RSS haber takibi için 'Liferea'

Başlatan mozakca, 10 Ağustos 2008 - 13:36:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mozakca

Son zamanlarda RSS desteği veren siteler artmaya başladı. Aslına bakılacak olursa pratikliğini de düşünecek olursak bir gereklilik böylece faydalı programlarla yerine getirilmeye başlandı. Lifearea bu programlardan biri. KDE 4.1 ortamında kullanılan Aggregarator programının Gnome versiyonu Lifearea diyebiliriz.

Programı isterseniz kaynak kodundan kurabiliyorsunuz. (Ayrıntılı bilgi http://packages.ubuntu.com/hardy/liferea adresinde anlatılıyor.) Fakat size tavsiyem Snaptic ile kurmanız. Bunun için öncelikle depo adresinizi güncellemeniz gerekiyor. Depo adresini güncellemek için http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=417.0 adresinde anlatılan sources.list değişikliğini yapın. Artık programı Snaptic ile kurabilirsiniz.

Liferea programını Aplication (Uygulamalar)>İnternet>Liferea Feed Reader (Liferea Rss okuyucu) yolunu takip ederek açabilirsiniz. Varsayılan olarak Ubuntunuzla ilgili pekçok internet sitesinin sol bölümde eklenmiş olduğunu göreceksiniz. İsterseniz bunların hepsini silip, kendi takip edeceğiniz siteleri ekleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihiniz.

Programın sol tarafı aynı internet tarayıcılarının sık kullanılanlar bölümüyle aynı mantığa göre çalışıyor. New Subscription bağlantısına tıkladıktan sonra yeni bir klasör oluşturabiliyor ve rss bağlantılarına isimler verip bu klasör altında saklayabiliyorsunuz. Bu sizin için bir kolaylık sağladığı gibi bir düzen de sağlıyor.

[IMG]http://img229.imageshack.us/img229/6959/subscriptionsqa7.th.jpg[/img]

[IMG]http://img56.imageshack.us/img56/9446/lifearea02fc3.th.jpg[/img]

Liferea varsayılan program penceresi Sol kısım kısa yollar sağ üst blok rss maddelerinin bulunduğu bölüm sağ alt kısım ise okuma bölümü olmak üzere üç blok halinde. Üzerine geldiğiniz maddenin içeriği sağ alt bölümde gösteriliyor. Maddenin üzerine tıkladığınıda ise varsayılan tarayıcınız haberin bulunduğu sayfayı açıyor. İsterseniz bu varsayılan görünümü View menüsünden değiştirebilirsiniz.

[IMG]http://img245.imageshack.us/img245/1511/liferea01ju5.th.jpg[/img]

RSS maddelerini güncellemek için Update All kısayolunu kullanabilirsiniz. Böylece yeni haberleri de görebiliyorsunuz.

Liferea programının kullanım kolaylıkları arasında bir de arama yapabiliyor olmanız. Search All Feeds kısayolu haberleri tek tek tarıyor ve tarama kriterinize en uygunlarını karşınıza çıkartıyor. Bir diğer arama şekli ise daha güzel. İstediğiniz bir haberi Google bloglarında arayabilirsiniz. Yaptığınız arama sonucu hemen karşınıza çıkıyor ve kısayolu da sol kısımdaki bloğa ekleniyor.

Prefenses kısayolu ise bazı özelleştirmeleri yapmanıza olanak tanıyor. Örneğin maddelerin güncelleme ayarlarını yapabiliyorsunuz. Bu güncellemeyi günlük saatlik ve dakikalık yapabilirsiniz. Böylece çok yoğun ve anlık güncelleme gerektiren siteler için ideal bir ayarlama türü.

[IMG]http://img245.imageshack.us/img245/2239/preferensesng7.th.jpg[/img]

Bir diğer ayarlama ise yine prefenses penceresinin altında. İsterseniz üzerine tıkladığınız maddelerin hangi tarayıcıyla yeni sekme mi yoksa yeni pencerede mi açılacağını da ayarlayabilirsiniz. Varsayılan olarak yine firefox seçilmiş.

