[Çözüldü] Mouse'nin orta tuşu için kaydırmayı nasıl etkinleştiririm?

Başlatan ihtiyar said, 14 Ağustos 2008 - 10:10:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ihtiyar said

Orta tuş hiç çalışmıyor değil. Çalışıyor da hani web sitesini gezerken aşağı doğru inmek istediğinizde yahut yukarı doğru çıkmak istediğinizde orta tuşa bastığınız anda çift yönlü bir ok çıkıyor ve elinizi orta tuştan çekip aşağı yukarı hareket ettirdiğinizde mouse'u sitede gezinebiliyorsunuz ya, işte bundan bahsediyorum. Bu olmuyor :(

Mouse'm:

Microsoft Wireless Notebook Optical Mouse 3000

Sypro

Şurayı bir inceleyin, yine olmazsa xorg.conf 'tan mouse ile ilgili kısmı buraya yazarsınız birlikte çözüm ararız.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

izzetguntalaz

Pek çözüm üretmek gibi olmayacak ama...

Farenin modeli yazıyla belirtilebilirdi, reklam panosu gibi teşhir edilmesi pek hoşuma gitmedi.

atomkarinca

/etc/X11/xorg.conf dosyasını açın

gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Driver "mouse"

diye başlayan satırı bulun ve

Option "protocol"

satırındaki seçeneği "IMPS/2" ya da "ExplorerPS/2" olarak değiştirin, işe yarayabilir.

erginemr

Farenizin orta tuşu normalde çalıştığına göre, sanırım sizin sorununuz xorg.conf ayarları ile değil de, (öntanımlı tarayıcı olan Firefox'u kullandığınız varsayımıyla) Firefox ayarları ile çözülecek:

1. Firefox Menü >> Düzen >> Seçenekler >> Gelişmiş >> Genel Sekmesi

2. Tarama bölümündeki "Otomatik kaydırmayı kullan" seçeneğini işaretleyin.

[IMG]http://img169.imageshack.us/img169/714/clipboard03hh0.th.jpg[/img]  [IMG]http://img169.imageshack.us/img169/1046/clipboard04iv3.th.jpg[/img]

ihtiyar said

Yardımcı olan arkadaşların hepsine teşekkür ederim. Eleştiren arkadaşa da teşekkürlerimi iletiyorum, art niyetim yoktu ama böyle olması daha güzel oldu sanırım.

erginemr arkadaşın tavsiyesi doğrultusunda firefox'ta sonuca ulaştım lakin diğer web tarayıcılarında da mı aynı şeyi yapmalıyım? Bir de sadece web de kullanmıyordum bu özelliği. Örneğin, OpenOffice'te de kullanmak istiyorum. Toplu bir ayarı var mı?

atomkarinca arkadaşın dediğini yaparsam çözüm olur mu? -denemedim-

ihtiyar said

Alıntı yapılan: atomkarinca - 14 Ağustos 2008 - 10:53:45
/etc/X11/xorg.conf dosyasını açın

gksudo gedit /etc/X11/xorg.conf

Driver "mouse"

diye başlayan satırı bulun ve

Option "protocol"

satırındaki seçeneği "IMPS/2" ya da "ExplorerPS/2" olarak değiştirin, işe yarayabilir.

Bunu da denedim lakin örn. OpenOffice'de aktif olmadı.

erginemr

Bu şekilde yapamazsınız. @atomkarinca, bu öneriyi, farenin orta tuşunun çalışmadığını düşündüğü için vermiş olmalı.

Her programın (örn. Opera, OpenOffice) orta tuş ayarları, programcı tarafından belirlenir ve ayarlar içinde bir yerlerde gizli olabilir ya da olmayabilir. OpenOffice ayarlarını biraz karıştırmalısınız.

ihtiyar said

Peki, tamam. Son bir soru :) Konu ile alakası yok ama ekran görüntüne baktım, firefox'un Türkçe ama benimkisi ing :( Nasıl düzeltebilirim?

erginemr

Öncelikle OpenOffice sorunuza yanıt vereyim:

1. Herhangi bir OpenOffice programını (örn. Writer) açın.

2. Menü >> Araçlar >> Seçenekler >> OpenOffice.Org >> Görünüm

3. Farenin orta düğmesi >> "Otomatik kaydırma"ya getirin.

[IMG]http://img182.imageshack.us/img182/9128/clipboard01yc6.th.jpg[/img]

Opera'da da buna benzer bir ayar vardır eminim, zira evde otomatik kaydırmayı kullanıyorum.

Diğer sorunuz için, benim de bir sorum var. Yukarıdaki Gnome ana menüsünde "Uygulamalar-Yerler-Sistem" mi, yoksa "Applications-Places-System" mi yazıyor?

ihtiyar said

Öncelikle yardım için teşekkür ederim.

