Çoklu işletim sisteminde format

Başlatan immortal, 10 Ağustos 2008 - 21:08:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

immortal

Ubuntu -ya da herhangi bir dağıtım- ve Windows'un bulduğu bir bilgisayarda Windows tarafına format atılmak istendiğinde Grub'a nasıl etkisi oluyor? Grub'u tekrardan mı oluşturmak gerekiyor?

ns

windowsu formatlarsan grub silinir.
ben pardus kullanırken yaptığımda kurulum cd si üzerinden grubu tekrar yüklemiştim ubuntuda da yüklenebilir sanırım
Madem ki sen bensin, ben de senim, niceye şu senlik benlik...

erginemr

Ben bundan o kadar emin değilim. Örneğin Linux altında "sda" olarak gösterilen tek bir sabit diskiniz olsun, Windows ilk bölümde (sda1), Ubuntu ikinci bölümde (sda2) yüklü olsun. Normalde Grub, sda'nın ana yükleme kaydına (MBR: master boot record) kayıtlıdır. Windows'a format atarsanız "sda1" silinir, ama MBR'ye bir şey olmaz diye düşünüyorum.

Ancak Windows'u yine Windows kululum diskini kullanarak formatlarsanız işler değişebilir. Windows kurulum diski bir parça bencil olduğu için, MBR'yi de silebilir. O yüzden, Windows bölümünü sorunsuz olarak formatlamak için GParted Live CD kullanmanızı tavsiye ederim.

Eğer amacınız Windows'u yeniden kurmaksa, Windows zaten MBR'nin üzerine kendi bilgilerini yazacak ve Grub'u bozacaktır. Bu durumda, forumda Grub'u nasıl yeniden yükleyeceğiniz bilgisi mevcut:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=192.0

Sypro

Windows kurulum sırasında MBR 'yi kendine göre düzenlediği için ortada grub falan kalmıyor:)

Grubu yeniden kurmak 4 komut girmekle mümkün, o yüzden korkacak bir şey yok:)

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

heartsmagic

@erginemr'in dediği gibi eğer sadece Windows bölümü silinecekse Grub'a bir şey olmaz, yok silinip üzerine tekrar Windows kurulacaksa Grub uçar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.