Ubuntu açılır açılmaz uyku moduna giriyor

Başlatan BlackChambers, 19 Ağustos 2008 - 01:02:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BlackChambers

Merhaba arkadaşlar,

Bir süre önce 8.04'ü kurdum ve sorunsuz olarak kullanmaya başladım. Ubuntuyu epeydir açmıyordum bugün tekrar açıp kurcalayayım dedim ama kull.adı-şifre giriş ekranına gelir gelmez uyku moduna girdi. O ekrana kadar herşey görünüyordu ama tam oturum açma ekranına geldiğinde monitör uyku moduna girdi ve ekran karardı.

Defalarca açıp kapatmama, recovery modundan denememe rağmen sonuç hep aynı. Arama yaptım ama bir sonuç bulamadım.

Sorun nedir acaba? Sistemi yeniden mi kurmam gerekir?

erginemr

Bana sanki X ekranının varsayılan çözünürlük ayarları monitorü çok zorladığı için kapatıyormuş gibi geldi. Ama bu durumda BulletProofX sistemi devreye girmeli ve daha düşük bir çözünürlük önermeliydi.  ::)

Neyse, isterseniz bunu bir deneyelim:
Bilgisayarı Grub menüsündeki ikinci seçenekle (Ubuntu - recovery mode) açın, konsola root olarak giriş yaptıktan sonra:
dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg
komutunu girerek X'i otomatik olarak yeniden yapılandırın. Sonra "exit" ya da "Ctrl+D" komutu ile normal grafik moda dönüş yapın.

BlackChambers

Hemen denedim söylediklerinizi. Kodu girip normal boot'a geçtiğimde ekranda şöyle yazdı:

Alıntı YapATTENTION - Cannot display this video mode change computer display input to 1280x1024@60HZ

Bu yazı monitörde kayıyor sürekli. Normalde kullandığım çözünürlükte 1280x1024'tü. Ne yapmamı önerirsiniz?

erginemr

lginç bir durum. X, bu çözünürlükte (her ne ise) çalıştıramam şeklinde hata veriyor, 1280x1024@60Hz'ye getirin diyor. Öncelikler derim ki, bilgisayarınızı Ubuntu Çalışan CD ile açın ve şimdilik bu şekilde çalışın. Çalışan CD açıkken deneyebileceğiniz birkaç soru:

1- Ekran kartınızın marka ve modeli nedir?
lspci | grep -i vga

2- Şu anki çözünürlük nedir? (Menüde "System >> Preferences >> Screen Resolution")

3- Kullandığınız monitörün markası, modeli, tipi (CRT/LCD) ve boyutu nedir?

4- Buraya sabit diskinizin içindeki ve çalışan cd'nin xorg.conf dosyalarını yapıştırır mısınız?

4.1- Çalışan CD için, Alt+F2 >> nautilus, sonra dosya yöneticisinden /etc/X11/xorg.conf yoluyla ilgili ayar dosyasını bulup görüntüleyin.

4.2- Sabit diskteki için "Places >> Computer" yoluyla Ubuntu'nun yüklü bulunduğu sabit disk bölümü üzerine tıkalayarak bağlayın. Sonra içindeki "etc/X11/xorg.conf" dosyasını bularak görüntüleyin.

BlackChambers

8.04'ü canlı olarak çalıştırmaya çalıştım ama yukarıdaki hatayı (attention) verdi. Daha sonra 7.10'u canlı açmaya çalıştım yine aynı hata. 6.06 ile denedim gene aynı hata!

Sonunda 8.04 ile temiz kurulum yapayım dedim veeeee yine aynı hata!

Hiçbiri çalışmadığı için ne xorg.conf'u ne de ekran çözünürlüğünü görüntüleyebildim. Ama Windows'ta 1280x1024 çözünürlükte kullanıyorum. Monitör PHILIPS 190X6 19" LCD.

erginemr

Bir yerlerde bir terslik olduğu kesin. Live (Çalışan) CD nasıl kendini otomatik olarak ayarlayamıyor, anlamıyorum. Eskiden bu Live CD'ler aynı ekran kartı ve monitörde düzgün çalışıyordu sanırım.  ::)

Bir de aynı CD'deki ikinci seçenek olan (fonksiyon tuşları ile sanırım) fail-safe (düşük çözünürlüklü) modda açmayı dener misiniz?

erginemr

Şu benim /etc/X11/xorg.conf dosyamın bir bölümü:
...
Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
SubSection "Display"
Modes "1024x768_75" "800x600_75" "640x480_75"
EndSubSection
EndSection
...

