Fax Programı ve Elektronik İmza Prog.

Başlatan can.imer, 13 Ağustos 2008 - 10:32:47

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

can.imer

Merhabalar ben hastane malzemeleri satan bir firmada bilgisayar altyapısıyla ilgili olarak çalışıyorum. Şirket olarak linux tabanlı bir işletim sistemine geçme kararı verdik ve bu kararın nedeni hem ücretsiz hemde güvenli bir sistem olmasıydı. Sadece iki yazılım sorunum var. Şirketin tasarım bölümü Adobe CS3 Premium kullanıyor bunu zaten 4 PC üzerinden Windows ta çalıştırıyoruz bunun dışında merak ettiğim yazılımlar ise MightyFax ve Elektronik İmza.

MightyFax windows ta gelen ve giden faxları direk bilgisayar üzerinden kontrol etmeyi sağlıyor
Elektronik İmza ise Sanayi Bakanlığının İnternet sitesinden tüm işlemleri San. Bak. gitmeden gerçekleştirmemizi sağlıyor E-İmza nın esas programını Wine ile yükledim ancak .dat uzantılı bir dosya daha var bu da kartın bilgilerini okuyup programa yüklüyor. Bu dosyayı çalıştırmadı. Yardımcı olabilirseniz sevinirim

heartsmagic

Öncelikle söylemeliyim ki kurumunuz cidden cesaret isteyen bir karara imza atmış. Bu bir yandan sevindirici olsa da diğer yandan sanırım biraz can sıkıcı olabilir (eğer istekler karşılanamazsa). Gönül istiyor ki yazılımlar Windows'a özel olmasın ve Linux altında portları mevcut olsun. Şu an her yazılım için bu mümkün olmadığından geriye ya alternatifleri kullanmak kalıyor ya da başka yollara gitmek.

Bu girişten sonra problem çözümüne ilişkin net bir şeyler söyleyemesem de aklımdan geçenleri paylaşayım.

MightyFax muadili olarak sanırım bir fax programı aranıyorsa HylaFAX kullanılabilir. Kendim kullanmasam da fax dediğimizde aklıma gelen yazılım bu oluyor. Ancak sistemde MightyFax yukarıda bahsedilen Elektronik İmza ile bütünleşik çalışıyorsa o zaman ciddi bir sorun olacak gibi görünüyor. Yok böyle değillse HylaFAX bir muadil olabilir.

Elektronik imza içinse durum yine karışık gibi. Haliyle Linux portu olmadığından mecburen Windows uygulaması olarak Wine altında çalıştırmaya mahkum gibisiniz. Wine ile pek içli dışlı olmasam da problem tespiti için şunu sormak istiyorum. O bahsedilen .dat uzantılı dosya Windows altında tam olarak nerede bulunuyor? Tahminimce o çalışan bir uygulama olamaz, sadece veri barındırır ve asıl program buradan veriyi okur. Windows altında bulunan dizinin Wine altındaki aynı isimli dizine kopyalamak çözüm üretmiyor mu?

Biliyorum kulağı tersten göstermek olacak ancak "biz gemileri yaktık bir kere, geri dönemeyiz" deniyorsa, diğer bir çözüm Linux host üzerine Virtualbox gibi bir programla Windows kurup bu imza olayı gerektiği durumlarda açılarak işin halledilmesi olur. Eğer imza olayı günün her saatinde oluyorsa belki can sıkıcı bir durum oluşabilir. Bir kenarda Virtualbox sürekli açık kalmak zorunda olur belki. Ancak hiç çözüm üretememekten daha iyidir diye düşünüyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

egitimist

Gerçekten cesur bir karar vermişsiniz. Bence ticari açıdan işlerinizin aksamaması için bu kararınızı biraz yumuşatmalısınız. Bahsettiğiniz yazılımların muadili geliştirilmeden bu tür atılımlar zarar doğurabilir. Benim önerim; kademeli bir geçiştir. Örneğin "MS Office 2007 basic" (Pro 500 YTL) yerine OpenOffice kullanarak makine başına  273,59 YTL (KDV Dahil) kazanç elde edersiniz. Değişik amaçlarla kullanılan pek çok açık kaynaklı yazılım da mevcut.