijinal ismi "baobab") kullanıyorsanız, "menü >> düzen >> tercihler"de Windows'a, takılı CD'ye, vb. ait fazladan dosya sistemlerinin seçili olmadığından emin olun. Detaylarını tam bilmememle birlikte orada göreceğiniz "gvfs-fuse-daemon" satırı da sistemin sanal görüntüsünü ifade ediyor (aynı /proc klasöründeki dosyaların gerçekte dosya olmaması gibi), bu satırın yanındaki işareti de kaldırabilirsiniz.

[IMG]http://img205.yukle.tc/thumbs/2604shot.jpg[/img]

Ayrıca "Dosya Sistemini Tara" düğmesi, hangi klasörün ne kadar yer kapladığını gösterecektir.

2. "/var/cache/apt/archives" klasöründe daha önce yüklediğiniz ve güncellediğiniz paketlerin bir kopyası tutuluyor:
Alt+F2 >> nautilus /var/cache/apt/archives
Bu klasörü temizlemek için:
sudo apt-get clean

3. Konsolda kullanışlı bir komut da "find". Aşağıdaki komutla, sistemde bulunan 10 MB'tan büyük dosyaları listeleyebilirsiniz:
find / -size +10M -exec du -h {} \; 2> /dev/null

Yiğit Ateş

teşekkür ederim disk analyzerla  scan dediğimde gördümki benim d sürücüsünü / dizininin media klasörüne kopyalamış(film ve mp3 partitionuma) peki o zaman ben  bu dosyaların oraya konmamasını nasıl sağlarım?

ufuk_k

Aslında d dediğiniz dizin, oraya kopyalanmamış. Linux'ta disk bölümleri dahil herşey dosya gibi görülür.
/ dediğimiz kök dizindir. Dİğer diskleri okumanız için (c, d gibi windoz bölümlerini, ya da harici diskleri, USB çubukları) bu disk bölümlerinin / dizini altında bir yere bağlanması gerekir. Ubuntu da bunları istendiğinde /media altına bağlar. Yoksa onlar Ubuntu'nun kapladığı alana etki etmez, bu nedenle yer hesaplaması yaparken, /media ve /mnt dizinlerini dışarda tutman gerekir.

Yiğit Ateş

yani o bölümü ntfs yerine ext ile formatlarsam böyle birşey olmaz doğru mu anlamışım?

erginemr

Merak etmeyin, dosyalar Linux diskine kopyalanmış değil. :) D sürücüsü Linux'te sistemem /media klasörü altından bağlanıyor. Linux'te bütün diğer diskler, sisteme C:\, D:\, vb. isimlendirmelerle değil, kök (/) altında bir klasörden (tercihan /media ya da /mnt altından) bağlanır.

Disk Analyzer'ın bunları da saymasını engellemek için, yukarıdaki resimdeki gibi ayarlardan (options / preferences) bunları devre dışı bırakın.

erginemr

Alıntı yapılan: samurai5205 - 21 Ağustos 2008 - 13:14:17
yani o bölümü ntfs yerine ext ile formatlarsam böyle * bir şey olmaz doğru mu anlamışım?

ufuk_k, benden hızlı davranmış. :) Fark etmez, farklı bir bölüm olduğu ve /home, /boot gibi sisteme ait bir klasör yerine kullanılmadığı sürece, aynı kurallar ext3 bölümleri için de geçerlidir.

Yiğit Ateş

çok teşekkür ederim şimdi 2.7 gb oldu yanarım yanarım vista kullandığım zamanlara yanarım sadece güncellemelerle 18 gb yer  kaplıyordu fakat  ubuntuyu 1 hafta kullandıktan sonra harddiskten windowsu postaladım ve bütün sorunlarıma bu site hemen çözüm oluyor çok teşekkür ederim

heartsmagic

Biz de teşekkür edip, konuyu kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.