kubuntu hakkında birkaç sorum olacak

Başlatan fotomusa, 12 Ağustos 2008 - 20:47:46

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

fotomusa

arkadaşlar ubuntuyla tanışalı fazla olmadı yanlız insan birşeyler ögrenmeye başlayınca elindekiyle yetinmiyor. bugün sitemime kubuntu kurmaya karar verdim yanlız ekran kartını tanıtamadım ekran kartını kurdum pc yi yeniden başlattıgımda kubuntu açılmadınasıl yaptım bilmiyorum ama sorunu bir şeilde hallettim yanlız ekran kartını saf dışı bıraktım yada ben öyle sanıyorum. ekran kartım ati radeon acaba bu marka ekran kartlarıyla kubuntunun anlaşamama gibi bir sorunumu var? kubuntuda firefox kurulu gelmedi adept ten ve program ekle kaldırdan firefoxu kurdugumda ingilizce olarak geldi bunun üzerine firefoxu kaldırp internetten türkçe sürümünü indirdim lakin onunda kurulumunu yapamadım yani internetten indiedigim programların kurulumunu kubuntuda nası yapacam. ubuntuda sag tıkladıgımda en üstte programı kurmak için bir palet yöneticisi vardı bu kubuntuda yok sanırım. görselleri kurmaya calıştım ama başaramadım gerci şuan tekrar deniyorum ama ubuntuda farklı yollarımı var yoksa ubuntudaki gibi aynımı yada ekran kartımdan kaynaklanan sorundan dolayı kuramazmıyım? Beni kubuntu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim yani ubuntudan farklı olarak kubuntuda yapmamaız gereken ayarlar varmı

heartsmagic

Temelde fark yok diyebiliriz ancak yapılış yolları farklıdır. Grafik kartını Ubuntu altında hangi sürücü ile kullanıyorsan Kubuntu altında onunla kullanabilmen gerekir teorik olarak. Ubuntu altında bu kurulum için ayrı bir araç varken (yanlış bilmiyorsam) Kubuntu altında mevcut değil. Haliyle elle kurmak gerekiyor. Örneğin kartın fglrx sürücüsünü kullanıyorsa xorg-driver-fglrx paketini kurman lazım. (Dikkat sadece bunu kullanıyorsa). Daha sonra ATI için gerekli işlemleri yaparsın. Bunun ardından ancak Compiz'i kullanabilirsin.

Türkçe meselesine gelirsek. KDE Türkçe olduğu halde depodan kurulan Firefox paketi İngilizce miydi?
Elle indirdiğin Firefox için bir kurulum yolu mevcut değil. Doğrudan çalışır o. Forumda daha önce bahsi geçmişti.

Kubuntu'daki kurulum yöneticisi senin de söylediğin gibi Adept.

Kubuntu kullanan arkadaşlar daha fazla yardımcı olacaklardır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fotomusa

öncelikle teşekkürler malum compii kullanamdım ekran kartını iki kere yanlış kurdugum ve sorun yaşadıgım için haliyle çekiniyorum kartımın  fglrx yada başka bişey oldıgını nasıl anliyacam peki

atomkarinca

Ekran kartın için :
sudo apt-get install jockey-kde
Paketini kurman gerekiyor menüde sistem çinde yerini alır.

paket kurmak içinde ;
sudo apt-get install gdebi-kde

heartsmagic

İşte dehşet bir tavsiye @tazner'den geldi. jokey orada da varsa ne âlâ.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

fotomusa

ne yaptıysam beceremedim. sözde ekran kartını tanıtıyorum, ama ccsm paketi kurup görselleri eklemeye çalışınca su koyveriyo, bu durumda ya ekran kartını kuramıyorum yada görselleri( masa üstünü küp şeklinde cevirme gibi). Hangisini kuramadıgımı nasıl nereden anlarım. görselleri kurmak için ubuntuda yaptıgım işlemleri yapıyorum yani ccsm paketini kuruyorum, kubuntuda da aynı oldugunu tahmin ediyorum birde ubuntu üzerindeyken kde4 ü denemek için ubuntudan kde 4 masa üstüne geçiş yapmıştım ve orada görselleri kullanabiliyorduum adep paket yöneticisinin için de kde4 sürümü vardı acaba kde4 e gecsem sorunum cözülürmiki. Ya sorun yaşayıp fazla ugraştıgımdan yada kubuntudan bilemiyorum ama görsel olarak kubuntu daha cok hoşuma gitti bu yüzden umarım sorunumu cözerim

erginemr

Ekran kartınızın Compiz için gerekli olan 3D desteğinin düzgün kurulup kurulmadığını anlamak için, konsoldan:
glxinfo | grep -i render
komutunu verin.