Gördüğünüz gibi Hardy'de her şey "Configured...", yani otomatik olarak ayarlı, ama bu dosyanın bir kısmına elle müdahale edip çözünürlüğü "1024x768" ve 75 Hz olarak belirtmişim.

Siz de bu kısmı bir kağıda yazdıktan sonra:
Section "Screen"
                ...
                ...
SubSection "Display"
Modes "1280x1024" "1024x768"
EndSubSection
EndSection

bilgisayarı Grub'daki 2. seçenek olan "recovery mode"da açmayı deneyip, bu modda root olarak konsola düştükten sonra
nano -w /etc/X11/xorg.conf
dosyasıyla X ayar dosyasını açıp, Section "Screen" bölümünün sonuna yukarıdaki satırları ekleyin. Ardından, "exit ya da Ctrl+D ile grafik ekrana geçmeyi deneyin. Olmuyorsa modes satırını:
Modes "1024x768"
yapıp tekrar deneyin.

Ama bilgisayarın böyle davranması garip. Monitör ya da ekran kartında donanımsal bir problem de çıkmış olabilir.

BlackChambers

Söylediğiniz gibi F4 > safe graphics moda alıp canlı olarak başlattım. Bir sorun olmadan masaüstüne geldi. Ben de temiz bir kurulum yapayım dedim ve eskisini biçimlendirip temiz kurulum yaptım.

Sistem kurulduktan sonra sorunsuz şekilde kullanmaya başladım. Ancak çözünürlük 800x600'den daha yüksek olmuyordu. Önce root olarak xorg.conf dosyasında dediğiniz değişiklikleri yaptım ancak çözünürlük değişmedi. (yeniden başlattım ama Yönetim>Sistem çözünürlüğünde en fazla 800x600 vardı hala).

Donanım sürücülerine baktığımda Nvidia sürücüsünün yüklenmemiş olduğunu gördüm. Onu sorunsuz şekilde yükledim.

Veee... Sistemi yeniden başlattım. Login ekranına geldiğimde yine uyku moduna girdi ve ilk mesajımdaki sorunla karşılaştım....

Sorun ekran kartımda sanırım. Markası Palit 7600gs sonic. Windowsta bir sorun çıkarmıyor. Ancak ubuntuda böyle bir sorun çıkarıyor. Sanırım depodaki sürücüsü kararlı değil.

Tavsiyeniz nedir @erginemr? Şu an aklımda ubuntudan vazgeçip pardus 2008 kurmak var ancak onda da aynı sorunla karşılaşmaktan korkuyorum.

erginemr

O zaman Envy'yi bir deneyin derim. Bu program, NVidia sürücüsünü NVidia'nın kendi sitesinden kuracak:
http://albertomilone.com/nvidia_scripts1.html

Bir şekilde ekranı (görüntüyü) kaybetmeden, Ctrl+Alt+F1-6 ile konsola düşmeye çalışın. Sonra:
sudo apt-get install envyng-gtk
ile programı ve bağımlılıklarını kurun.
sudo envyng -t
ile programı metin ekranında başlatarak NVidia sürücüsünü kurun.

Ya da Envy'yi kurmadan önce, xorg.conf'daki değişikliği bir kez daha deneyin. Geçen sefer 800x600'ü geçemediniz, zira büyük ihtimalle Vesa (safe graphics) sürücüsü kuruluydu. (Aslında sistemin, NVidia'nın açık kaynaklı versiyonu olan "nv" sürücüsünü kullanıyor olması gerekirdi.  ::) Bu da ilginç bir durum ve ekran kartınızın tanınmama ihtimalini arttırıyor. Neyse, en azından denemiş olursunuz.)

BlackChambers

Hocam Envy ile de denedim. Programı ve sürüsünü kurdum. Ancak yeniden başlattıktan sonra uyku moduna girdi.

