Ubuntu 32 - Ubuntu 64

Başlatan mahmut_elmas06, 10 Ağustos 2008 - 14:06:14

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mahmut_elmas06

Sormak istediğm birşey var.
Şimdi Windowsta misal 32 bit yazılımlar 64 bit Windwosta çalışmıyor genelde.

Ubuntu ve  diğer dağıtımlardada aynı durum söz konusu mu?

Yani ubuntu 32 de kullandığım yazılımları ubuntu 64 bitte her zaman kullanabilirmiyim ?

Birde bendeki ubuntu64 tam anlamı ile türkçe değil.Aslında benim için önemsiz ama yarı ingilizce yarı türkçe olması görüntü kirliliği :D

izzetguntalaz

Türkçeleştirme olarak şu başlığı tavsiye ederim.
http://www.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2256.0

Evet ubuntu da da 32 bit 64 bit farklıdır.
Bazı 32 bit uygulamaların 64 bit ubuntu da çalıştığı söyleniyor ama ben şahset denemedim.
32 ile 64 bit depolarının birbirinden ayrı olduğunu biliyorum. Ama birbirleriyle uyumları hakkında fazla bilgim yok.

izzetguntalaz

Evet birde şu başlıkta daha teferruatlı ele alınmış Türkçeleştirmek.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=2757.0

Bu arada bu kıymetli kaynakları oluşturan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

mahmut_elmas06

Peki kaynak kodları uyarlayacağım diyelim.
Bütün kaynak kodlar 64 bitte uyarlanabilirmi.

Birde 64 bit kaynaklarını bulmak sorunmu oluyor?

Türkçe ile ilgili  verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

heartsmagic

Kaynak koddan kastın ne? Eğer elle derleyeceksen kendin kaynak zaten bir tanedir. Depolardakiler 64bitlik sistemlerde paketlenmiş uygulamalardır. Kendin derleyeceksen çeker kaynağı derlersin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mahmut_elmas06

Evet derleyeceğim.Derleme yönteminde 64bitte farklı değildir heralde diye sormuştum.
Sanırım cevabımı aldım teşekkürler.

sidious

ben notebooğumda 8.04 hardy heron 64 bit veriyonunu kullanıyorum. bu işte henüz acemi düzeyinde olmama rağmen çözülemeyecek bir sorunla karşılaşmadım. ve çözülemeyecek sorun olmadığını düşünmüyorum.
sadece kuracağımız bazı uygularda bazı aksaklıklar yaşayabiliriz en fazla.

windows konusunda teknik düzeyde bir uzman olarak şöyle söyleyebilirim ki pek çok 64 bit programını desteklemeyen windows değil kurmaya çalıştığımız programın kendisidir.

32 bit ve 64 bit'in ne demek olduğunu bilmeyen arkadaşlar için kısaca şöyle anlatabilirim. anakartımız üzerinde datatrack leri dediğimiz datalarımızın izlediği kanallar vardır. anakart üzerindeki çizgi şeklinde gördüğümüz kanallar bunlardır.
diyelim ki trafik akışımızı  sağlamak için elimizde 2 şeritli bir yol var ancak biz akışımızı tek şeritten gerçekleştiriyoruz. diğer şerit boş ve kullanmaya her zaman hazır. hal böyleyken neden 2 şeriti birden kullanmayalım? eğer mevcut donanımızın 64 bit desteği var ise 64 bit i şiddetle tavsiye ederim.

bence çektiğimiz sıkıntıya değer. 64 bit mimari gelişimini tamamlamıştır. geriye sadece kullanılmakta olan mevcut programlarımızın 64 bit mimarisine uyacak versiyonlarının çıkması gerekmekte.
Ubuntunun 8.04 versiyonunda bir takım  sorunlarla karşılaşsak bile bir sonraki sürümde sorunlarımızın pek çoğunun ortadan kalkacağına eminim.
saygılar
İnsanlık bugün ızdırap çekmektedir. Bunun sebebi üretim kapasitesinin artması değil gelişmeye mani olan organizasyon hatalarıdır. Yaşının bilincinde olmayan, Yaşının bütün ızıdırabıyla doludur. Eğer sanayi gelişmesi sosyal gelişmenin önünde ise memleket yaşının bütün ızdırabıyla dolu olacaktır.

