[Çözüldü] ses sorunu...

Başlatan yeah, 17 Ağustos 2008 - 23:40:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yeah

benim pc den totem, audacious, ff falan aynı anda niye ses vermiyor diye kurcalarken aklıma oss kurmak geldi...
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=4874981&postcount=2 şuradan son basamak hariç bütün işlemler yapıldı ama ses vermez oldu, sonradan ==> http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=5539687&postcount=331 buradan da alsa ya geri döneyim dedim, herşeyi yaptım ama ses yine gelmez oldu :|

şimdi malum ses yok pc de =)
bir çözüm yolu var mıdır bildiğiniz :|

heartsmagic

Bizim buradan söyleyebileceklerimiz çok kıt şeyler olur, zira sistemi bayağı bir mıncıklayan sensin. Yaptığın adımları teker teker geri aldığında hala ses gelmiyor mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

yeah

ne yazık ki gelmiyor :S
harbiden iyi bızıkladım sistemi ama vardır elbet bir çaresi, yani umarım, inşallah =)

yeah

yeah@yeah:~$ /sbin/alsa reload
mkdir: "/var/run/alsa" dizini oluşturulamıyor: Permission denied
/sbin/alsa: Warning: Failed to create /var/run/alsa/.
/sbin/alsa: Warning: Not keeping list of removed modules because /var/run/alsa is absent.
It will not be possible automatically to reload these modules.
Unloading ALSA sound driver modules:/sbin/alsa: 219: cannot create /var/run/alsa/modules-removed: Directory nonexistent
snd-atiixp-modem snd-via82xx-modem snd-intel8x0m snd-ac97-codec snd-pcm-oss snd-mixer-oss snd-pcm snd-timer snd-page-alloc.
mkdir: "/var/run/alsa" dizini oluşturulamıyor: Permission denied
Loading ALSA sound driver modules: (none to reload).

yeah@yeah:~$ sudo /sbin/alsa reload
lsof: WARNING: can't stat() fuse.gvfs-fuse-daemon file system /home/yeah/.gvfs
      Output information may be incomplete.
Unloading ALSA sound driver modules: snd-atiixp-modem snd-via82xx-modem snd-intel8x0m snd-ac97-codec snd-pcm-oss snd-mixer-oss snd-pcm snd-timer snd-page-alloc.
Loading ALSA sound driver modules: snd-atiixp-modem snd-via82xx-modem snd-intel8x0m snd-ac97-codec snd-pcm-oss snd-mixer-oss snd-pcm snd-timer snd-page-alloc.

yeah@yeah:~$ sudo /sbin/alsa force-reload
Unloading ALSA sound driver modules: snd-intel8x0m snd-via82xx-modem snd-atiixp-modem snd-ac97-codec snd-pcm-oss snd-mixer-oss snd-pcm snd-timer snd-page-alloc.
Loading ALSA sound driver modules: snd-intel8x0m snd-via82xx-modem snd-atiixp-modem snd-ac97-codec snd-pcm-oss snd-mixer-oss snd-pcm snd-timer snd-page-alloc.
yeah@yeah:~$

yardım eder mi, işinize yarar mı bilmiyorum ama yapıştırayım dedim =)

erginemr

Az bir ihtimal ama... Hani diyorum, belki sağ üst köşedeki ses simgesine çift tıklayarak ulaşabileceğiniz Gnome ses kontrolü ayarlarında, Dosya >> Aygıtı Değiştir menüsünde varsayılan aygıt olarak OSS kalmış olabilir.

yeah

neyse hepinize teşekürler madem tekrar kurulum yapma kararı aldım :S

yeah

evet arkadaşlar tekrar kurulum yaptım düzelttim, ama ff, audacious, totem ve envai türü şeyler niye aynı anda ses vermiyor olabilir :|

erginemr

PulseAudio çözüm olabilir: Masaüstündeki ses simgesine çift tıuklayarak açılan ses kontrol aracının Dosya menüsünde aygıtı PulseAudio olarak ve Sistem >> Tercihler >> Ses aracında varsayılan ses çalma sunucusunu PulseAudio olarak değiştirip bir deneyin.

Firefox'ta Flash videolardaki ses problemi için, yüklü değilse, ufuk_k'nın dikkat çektiği libflashsupport paketi çözüm olabilir:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1785.0
sudo apt-get install libflashsupport

yeah

uzun zaman geçmiş üzerinden ama garip olan çözüm yolumu anlatayım...
xmms kurup çıkışını alsa yaptım herşey düzeldi :S =)
iyi de auda da aynı şeyi yapmıştım, falan filan işte...
xmms rulaz =)

erginemr

Atalarımız, "haticeye degil neticeye bak" diye boşuna söylememiş...  ;)