memory (ram ) yukseltme

Başlatan tubuntu, 15 Ağustos 2008 - 03:58:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tubuntu

bilgisayarimda olan 2 gb olan ram leri 4 gb  yukseltim sormak istedigim  ilk sey windows 32 bit surumunde en fazala 3 gb ram  goruyormus bu ubuntu icinde boylemi cunku sys info da memory 3294 mb gozukuyor ramlerin hepsinin calistigindan yuzde yuz eminim swap alnimda 5.5 gb ayarlamistim cunku cok yerim var hardiskte  ikincisi ubuntuyu actigimda ekran bir iki saniye siyah olup aciliyor bu ramleri yukseltikten sonra oldu ramlari anakartin kitabina gore aldim ve eski ramleri soktum suan hepsi ayni model ve 4 yuva var 1gb tan bu bir iki saniye  siyah olmasi neden olabilir  tesekurler

munirekinci

Free ve Top programları ile kaç GB Ram kullanılabilir olduğunu ve ne kadarının kullanıldığını görebilirsin.
32bit işletim sistemlerinde belli bir Ram kapasitesi oluyor ancak hepsinde sabit 3gb'midir bilemiyorum.
Açılıştaki siyah ekran birçok nedenden kaynaklanmış olabilir, eğer işine mani olmuyorsa, herhangi bir aksaklık çıkarmıyorsa bunu bir sorun olarak algılama bence.
Son olarak 5.5gb swap aşırı fazla.

tubuntu

5.5 gb swap bolumunun zarari olurmu cunku bilgisayrda 1000 gb alan varda ve swap neye gore ayarlamaliyim teskurler

munirekinci

Swap'ı ram'in yeterliliğine göre ayarlamak uygun olur. Swap ram'in yetmediği durumlarda kullanılır. Ram miktarı işletim sistemine yetecek kadar olduğu sürece sürece Swap'a çok alan ayırmak işlevsel olmaz.

Sizin bilgisayarın ram kapasitesi oldukça yüksek bu sebeple 1 gb Swap alanı fazlasıyla yetecektir.

Linux işletim sistemlerinde Ram kullanımı ortalama olarak şöyledir;
Grafik ortamında birçok servis ve program açıkken, uygulamalar etkin şekilde kullanılırken ortalama 300-500mb ram kullanılır.

Yine grafik arayüzünde mütevazi biçimde bilgisayar kullanılıyor ise ortalama 50-100mb ram kullanılır.

Grafik ortamı olmadan kullanılır ise ortalama 10-50mb ram kullanılır.

Tabi verdiğim bu rakamlar bilgisayarın ne kadar kullanıldığı ile âlâkalı olarak değişecektir. Büyük bir server olarak kullanılan ama grafik arayüzü olmayan bir sunucuda bu rakam GB birimi ile ifade edilebilecek boyutada ulaşabilir. Bu sebeple bu sayıların değişken olduğunu unutmamak gerekir.

Bu bağlamda sizin Ram'iniz Linux ortamında tükenmez. Tabiki bug'lı bir program çıkıp bütün arabelleği jet hızıyla doldurmazsa. (Bkz. Nautilus'ta root olarak çöp açma problemi)
İşte bu sebeple swap alanına 5.5 gb çok fazla. Bence 1-2 gb ayırmanız fazlasıyla yeterli olur. Benim yerim çok diyorsanız bile abartmamanızı öneririm. :)

izzetguntalaz

Konuyla ilgili deneyimlerimi aktarayım.

2gb ram kullanıyorum ve 2gb da swap kullanıyorum.

Bu güne kadar hiç swap kullanıldığını görmedim.

Uzunlafın kısası 2gb ram yeterde artar bile. Swap ayırdınız diye illa swap kullanılmıyor !

Birde 32 bit sistemler 3.2gb tan fazla ram kullanamıyor diye biliyorum. (Denemedim.)

Eğer yinede 4gb ram e geçecekseniz ram i tam kullanmak için 64 bit e geçmeniz gerekli.

Bu arada işlemcinizin amd 64 bit veya intel core2duo olması gerektiğini unutmayalım.

xaph

Alıntı yapılan: tubuntu - 15 Ağustos 2008 - 04:59:50
5.5 gb swap bolumunun zarari olurmu cunku bilgisayrda 1000 gb alan varda ve swap neye gore ayarlamaliyim teskurler

bildiğim kadarıyla swap alanı için ideal boyutlar,
eğer  belleğiniz 512 mb ram ve altıysa kullandığınız ram'in 2 katı kadar swap alanı, 512 mb ram ve üstüyse sabit 1 GB swap alanı yeterli oluyor.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: xaph - 15 Ağustos 2008 - 12:14:27
eğer  belleğiniz 512 mb ram ve altıysa kullandığınız ram'in 2 katı kadar swap alanı, 512 mb ram ve üstüyse sabit 1 GB swap alanı yeterli oluyor.

Bu iki kat standardı Windows için değil mi?

atomkarinca

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 15 Ağustos 2008 - 14:12:35
Alıntı yapılan: xaph - 15 Ağustos 2008 - 12:14:27

Bu iki kat standardı Windows için değil mi?

Aslında bu iki kat standardı sadece bi efsane :) Yapacağınız işe göre ve sahip olduğunuz ram miktarına göre swap alanının boyu değişir. Şimdiye kadar swap'ı hiç kullanmadım, hatta ram'in (768MiB) yarısından fazlasını çok nadir kullanıyorum, bu yüzden swap'ı hiçbir zaman 256MiB'tan büyük yapmam. Eğer video encoding ya da rendering gibi işlemler yapacaksanız o zaman swap'ın ram'le eşit miktarda olması bir fayda sağlayabilir. Ama ram'in iki katını swap yapmanız sadece harddisk'ten feragat etmeniz demektir (bu benim düşüncem tabii ki).

izzetguntalaz

Arkadaşlar konu başlıktan biraz koptu ama...

Swap öyle çok özenilecek sistemin hızını arttıracak bir şey değil !

Swap sistemin fiziksel ram i bittiğinde başvuracağı acil bir bellek türü.

Aslında hard diskler sistem ram lerine göre defalarca yavaştır.

Yani bilgisayarınız swap kullanıyorsa aslında yavaş çalışıyor demektir.

Genel olarak böyle.

Eğer swap hakkında daha fazla bilgi paylaşmak isteyen arkadaşımız varsa uygun yere açılacak bir
başlıkta bilgilerini bizimle paylaşabilirler.