FUBU

Alıntı Yapbence çektiğimiz sıkıntıya değer. 64 bit mimari gelişimini tamamlamıştır. geriye sadece kullanılmakta olan mevcut programlarımızın 64 bit mimarisine uyacak versiyonlarının çıkması gerekmekte.
Ubuntunun 8.04 versiyonunda bir takım  sorunlarla karşılaşsak bile bir sonraki sürümde sorunlarımızın pek çoğunun ortadan kalkacağına eminim.
saygılar

ben buna katılmıyorum. bence bu konuda önemli olan, kullandığımız programların değil de, linuxda kullanamadığımız programların 64 bitinin çıkmasıdır. işte bu olduğu zaman 64 bit gelişimini tamamladı diyebiliriz.
dev yazılım firmalarının iş istasyonları için ürettiği tüm programlar 64 bit vistada çalışır ve bu programlar kullanıcılarına 64 biti tavsiye ederler. ve bu programların hiçbiri 32 bit linuxda çalışmaz. hal böyle iken 64 bit konusunda ben ubuntu yu yolu yarılamış gözüyle bakmıyorum.

sidious

Alıntı yapılan: FUBU - 12 Ağustos 2008 - 19:21:33

ben buna katılmıyorum. bence bu konuda önemli olan, kullandığımız programların değil de, linuxda kullanamadığımız programların 64 bitinin çıkmasıdır. işte bu olduğu zaman 64 bit gelişimini tamamladı diyebiliriz.
dev yazılım firmalarının iş istasyonları için ürettiği tüm programlar 64 bit vistada çalışır ve bu programlar kullanıcılarına 64 biti tavsiye ederler. ve bu programların hiçbiri 32 bit linuxda çalışmaz. hal böyle iken 64 bit konusunda ben ubuntu yu yolu yarılamış gözüyle bakmıyorum.

Bir tartışma başlatmak istemiyorum, sanırım sözlerimi yanlış yorumladınız.
en iyisi söylemek istediğimi biraz daha açayım. 64 bit mimari gelişimini tamamlamıştır. bu savımda iddia etmemdeki sebep, yazılan uygulama ve programlar için 64 bit mimari de eklenti oluşturulsa bile yine de bazı programları çalıştıramayacağımız.
bunu nerden çıkardın derseniz eğer, eski x386 mimarisinde kullanılan programların bügun kaçı 32 bit mimaride kullanılmakta? bu konuda 32 bit mimarinin ya da mevcut yazılımında bir suçu yoktur. çalışmamaya sebep teknolojinin gelişmesi ve elimizdeki yazılımın kullandığımız teknolojiye entegre olamaması, yani yazılımın geçerliliğini yitirmesidir.

bugün LINUX kullananlar olarak şöyle bir soru soralım isterseniz. eskiden LINUX yazılım ve uygulama bakımından şimdiki kadar zenginmiydi? eski LINUX uygulamalarının kaçını şuanda kullanıyoruz ya da kullanabiliyoruz? işte bana göre sebep burda yatıyor.

günümüzde kaç kullanıcı bir programın eski versiyonunu kullanıyor ki? ya da kaç kullanıcı ilk UBUNTU sürümlerinden birini kullanıyor? veya DOS işletim sisteminin ilk versiyonunu kullanıyor? cevap sanırım ortada.
64 bit mimari data akışı konusunda gelişimini tamamlamıştır. geriye sadece kullandığımız uygulama ve yazılımların bu mimariye uygun versiyonlarının çıkması kalmıştır ki ben bunu geçiş süreci olarak adlandırmak istiyorum. bir programı çalıştıramadığımız zaman bence suçu mimaride bulmamalı, 64 bit mimariye uygun alternatif programlar kullanmalıyız.

evet dev yazılım firmalarının hepsi olmasa da bir çoğu 64 bit mimariye uygun yazılım üretirler. sebepse ortada... gelişen teknolojiye ayak uydurmaya çalışmak. ancak şu varki dev firmaların 64 bit vista ya da genelleme yapacak olursak windows işletim sistemi için ürettikleri yazılımlar Ubuntu 32 bit de çalışmıyorlar. sebebi mimari değil, programı yazmak için kullanılan dil ve yazılımın mimarisidir.
misal Adobe..
Adobe'un hangi ya da kaç tane yazılımı LINUX sistemlerde çalışıyor ki? Ubuntumuz da 64 bit mimariye geçişi sağlayacak köprüleri atmıştır. bana göre mimari olarak gelişim söz konusu değil, mimariye uygun yazılımlar üretmektir. ya da yazılımın yeni versiyonuyla bunu sağlamaktır.

umarım açıklayıcı olabilmişimdir.
İnsanlık bugün ızdırap çekmektedir. Bunun sebebi üretim kapasitesinin artması değil gelişmeye mani olan organizasyon hatalarıdır. Yaşının bilincinde olmayan, Yaşının bütün ızıdırabıyla doludur. Eğer sanayi gelişmesi sosyal gelişmenin önünde ise memleket yaşının bütün ızdırabıyla dolu olacaktır.