[IMG]http://img387.imageshack.us/img387/7655/browserup5.th.jpg[/img]

Liferea programının indirme yöneticisi wget. Bu indirme yöneticisini değiştirebilirsiniz. Eğer bir program indirirseniz bu indireceğiniz programın nereye kaydedileceğini de yine bu pencerede belirleyebilirsiniz.(Bu değişiklikler yine preferenses bağlantısından yapılabiliyor.)
sevgi, emek ister.

heartsmagic

Eline sağlık, başlığı buraya taşıdım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

Eline sağlık @ser_dar. Sayende e-posta okuyucusu tadındaki bu güzel ve kullanışlı programla tanıştım.

ironic

Teşekkürler. Evo için rss ararken bu başlığı buldum. Türkçe çevirisi de ekli geldi. Gayet sade ve güzel.

Sarı Fırtına

Uzun suredir vazgecemedigim programlar arasinda Lifeare da vardi. Digerleri bu programin yaninda sonuk kaliyor

burk

Liferea gerçekten çok işime yarıyordu ancak bir sabah bununla karşılaştım;

[IMG]http://i53.tinypic.com/16c6hi9.png[/img]

Sildim,tekrar yükledim,yeni adresler girdim,yapabileceğim şeyleri yaptım,düzelmedi,sorun ne olabilir?

alquirel

@TORUNAGA,

Son zamanlarda şifre değişikliği yaptın mı?

burk

Hayır,şifrelerimle alakalı hiçbir işlem yapmadım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 08 Eylül 2010 - 23:55:19

Bu arada sorun olarak bunun yazması neyi ifade edyor?
Bu aboneligin son güncellemesi başarısız oldu!
HTTP hata kodu 0: Unable to resolve proxy host name

Shamata

tesekkur ederim

programi kurdum gayet basarili buldum.

heartsmagic

@TORUNAGA, sorun tam olarak nedir? Beslemeleri mi güncelleyemiyor uygulama?

burk

Sorun tam olarak Liferea artık seçtiğim sayfalardaki güncellemeleri alamıyor,normalde açılışta güncelleme yapar ve sayfaların ikonları ile birlikte arayüz gelirdi,şimdi ikonların yerinde ikaz işaretleri var,herhangi bir sayfaya tıkladığımda ise
Bu aboneligin son güncellemesi başarısız oldu!
HTTP hata kodu 0: Unable to resolve proxy host name

yazıyor.
Sorunu görsel olarak ifade etmek açısından da tam olarak bu;
[IMG]http://i53.tinypic.com/mbmnpf.png[/img]

heartsmagic

Kendisini en son kullandığımda sorun yoktu. Şimdi tekrar deneyeyim derdim ancak 10.10 üzerinde olacağım için sürümler fark edecektir. Şöyle yap. Uygulamayı önce kapat, ardından yapılandırma dizinini sil:

rm -rf ~/.liferea*

Sonra açıp, bir besleme girmeye çalış. Bakalım aynı sorunu yapacak mı. Eğer yaparsa, yine uygulamayı kapat, yapılandırma dizinini sil, sonra uygulamayı tamamen kaldır:
sudo apt-get purge liferea
Ardından tekrar kur ve yine besleme eklemeyi dene.

ırmak

Wiki'lenmiştir.
Liferea

Yalnız son resimde yazılar ve pencere çakışmış, değiştirmeniz mümkünse Wiki'den de güncelleyebiliriz.
Ek olarak paylaşımınız için teşekkürler @mozakca

burk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Eylül 2010 - 03:50:44
Kendisini en son kullandığımda sorun yoktu. Şimdi tekrar deneyeyim derdim ancak 10.10 üzerinde olacağım için sürümler fark edecektir. Şöyle yap. Uygulamayı önce kapat, ardından yapılandırma dizinini sil:

rm -rf ~/.liferea*

Sonra açıp, bir besleme girmeye çalış. Bakalım aynı sorunu yapacak mı. Eğer yaparsa, yine uygulamayı kapat, yapılandırma dizinini sil, sonra uygulamayı tamamen kaldır:
sudo apt-get purge liferea
Ardından tekrar kur ve yine besleme eklemeyi dene.

