[Çözüldü] Açlışta Module Çalıştırma Sorunu

Başlatan ilhuns, 17 Ağustos 2008 - 19:24:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilhuns

Merhaba arkadaşlar başlığı yanlış yazmış olabilirim bundan dolayı ile öncelikle özürdilerim.

Sorunum şuki dizüstümde bluetooth için omnibook modulunu sorunsuzca kurdum ve konsolda sudo modprobe omnibook ectype=14 komutu ile bluetooth umu sorunsuzca aktif hale getire biliyorum ancak kurulum sırasında izlenen yöntemlerde /etc/modules dosyasında son satıra omnibook eklenip daha sonra /etc/modprobe.d/ kalsoru altında omnibook adında bir dosya oluşturulmasını ve içine omnibook ectype=14 yazılıp kaydedildikten sonra ubuntu başladığında bluetooth sorunsuz olarak çalışıcak deniyor fakat ben bu işlemleri yaptığımda bluetooth açılışta çalışmıyor ve daha sonra modprobe komutu ile kendim açmaya çalıştığımdada açılmıyor. Acaba sorun neden kaynaklanıyor ola bilri yardımcı olabilirseniz sevinirim.

atomkarinca

Bilgisayarı yeniden başlat ve hiçbirşey yapmadan şu komutu verdiğinde ne döndürüyor?
lsmod

ilhuns

Komut çıktısında mnibook ile alakalı tek bir satır var oda

omnibook 58804 0

atomkarinca

omnibook yüklü görünüyor ozaman modül parametreleriyle ilgili bir sorun var galiba. Şunu yapalım /etc/modprobe.d/omnibook dosyasındaki omnibook satırını silelim bu dosya sadece parametreler içindir o satır fazla. Daha sonra reboot edip sonuca bir bakalım.

ilhuns

atomkarinca

Kulağı tersten tutmak olacak ama bir yol işte. Yaptığımız herşeyi silip;
sudo gedit /etc/rc.local
dosyasına , exit 0 satırının üstüne;
modprobe omnibook ectype=14
satırını ekleyelim .
ve;
sudo chmod +x /etc/rc.local
ve;
Reboot

ilhuns

Bu sefer oldu yardımınız için çok teşşekkürler ancak bir sorum olucak daha acemi olduğum için çözüm yolunu bulduktan sonra nasıl çalıştığınıda anlamaya çalışıyorum.Burda merak ettiğim rc.local dosyasının ne işe yaradığı ve neden çalıştırılabilir olarak ayarladığımız . Ayrıca tekrar çok teşşekkürler.

atomkarinca

rc.local sistem yüklenirken çalışmasını istediğimiz scriptleri, komutları , ayarları ekleyebildiğimiz bir dosya. Aslında müthiş işler yapabilen bir dosya.Çalışma hakkı verdik çalışsın diye :)
http://lkd.belgeler.org/man/man1/man1-chmod.html

ilhuns

atomkarinca

heartsmagic

Başlığı kapatalım ancak acaba neden normal modül dosyalarıyla bu işin olmadığını anlayabildik mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ilhuns

Bu şekilde nasıl çalıştırıldığının mantığını anladım ancak diğer yolla neden yapılamadığını maalesef anlıyamadım.

heartsmagic

O da ayrı bir muamma, neyse kapatalım biz başlığı. İkinize de teşekkürler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.