FUBU

Alıntı YapUbuntumuz da 64 bit mimariye geçişi sağlayacak köprüleri atmıştır. bana göre mimari olarak gelişim söz konusu değil, mimariye uygun yazılımlar üretmektir. ya da yazılımın yeni versiyonuyla bunu sağlamaktır.
evet kesinlikle haklısınız. yazdıklarınıza katılıyorum.
işte ben de diyorum ki 64 bit, ev kullanıcısı için değildir. iş istasyonları içindir. ubuntu iş istasyonlarında da linux kullanılsın diye 64 bit versiyonu çıkardı. dediğiniz gibi köprüleri attı. fakat şu an iş istasyonlarında kullanılan programların ubuntu 64 bit versiyonlarının çıkması hayal olduğu için ben ubuntu yu daha yolun başında görüyorum. yoksa şu an benim bilgisayarımda kullandığım tüm yazılımlar stabil bir şekilde ubuntu64 de çalışsa ne yazar?

http://shiftdelete.net/site/200807074744/Microsoft-Bizi-Yanlis-Anladiniz/64-Bit.html
bakın yukarıda verdiğim linkte de göreceğiniz gibi microsoft vista 64 bit için kendisini eleştirenlere bir cevap vermiş. vista 64 biti ben yüksek performans isteyen işler için dizayn ettim. ev kullanıcısı benim üstüme gelmesin, zira 3DS Studio, Maya ve Cakewalk gibi önemli yazılımların hali hazırda 64 bitlik sürümleri mevcut diyor. e adam haklı. önemli olan budur. bunun gerçekleştiği gün 64 bit tamamdır derim ben ancak.
3DS Studio, Maya, Cakewalk, solidworks, catia, unigraphics, proengineer..  bu programların 64 bit ubuntu için olanı çıkacak ki kullanıma hazır diyelim. yoksa ben stabil bir şekilde internete girsem , msn de chat yapsam ne yazar 64 bit ile. ha bu iş ubuntu nun sorumluluğunda mı? tabi ki hayır. ama sonuç olarak yok. yapcak birşey yok yani. ben buna dikkati çekmek istemiştim sadece..

sidious

evet temelde sizde ben de aynı fikri paylaşıyoruz :)
ancak microsoft'un o yorumu 64 bit mimarisinde yaşadığı hezimeti örtmek için yaptığını düşünüyorum. zira iş istasyonları için hali hazırda yeni çıkartmış olduğu server 2008 ve itanium teknolojisine uyumlu 2003 server ile iş istasyonlarını hedeflemiş, ancak vista versiyonlarındaki bencilliği ile de ev kullanıcısını fazlasıyla kısıtlamıştır.
mesela xp professional işletim sisteminde gerek ev kullanıcısı, gerekse iş istasyonları için güzel çözümler sunmuştu. ve o zamanlar microsoft un ev kullanıcısını kısıtladığını düşünüyorduk.
ancak gelen gideni aratır hesabı vista ile kısıtlanmak neymiş öğrenmiş olduk :)

notebooğumu aldığımda yanında istememe rağmen vista home premium lisansı verildi. notebooğumu çalıştığım şirkette de kullanıyorum ve işim için gerekli olan programları ya hiç çalıştırmadı ya da karşıma çıkarttığı sorunlarla çalışmama müsade etmedi.
ağ yapılandırması yapıp sistem içinde sorun yaşamadan şirketimizin domain server ına bile kendimi düzgün bir şekilde kaydedemedim. ve beni tanımayan yine bir microsoft işletim sistemiydi :)
sözün özü bende kullanıcıyı en az kısıtlayan ultimate sürümüne geçmeyi tercih ettim. ve ultimate sürümünü ev kullanıcısı çin yapmadım diyorsa microsoft emin olun ki kendi tereddütleri içinde boğuluyor demektir. neden derseniz bilgisayarımızı özgürce kullanmak için kısıtlamanın en az olduğu sürümü tercih ederiz. bunu ortalama kullanıcılar bile isterler. ve hali hazırda ultimate versiyonu bunu kısmen karşılar nitelikte. ancak 32 bit mimarisinde ultimate yüklemek donanımımıza büyük külfetler getirir. ultimate sürümünden performans almak için bence 64 bit versiyonu seçilmeli. yani microsoft her zaman yaptığı gibi çamura yatıyor.

