Video Görüntü Problemi

Başlatan Korkmaz, 11 Ağustos 2008 - 20:00:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Korkmaz

Merhaba,
Dizüstü bilgisayarımda, Film izlerken sorum yaşıyorum. ubuntu-restricted-extras'ı yüklüyorum, ardından Kaffeine yüklüyorum(Kaffeine seçmemin sebebi, altyazıları filmiz üzerinde değil, alttaki siyah bölümde gösteriyor olması, farklı bir alternatif varsa iyi olur, Kde'den birşey kurmak istemiyorum). Kaffeine ile video sürücüsü "auto" ayarında iken görüntü altyazısız filmlerde gayet iyi, ancak altyazılı birşey izleyince, altyazı görüntülemesi sırasında sürekli takılıyor, bir türlü düzelmiyor. Mplayer veya Smplayer yüklüyorum ardından, onun görüntüsü berbat oluyor ilk başta. Onun video sürücüsünü x11 ayarlayınca düzeliyor, ancak öyle yaptıkta sonra kaffeine ile düzgün görüntü alınamıyor bir daha. Kaldı ki Mplayer ve türevleri altyazıyı hep filmin üzerinde gösteriyor, ayrıca ekran parlaklığımla oynuyor. Forumda ve Google'da bolca arama yaptım, ki bu driver değiştirme gibi yöntemleri forumdan öğrendim. Ancak bir çözüm bulamadım. İstediğim şeyi özetlemek gerekirse, altyazıları filmin üzerinde değil altında gösteren(mümkünse gnome tabanlı) bir oynatıcı, ve sorunsuz film izleyebilmek. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler, kolay gelsin.

atomkarinca

sudo apt-get install kaffeine-gstreamer

Birde gstreamer motorunu seç bakalım ne olacak? Ayarlara bakmanız gerekiyor.

heartsmagic

Ben daha önce verdiğim garip alternatifi vereyim, aslında forumda bunu 2-3 defa yazdım ancak bulmaya kalkarsam bana eziyet olur. Öncelikle belirteyim GUI kullanmıyorum, mplayer kullanıyorum ve alt yazıları siyah şeridin altında seviyorum. Bunun için de sdl kullanıyorum.

#!/bin/bash
mplayer -monitoraspect 16:9 -fs -vo sdl  -subcp ISO8859-9 -fontconfig -subfont-autoscale 0 -geometry +0+70 -subfont-text-scale 20 "$1"

Bu /usr/local/bin/MP2 olarak kayıtlı. Tam ekran 16:9 şeklinde açar. Alt yazı filmle aynı olduğunda kendisi alt yazıyı yükler ki öyle kullanılmalı. İstediğin bir isimle /usr/local/bin altına bir dosya aç ve yukarıdakini yaz, kaydet kapat.

sudo chmod +x /usr/local/bin/dosya_ismi ile çalıştırma hakkı ver. İzleyeceğin filmin üzerine sağ tıkla, "Başka uygulama ile aç" de, alt taraftan "Özel komut" de dosyanın ismi neyse onu yaz. Video bu şekilde açılacaktır. Eğer her zaman bunu kullanmak istiyorsan, istediğin videoya sağ tıklayıp, özellikler yoluyla birlikte açılacak uygulama bölümüne git ve kendi uygulama ismini seç.

Dezavantajı, Compiz aktifken bir süre sonra sorun çıkıyor videoda. sdl kullanılmadan aşılabilir bir konu ancak ben uğraşmıyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Korkmaz

Cevap için teşekkür ediyorum, bir arkadaş Gnome için Gui sahibi, iyi bir oynatıcı alternatif vermezse kullanacağım.

Ekleme: Kde kütüphaneleri eklediği, bunları kullandığından geç açıldığı için Kaffeine yüklememeye çalışacağım. Yüklemek zorunda kalırsam gstreamer motorunu seçerek denerim. Teşekkür ederim.

erginemr

Aslında en iyisi mplayer, ama madem altyazılarda sorun yaşıyorsunuz; denemek için vlc ve totem'in xine arayüzünü deneyebilirsiniz:
sudo apt-get install vlc
sudo apt-get install totem-xine

Beğenmezseniz, geri dönmek için:
sudo apt-get autoremove vlc
sudo apt-get install totem-gstreamer

heartsmagic

Smplayer GTK mı kullanıyordu QT mi arkadaşlar?

erginemr

Merhaba heartsmagic,

SMPlayer QT4 kullanıyormuş. Az önce kurunca öğrendim.

heartsmagic

Hehe, o zaman senin tavsiyelerinden başka QT bağımsız bir program kalmıyor geriye :)

Korkmaz

Altyazılar çıkıp kaybolurken oluşan takılma xine ile ilgili imiş. totem-xine denediğimde anladım. Ayrıca herhangi bir programda X11 sürücüsünü seçtikten sonra xine ile çalışan hiçbir program bir daha kendine gelemiyor. Örneğin, Kaffeine ile sadece şu takılma problemini yaşıyorum, takılmasa herşey harika. Sonra Smplayer programını açıp, düzgün görüntü almak için sürücü olarak X11 seçiyorum. Ve bum. Kaffeine ve xine kullanan hiçbir program bir daha düzgün görüntü vermiyor. Çok kalitesiz, ve renkleri farklı gösteriyor. Çözümü şu şekilde buldum. Ekranın altında ciddiye alınacak bir boşluk yoksa, Totem ile izleyeceğim(Ekran Widescreen olunca, o boşluk normal monitörlere oranla daha az oluyor, en-boy oranından dolayı). Varsa, Lapis wiki'sinde mplayer için ayrıntılı komutlar anlatılmış, heartsmagic'in verdiğine benzer, onları kullanacağım. Destek ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Çözemediğim bir problem olursa yine başınızı ağrıtacağım :)

opusxx

Alt yazı ile seyretmedeki problemi alt yazı klasöründeki geçersiz fontların oluşturduğunu keşfettim. Tabii ki bu benim problemim sizin ki farklı olabilir. Geçersiz fontları silince yüklü olan bütün oynatıcılarım tamamen düzeldi. Bir de bu takılmalar dedim ama film tamamen takılıyordu, en baştan bir daha açmak zorun da kalıyordum sorunu bulana kadar. Görüntü olayını hatırlıyamıyorum bozukluklar var mı, yok mu?
nVidia GeForce 8600 GT (512)
Lxde + Awesome wm 3.4.6
philips 109b6 (19 inc )
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+  1024 ram,