"Yes" yanıtı döndürürse, 3D destekli sürücü kurulmuş demektir.

fotomusa

yes yanıtını aldım demekki ben görselleri kurmakta hata yapıyorum. yada hata yaptım. görselleri kurmak için ubuntudan farklı olarak başka işelmler yada başka şeyler yapıyormuyuz.

izzetguntalaz

Yok "Yes" olumlu anlamda.

Sorun yok yani.

erginemr

Peki ccsm düzgün bir şekilde açılıyor mu?

Masaüstü küpü için ayrıca;
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2820

fotomusa

Yardımlar için teşekkürler birde internetten indirdigim programları kuramama gibi bir sorunum oldu örnegin firefoxun türkçe sürümünü internetten indirdim ama kuramadım o okadarda öenmli deyildi gerci şuan ingilizce olarak kullanıyorum. fakat operayı indirdim kurulumunu yapamadım ubuntu için olanı indirdim kuruluma başladı sonunda hata verdi kurulum olmadı. Gene bir yerlerde hatamı yapıyorum yoksa kubuntuda illada adepten yada konsoldanmı program kuracagız?

erginemr

Rica ederim.

İki sorum olacak:
1- Kubuntu'da Firefox önyüklü olarak gelmiyor mu?
2- Opera'yı kurarken verdiği hata mesajı tam olarak nasıl?

fotomusa

1- hayır kubuntuda firefox kurulu ve öntanımlı gelmiyor onun yerine konqueror diye bir tarayıcı var
2- hata şu
[IMG]http://img530.imageshack.us/img530/3420/grntyakalayc1pm2.png[/img]
http://g.imageshack.us/g.php?h=530&i=grntyak

erginemr

Yukarıdaki hata için yazılmış olan bu hata raporunda:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gdebi/+bug/152856

GDebiKDE'nin, *.deb paketini ihtiva eden klasör isminde boşluk olduğu zaman (örn. "Yeni Klasör" gibi), paketi bulamayarak hata verdiğini söylüyor. Bu durumda, bence ya paketi masaüstüne değil de direkt ev dizininize kopyalatarak oradan kurun, ya da gdebi'nin GTK versiyonunu kurun:
sudo apt-get autoremove gdebi-kde
sudo apt-get install gdebi

Firefox için de, depolarda mevcutsa konsoldan kurulumu deneyebilirsiniz:
sudo apt-get install firefox

erginemr

Aslında Ubuntu'daki Firefox'u ben biraz yavaş ve hafıza tüketimi açısından hantal buluyorum. Onun için; Firefox'u kurabilseniz bile, Opera'yı da bir denemenizi tavsiye ederim:
http://www.opera.com/download/

fotomusa

firefoxu sevenerek kullanıyorum ama operada sistemimde vardır ve arasıra kullanırım hatta son sürümden sonra daha ilgimi çekmeye başladı ama kubuntuya bir türlü kuramadım . bu arada görselleri hala kuramadım sistem/dektop effekten efekleri açmaya kalktıgımba bilgisayar sapıtıyo. açmazsamda bu sefer compiz calışmıyo anladıgım kadarıyla. bir soruda şöle yönelteyim adep te compiz diye arattıgımda birçok kurulmamış secenek görülüyo acaba kubuntuda ccsm paketini kurmak tek başına yetmiyorda adep ten conpizi başka dosyalarınıdamı kurmak gerekiyor.

erginemr

İyi yerden yakaladınız. KDE'nin kendi efekt yöneticisi ile Compiz arasında bir uyumsuzluk olabilir. KDE kullanmadığım için net bir şey söyleyemeyeceğim.

Bu arada, X ayarlarının tutulduğu "/etc/X11/xorg.conf" dosyasının içeriğini buraya aktarır mısınız?
Alt+F2 >> gedit /etc/X11/xorg.conf

Adept ve eksik Compiz paketleri meselesi için, konsolda gireceğiniz şu komutun çıktısı nedir:
dpkg -l compiz*

Bu çıktıda kurulu paketlerin başında "ii" ibaresi görünecek. Kendi sistemindeki kurulu paketler ile karşılaştırayım.

fotomusa

o komutu ne alt+f2 ile nede konsolda çalıştıramadım. konsolda yazdıgımda install gedit diyo.
Bu arada operayı nihayet kurdum.

