Ekran Kırpması

Başlatan askinj, 14 Ağustos 2008 - 18:27:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

askinj

Selam Ekranım 20 30 sn aralıklarla göz kırpar gibi hızlı bir şekilde açılıpkapanıyor ne yapmam gerekiyor bilen varmı acaba .

kafkasyali

ekran yenileme hızı ile alakalı olabilir mi? oradaki seçenekleri dener misiniz? mesela bende nvidia ekran kartı var. ekran yenileme hızı 50 iken sorun yok. fakat 54 olduğunda titreme oluyor.

ya da monitörün yanında woofer, hoparlör felan var mı?

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

heartsmagic

Ya da kablolar sağlam mı?
Grafik kartı sürücüleri kurulu mu?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

askinj

ktitreme değilde anlık kırpma oluyor grafik kartı sürücüleri ile ilgili olabilir hp pavilion dv5000 dizüstü kullanıyorum. Grafikkartı sürücülerini nası kontrol edebilirim.

heartsmagic

lspci | grep VGA
glxinfo | grep render

komutları ne diyor?

askinj

as@hells:~$ lspci | grep VGA
01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation G72M [GeForce Go 7400] (rev a1)
as@hells:~$ glxinfo | grep render
yazıyor

askinj

as@hells:~$ glxinfo | grep render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: GeForce Go 7400/PCI/SSE2
    GL_NVX_conditional_render, GL_SGIS_generate_mipmap, GL_SGIS_texture_lod,
as@hells:~$

ebubekirs

xrandr --prop  komutunun çıktısını görebilir miyiz ?
Dünyaya gelen de benim, dünyadan giden de benim

askinj

as@hells:~$ xrandr --prop
Screen 0: minimum 320 x 240, current 1280 x 800, maximum 1280 x 800
default connected 1280x800+0+0 0mm x 0mm
   1280x800       50.0*
   1024x768       51.0 
   800x600        52.0 
   800x512        53.0 
   720x450        54.0 
   640x512        55.0 
   640x480        56.0     57.0 
   640x400        58.0 
   640x384        59.0 
   512x384        60.0 
   400x300        61.0 
   320x240        62.0 
komutun çıktısı bu

ebubekirs

xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL native

pardus'ta aynı sorunu ben yaşamıştım. Yukarıdaki komutu verdikten sonra düzelmişti. Deneyebilir misiniz ? 

askinj

as@hells:~$ xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL native
X Error of failed request:  186
  Major opcode of failed request:  158 (RANDR)
  Minor opcode of failed request:  15 ()
  Serial number of failed request:  14
  Current serial number in output stream:  14

ebubekirs

Bu hatayı biraz araştırdım,
"Also, maybe this is an xrandr bug" şeklinde geçmiş bir yerde. Ancak kaynak resmi değil, o bakımdan biraz daha araştırmak gerekecek.

askinj

askinj

acil yardım ekranım çöktü devasa yazı ve düşük çözünürlük var nasıl eski haline getirebilirim
lütfen acil yardıma ihtiyacım var

heartsmagic

Grafik kartı kurulumunu bir daha gözden geçir.

askinj

sistemi yeniden yükledim şuan için bir sorun yok teşekkür ederim

Cutleth

Alıntı yapılan: ebubekirs - 14 Ağustos 2008 - 19:19:58
xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL native

pardus'ta aynı sorunu ben yaşamıştım. Yukarıdaki komutu verdikten sonra düzelmişti. Deneyebilir misiniz ? 

bu komutu verdim. Görüntü gitti geldi. Sonra tamamen gitti, bilgisayarı kapadım tuştan. Şimdi açılalı 3-4 dakika oldu, henüz titreme yok.
Görüntünün gitmesi ve bilgisayarı kapama adımı garip geldi bana. Böyle bir komuttan sonra bir restart ister miydi? Bu durum normal midir?

ne olur ne olmaz diye sorayım. Bu komutu default hale getirmek için bir komut var mı?

Cutleth

P.S.: titremeler yeniden başladı.

eldirr

Aynı sorunu ben de yaşamıştım ama benimki donanımsaldı. Bilgisayar bayaa bir eskidiği için artık lcd ekran ile ana gövde arasındaki kablolarda yıpranma var. Ekran kapağını oynattıkça lcd aydınlatması göz kırpmaya başlıyordu. Bu tür bir sorun olmadığından eminsiniz di mi? Bir de aydınlatma ışığı mı göz kırpıyor yoksa ekrandaki renkler mi gidip geliyor?

Cutleth

Laptop pek eski değil, maksimum 1,5 sene olmuştur alalı. xp'de bu tarz sorunların hiçbiri olmazdı, onun için donanımsal bir sorun yoktur diye düşünüyorum.

İşin ilginci, az önce kapatıp açtım bilgisayarı, öncesinde açılması uzun sürüyordu, şimdi hemen açıldı. O sorunu aştım, 30 dakikadır kullanıyorum, ne kapanma oldu, ne titreme oldu.

Emin de olamıyorum tabi ama sanki sorun çözüldü gibi :)

Sypro

xorg'u mu düzenlemeye çalıştınız? Eğer öyle ise yedeğini (aldıysanız tabi) deneyin. Bende genelde xorg düzenlemesi sonrası çözünürlük patlardı.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Cutleth

Alıntı yapılan: Sypro - 24 Ağustos 2008 - 21:44:29
xorg'u mu düzenlemeye çalıştınız? Eğer öyle ise yedeğini (aldıysanız tabi) deneyin. Bende genelde xorg düzenlemesi sonrası çözünürlük patlardı.

Ben maalesef 2 günlük Pardus kullanıcısı olduğum için xorg'un ne olduğunu bilmiyorum.
Şu an çözünürlük falan aynı, titreme yapmıyor, sorunsuz kullanıyorum ama çözünürlüğü bir kademe daha arttırabilseydim iyi olurdu.

Sypro

Ekran kartı sürücüleriniz falan kurulu mu? Default halini sistem kendi belirliyor çünkü. Bende max 1024*768 çıkarırken benimkinden iyi kartlarda daha yüksek değerler gördüğüm oldu. Driver kurduktan sonra settings manager tarzı birşeyi var Nvidia'nın, ati için de catalyst center var, oralardan ayar yapabilirsiniz sanıyorum ki.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Cutleth

Tasma - Sistem seçenekleri - Görüntü yöneticisine girdiğimde, aygıtlar sekmesinde ekran kartım görünüyor. Kart intel, laptopa entegre kart. paket yöneticisinde intel ile ilgili program aradığımda birşey bulamadım. Ekran ayarı yapabileceğim ayrı bir intel programı var mıdır benim bilmediğim?

Sypro

Hmm onun için benim yapabileceğim bir şey kalmadı malesef. Pardus kullanıcısı değilim. Varsa pardus kullanan arkadaşlar onlar daha iyi bilebilir. Ne desem yalan olur çünkü. Hele ki tasma pisi falan hiç anlamam :)