bugün kullanıcıların pek çoğu bilgisayarı ağırlıklı olarak oyun oynamak için alıyor. çalıştığım şirkette şuanda interaktif satış yapan web sitemizden sorumluyum. ve sitemizde notebooklarda dahil 100 farklı bilgisayar satışı yapıyoruz ve bilgisayar almak isteyenlerin nerdeyse hepsinin ilk sorusu "-bu bilgisayar oyun oynatırmı?" oluyor. ve dolayısıyla bir oyunda da en iyi performansı almak için 64 bit mimari güzel bir çözüm.

ve şuanda gelmemiz gereken nokta artık sadece bu mimari için üretilmiş işletim sistemlerinde çalışacak uygulama ve yazılımlar çıkarmak.
64 bit mimariyi her zaman tercih ve tavsiye ederim. böylece ne kadar talep olursa piyasada da bir o kadar 64 bit uyumlu uygulama ve yazılım olur. bence şayet denemediyseniz 64 bit mimariyi deneyin. bir müddet sonra 32 bit mimariye döndüğünüzde x64'den vaz geçemeyeceğinizi garanti ederim :)

bu arada konuyu biraz amacından saptırdık gibi,  en başta bu başlığı açan arkadaşımız olmak üzere yönetici arkadaşların ve diğer bütün arkadaşlarımın affına sığınıyorum :)

eren

Sorun değil. Güzel ve seviyeli bir tartışma olmuş. Ayrıca bilgilendirici bir sürü mesaj bulunuyor. Keşke her tartışma bu seviyede olsa. :)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

erginemr

@FUBU ve @sidious, seviyeli ve bilgilendirici tartışmanız için her ikinize de teşekkür ederim. Sayenizde, kafamdaki bir çok soruya yanıt bulmuş oldum.

hasanyılmaz

Konuyla ilgili olduğu için yeni başlık açmaya gerek duymadım.

Ubuntu 32 kullanıyorum şu an, 64'e geçmeyi düşünüyorum. Belki bilene saçma bir soru olacak ama, /home/kullanıcı dizinindeki program ayarlarım 64'te aynen kullanılmaya devam eder mi?

eren

Alıntı yapılan: hasanyılmaz - 31 Ağustos 2008 - 12:56:52
Konuyla ilgili olduğu için yeni başlık açmaya gerek duymadım.

Ubuntu 32 kullanıyorum şu an, 64'e geçmeyi düşünüyorum. Belki bilene saçma bir soru olacak ama, /home/kullanıcı dizinindeki program ayarlarım 64'te aynen kullanılmaya devam eder mi?

Eğer home dizini ayrı ise kurarken bu dizini silmeyin, sadece root ve swap alanını silin ve kurulum yapın, bu sayede ayarlarınız kaybolmaz. Ayrıca home altındaki kullanıcı dizinini tar.gz v.b. şekilde sıkıştırıp paketlerseniz sistemi yedeklemiş olursunuz ve ayarlarınız kaybolmaz. Daha sonra sıkıştırılmış dosyayı yerine koymanız yeterli. (Tabi açarak)
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

hasanyılmaz

Alıntı yapılan: Eren - 31 Ağustos 2008 - 15:35:20
Eğer home dizini ayrı ise kurarken bu dizini silmeyin, sadece root ve swap alanını silin ve kurulum yapın, bu sayede ayarlarınız kaybolmaz. Ayrıca home altındaki kullanıcı dizinini tar.gz v.b. şekilde sıkıştırıp paketlerseniz sistemi yedeklemiş olursunuz ve ayarlarınız kaybolmaz. Daha sonra sıkıştırılmış dosyayı yerine koymanız yeterli. (Tabi açarak)

Belli aralıklarla yedek alıyorum zaten. :)
Kullanıcı ayarları aynen korundu. Kaldığım yerden devam.