ikinci komut ise şöle
Desired=Unknown/Install/Remove/Purge/Hold
| Status=Not/Installed/Config-f/Unpacked/Failed-cfg/Half-inst/t-aWait/T-pend
|/ Err?=(none)/Hold/Reinst-required/X=both-problems (Status,Err: uppercase=bad)
||/ Name           Version        Description
+++-==============-==============-============================================
un  compiz-compcom <none>         (no description available)
ii  compiz-core    1:0.7.4-0ubunt OpenGL window and compositing manager
un  compiz-extra   <none>         (no description available)
rc  compiz-fusion- 0.7.4-0ubuntu1 Collection of extra plugins from OpenComposi
rc  compiz-fusion- 0.7.4-0ubuntu5 Collection of plugins from OpenCompositing f
un  compiz-gnome   <none>         (no description available)
pn  compiz-kde     <none>         (no description available)
ii  compiz-plugins 1:0.7.4-0ubunt OpenGL window and compositing manager - plug
ii  compizconfig-b 0.7.4-0ubuntu1 KConfig Settings library for plugins - OpenC
ii  compizconfig-s 0.7.4-0ubuntu2 Compiz configuration settings manager
fotomusa@ubuntu:~$

erginemr

Özür dilerim, Gnome alışkanlığı işte...  :P

Alt+F2 >> kate /etc/X11/xorg.conf
olmalı...

fotomusa

alt+f2 ye komutu girince cıkan sonuc tam olarak aşagıdaki gibi

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
#   sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   Monitor      "Configured Monitor"
   Device      "Configured Video Device"
   Defaultdepth   24
EndSection

Section "Device"
   Identifier   "Configured Video Device"
   Driver      "fglrx"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier   "Generic Keyboard"
   Driver      "kbd"
   Option      "XkbRules"   "xorg"
   Option      "XkbModel"   "pc105"
   Option      "XkbLayout"   "tr"
   Option      "XkbOptions"   "lv3:ralt_switch"
EndSection

Section "InputDevice"
   Identifier   "Configured Mouse"
   Driver      "mouse"
   Option      "CorePointer"
EndSection

Section "ServerLayout"
   Identifier   "Default Layout"
  screen "Default Screen"
EndSection

Section "Monitor"
   Identifier   "Configured Monitor"
EndSection

Section "Extensions"
EndSection

Section "Module"
   Load      "glx"
EndSection

erginemr

"xorg.conf" düzgün, her şey yerli yerinde. Ancak bazı compiz paketleri yüklü değil. Üstelik compiz-kde paketinin önünde "pn" ifadesi can sıkıcı:

Aşağıdaki kaynaktan:
http://www.serdaraytekin.com/docs/os/debian/sss/ch08.html
Alıntı Yap...
8.10. dpkg -l sonucunda gelen rc,ii, pn gibi başlıklar neyi ifade ediyor?
ii = Paket normal olarak yüklendi
rc = Paket yüklendikten sonra apt-get remove ile kaldırıldı ancak konfigürasyon dosyaları halen sistemde duruyor anlamındadır. Paket kaldırılırken ayar dosyalarıda kalmasın isterseniz, bunun icin apt-get remove --purge ile kaldırmak gerekir.
pn = Paket ayar dosyaları ile birlikte sistemden kaldırıldı. dpkg -l <paket_ismi> çıktısının sol tarafında +++ ile belirtilen üç hanelik yer vardır.
...

Compiz'i yeniden yüklemeyi dener misiniz?
sudo apt-get autoremove compiz
sudo apt-get autoremove compiz-kde
sudo apt-get autoremove compiz-core

Hangisi çalışırsa...

Ardından;
sudo apt-get install compiz
sudo apt-get install compiz-kde

Düzgün yüklenirse, bilgisayarı yeniden başlatıp, Compiz'i etkinleştirmeyi bir daha deneyin.

fotomusa

işlemleri yapıyorum şuan kurulum aşamasında sistemi yeniden başlattıgımda compizin etkin olabilmesi için desktop effekten custom efekti işaretleyip acacagız deyilmi. bu arada ben simple compizcomfing setting maneger menüsünü hiç acamadım acılıyo gibi oldu ama acılmadı

erginemr

Bence öncelikle standard / minimum efektleri deneyin. Olursa Custom'ı denersiniz.

Compiz ayarları için compizconfig-settings-manager daha iyi ve kapsamlı. O yüzden, eğer bu kurma-kaldırma işlemi sonucu silinirse;
sudo apt-get install compizconfig-settings-manager
ile bu aracı kurup, "Alt+F2 >> ccsm" ile çalıştırmanızı öneririm.

fotomusa

yardımlarınız için birkez daha teşekkürler. herşeyi dediginiz gibi yapıyorum sonuç olumlu gözüküyor yanlız compiz destop effekten standart efecti de secsem adept bildiricisi diye bişey cıkıyor yazı yok üstte ve kapatamıyorum cıkan bidirimciyi actıgımda kırılma yapan bir görüntü var bu ne anlama geliyor ?

fotomusa

nasıl oldu tam olarak bilmiyorum ama şuan görselleri çalıştırmasını başardım. Yanlız bu seferde cökme olyı cok olmaya başladı. bu cökme olayı tam olarak ne manaya geliyor ve bunu düzeltmenin yolu yokmu