"Uygulamalar-Yerler-Sistem" yazıyor.

erginemr

1. Ubuntu Hardy mi kullanıyorsunuz?
2. Firefox otomatik olarak kurulu muydu, yoksa elle mi kurdunuz?
3. Firefox'un hangi versiyonu yüklü (Menü >> Yardım >> Hakkında)?
4. Yine Firefox Menü >> Araçlar >> Eklentiler >> Diller Sekmesi altında "Firefox (tr)" paketi yüklü ve etkinleştirilmiş mi?
5. Konsolda şu komutun çıktısı nedir:
dpkg -l *-tr | grep ii

ihtiyar said

1. Evet, Ubuntu Hardy
2. Firefox otomatik olarak kuruluydu. Güncelleştirmesi sonucu versiyon yükseldi.
3. Firefox'un 3.0.1 versiyonu yüklü
4. "Firefox (tr)" paketi yüklü değil ve bulamadım da :(
5.
Alıntı Yapii  language-pack-gnome-tr                     1:8.04+20080708                                      GNOME translation updates for language Turki
ii  language-support-tr                        1:8.04+20080214                                      metapackage for Turkish language support
ii  language-support-translations-tr           1:8.04+20080407                                      Additional translations metapackage for Turk
ii  mozilla-firefox-locale-tr-tr               2.0.0.7+1-0ubuntu4                                   Mozilla Firefox Turkish language/region pack
ii  openoffice.org-l10n-tr                     1:2.4.1-1ubuntu2                                     Turkish language package for OpenOffice.org
ii  thunderbird-locale-tr                      1:2.0.0.0+1-0ubuntu1                                 Thunderbird Turkish language/region package

erginemr

Sanırım güncelleme sonrası Firefox'ta bir karışıklık olmuş. Bende de Firefox 3.0.1 yüklü ama "mozilla-firefox-locale-tr-tr" paketi yüklü değil. Fazladan " language-pack-tr" paketi de yüklü. Şunları bir deneyip, sonra oturumu yeniden başlatır mısınız:
sudo apt-get remove mozilla-firefox-locale-tr-tr
sudo apt-get install language-pack-tr

[IMG]http://img200.yukle.tc/thumbs/23Clipboard01.jpg[/img]

Bu arada, Gnome Menü >> Sistem >> Yönetim >> Dil Desteği aracında Türkçe işaretli ve varsayılan dil de Türkçe olsun.

ihtiyar said

Çok teşekkür ederim. Dediklerini yaptım. Bir de dil destek paketi tam yüklü değilmişti, yükledim. Şu anda bazı ing olan yerlerin -sanırım- hepsi Türkçe oldu -Firefox dahil- :)

Bu yapılandırmalarım sırasında -başka başlıklarda da yardım aldım- bir sorun oluştu. Güncelleme yöneticisi yeni güncellemeleri denetlediğinde bir hata veriyor. Hata;

Alıntı YapW: GPG error: http://download.tuxfamily.org feisty Release: The following signatures couldn't be verified because the public key is not available: NO_PUBKEY 2D6CFB44DD800CD9

Çözümü nedir acep?

erginemr

Rica ederim ancak aynı başlıkta alakasız konuları gündeme getirmekten kaçınmalısınız. Bu şekilde sizin soruna çözüm bulsak dahi, ileride aynı ya da benzer sorunlarla karşılaşabilecek kullanıcılar, konu ile alakasız başlık isminden ötürü bu konuyu es geçebilirler.

Sorunuza gelirsek (bu başlıktaki son soru olması şartıyla  :P), bu önemli bir şey değil. Vaktiyle, depolara "http://download.tuxfamily.org feisty" depousunu eklemişsiniz.  Depo güvenlik anahtarı (gpg-public key) olmadığı veya İnternet'ten güncellenemediği için böyle bir uyarı veriyor. Bu hiç sorun değil, ama sorun olan, bu deponun "feisty"ye ait olması. Bence Sistem >> Yönetim >> Yazılım Kaynakları'nı kullanarak, bu depoyu apt-get depo listesinden silmelisiniz.

Sypro

Mouse sorununu çözdüyseniz ilk mesajı değiştirerek başlığa [Çözüldü] etiketini ekleyebilirsiniz. Kaldı ki ben çözdüğünüzü düşünüyorum, çünkü konudan sapmaya başlamışız:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

ihtiyar said

Aslında haklısınız ama işte, heyecan ve biraz da kolaycılık oldu sanırım. :) Söz bir daha olmaz inş :) "Çözüldü" diyebilirsiniz konuya.

Eğer isterseniz farklı bir kaç başlık açarak sorunlarımı ve nasıl çözdüğümü açıklayabilirim. Altına da kimlerin yardım ettiğini yazarım. Bu konuyu da konu dışı mesajlardan temizlersiniz.

heartsmagic

Üyelerimiz kendi başlıklarına [Çözüldü] ekleyebilirler.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.