Hayır,yine olmadı.:( Dediklerini adım adım yaptım ancak sonuç bu;

[IMG]http://i52.tinypic.com/4q5xs4.png[/img]

Yapılandırma dizinini sildiğim hali ile programı silip tekrar yüklediğim hali arasında hiç bir fark yok.

heartsmagic

Bu durumda bir deneme yapmamız gerekecek.

burk

Yalnız şunu farkettim,yapılandırma dizinini kaldırıp programı silsem bile synaptic paket yöneticisinde liferea-data diye bir şey yüklü kalmaya devam ediyor.

[IMG]http://i55.tinypic.com/2qm42g4.png[/img]

heartsmagic

Synaptic ile değil de, benim verdiğim gibi purge ile denedin mi? purge ile denersen muhtemelen o paketi de kaldıracaktır. Ardından eğer duruyorsa dediğim yapılandırma dizinini sil ve yeniden dene. Ben Lucid üzerine kurdum uygulamayı, sorunsuzca çalışıyor.

Bir soru daha, sisteme Proxy falan ekledin mi?

burk

Zaten senin verdiğin purge ile sildiğimde synapticte kalan oydu. Proxy konusuna gelecek olursak,ben Ubuntu'yu kurduğum gün proxy numaralarını değiştirip tarayıcılara vekil sunucu atamıştım,proxy eklemekten kastın bu mu?

heartsmagic

Eski alışkanlıklar işte, aptitude'daki gibi purge işleminin bağımlılıkları da kaldıracağını varsaydım bir anda :) apt-get için autoremove gerekiyor purge için.

Evet Proxy'den kastım o. Sistem geneline mi tanımladın yoksa sadece tarayıcılara mı?

burk

Firefox ve Opera kullanıyorum ve ikisi için de atadım,Liferea için de Opera'yı tarayıcı olarak atamıştım ama dediğim gibi program sorunsuz çalışıyordu, proxy ihtimaline karşı Gnome ön tanımlı tarayıcıyı da atadım ancak sonuç yine olumsuz.

heartsmagic

Yani sadece tarayıcılara mı proxy tanımlaması yaptın? Sistem genelinde yok mu? Eğer öyleyse ne yazık ki bu sayfadaki diğer önerilerimden başka bir şey gelmiyor aklıma. Belki başka bir rss takip uygulaması kurup bir de onunla denersin şansını. Eğer onda sorun olmuyorsa anlarız ki Liferea'dadır sorun.

burk

Evet sadece tarayıcalara vekil sunucu atamıştım ve en başından beri böyle çalışmaktaydı. Peki yeni bir RSS takip programı arayacağım, zira bu diğerlerini aratmayacak kadar iyiydi. Yeni bir program bulabilirsem sonuçları buraya yazarım.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Eylül 2010 - 12:21:49

Gnome RSS Notifer adlı bir program kurdum, pek bir seçeneği yok ancak sorunsuz çalışıyor, elveda Liferea.

heartsmagic

Lifrea'nın bizde çalışıp sende çalışmaması sana özel bir sorun olduğunu akla getiriyor ne yazık ki. Hani pek alakalı mıdır bilmiyorum ancak DNS değiştirip bir kere daha şans verebilirsin kendisine.

burk

Sorunun bende olduğu kesin, senin hatrına bir değil iki kere şans verdim kendilerine, open dns ve google public dns olmak üzere iki defa uçbirim ve bağlantı simgesinden dns değiştirdim, her değiştirme sonrasında yeniden başlattım bilgisayarı ve her dns sonrası programı tamamen kaldırıp tekrar kurdum, olmadı.
Kendisi bilir artık.:)
Elveda Liferea.

heartsmagic

Bu durumda özgür dünyanın güzel alternatifleri giriyor devreye :)