Knoppix ve CentOS çalışan sürümleri ile de denedim yine olmadı.

Ekran kartında sanırım donanımsal bir sorun var. Fakat o zaman Windowsta da sorun çıkarması gerekirdi.

Şimdi ne yapmalıyım sizce?

atomkarinca

Bence xorg.conf dosyasını bırakalım nvidia-xconfig configure etsin. Sanıyorum klavyeden başka bir sorun çıkmaz ve klavyede halledilebilir * bir şey. Denemek isterseniz;
sudo nvidia-xconfig

Yanlız xorg.conf dosyasında ki şu bölümü:

Section "Files"
RgbPath         "/usr/X11R6/lib/X11/rgb"
EndSection

şu hale getirmek zorundasınız yoksa siyah bir ekranla karşılaşabilirsiniz.

Section "Files"
#    RgbPath         "/usr/X11R6/lib/X11/rgb"
EndSection

BlackChambers

@tanzer önerin için teşekkür ederim. Safe modda ubuntuyu tekrar kurdum. Tüm güncelleştirmelerin (294 adet) yapılmasını bekledim. Daha sonra xorg.conf dosyasına baktım ama RgbPath satırı yoktu. Daha sonra "sudo nvidia-xconfig" komutunu verdim. İşlemi başarıyla tamamladı. Sistemi yeniden başlattım. Önceden de olduğu gibi ekranda yine aynı yazı kayıp duruyor:

Alıntı YapATTENTION - Cannot display this video mode change computer display input to 1280x1024@60HZ

Benim sormak istediğim şu: Acaba farklı dağıtımlarda da aynı sorunla karşılaşır mıyım? Pardus 2008'de aynı sorunla karşılaştım ama bir de OpenSUSE 11 ve Fedora 9 ile denemek istiyorum. İndirmeler bitince hemen deneyip sonucu bildireceğim. Kolay gelsin

Xenophobia

BEnde OpenSUSE 11'de kısmı problemler yaşadım. Yaklaşık 1,5 kadar kullandım ve sonra Ubuntu'ya geçtim.

OpenSUSE'da yaşadığım problemlerin hiçbirini yaşamadım diyebiliriz. Bunların hepsi grafik problemleriydi. Intel kartla yaşamıştım.

Bence sende OpenSUSE'da yaşamayacaksın, dağıtımdan dağıtıma fark ediyor. OpenSUSE driver desteği en yüksek dağıtım diyebiliriz.

atomkarinca

Hemen pes etmeyin bir de şunu deneyin:
xorg.conf dosyanızdaki screen bölümünündeki modes kısmını  şu hale getirin;

Section "Screen"
    Identifier     "Screen0"
    Device         "Device0"
    Monitor        "Monitor0"
    DefaultDepth    24
    SubSection     "Display"
        Depth       24
        Modes       "1280x1024_60"  "1024x768_60" "800x600_60" "640x480_60"
    EndSubSection
EndSection

Daha sonra şu bölümü bulup (bu bölümü oluşturan nvidia-xconfig dir. Sen o satırın olmadığını söylerken daha o komutu vermemiştin, ama şimdi var)

Section "Files"
RgbPath         "/usr/X11R6/lib/X11/rgb"
EndSection

şu hale getir,

Section "Files"
#    RgbPath         "/usr/X11R6/lib/X11/rgb"
EndSection

Ve ek olarak yine aynı hatayı alırsan şu bölümü,

Modes       "1280x1024_60"  "1024x768_60" "800x600_60" "640x480_60"

şu hale getir,

Modes       "1280x1024_50"  "1024x768_50" "800x600_60" "640x480_60"

ve sonuca bir bakalım çünki bu hata bana Ubuntu ile ilgili değil gibi geldi.

atomkarinca

Kod ekle de bir böcek var galiba ben ne yaparsam yapayım kafasına göre takılıyor.  Bıraktım böyle, yine de şu hali anlaşılır durumda.

egitimist

Alıntı YapUbuntu açılır açılmaz uyku moduna giriyor

Uykusu gelmiş * demek ki; bırak uyusun biraz. :)