Yetkilendirme sorunu.

Başlatan sunucu, 07 Ağustos 2008 - 12:48:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sunucu

Merhaba Kubuntu 8.04 kullanıyorum. Sistemde iki kullanıcı var. Bunlardan biri kardeşimin diğeri benim. Kardeşim, []ibenim dosyalarımı düzenleyebilmek ve her defasında sudo ile uğraşmamak için, [/i]benim kullanıcı tarafımın erişim haklarını sınırsız yapmış. Yani bütün dosyalar *rwxrwxrwx. Ben de düşünmeden hepsini *rwx------ yaptım. Ama yürütülmekte olan hizmetlerin ve programların kullanacağı erişim haklarını hesaba katmadım.
Şimdi bunu geri çevirmek istiyorum. Mevcut kullanıcıyı kullanamadığım için kendime yeni bir hesap oluşturdum. Ama bildiğiniz gibi sonradan eklenen kullanıcı hesaplarına nedense kısa şifre kabul edilmiyor. Yani ek bir hesap açıp diğerini silmek gibi bir seçeneğim yok.
Ne dersiniz? Nasıl yapmalıyım?
Ben değil, bilgisayar sunucu
Toshiba Satellite M40X-119 | Lucid Lynx + LAMP

atomkarinca

sudo chown -R kullanıcı_adın:users /home/kullanıcı_adın

heartsmagic

Kısa parola kabul edilmiyor mu? Ben parolasız hesap açtığımı bilirim ancak Ubuntu'nun son halini bilemiyorum. Ayrıca rwx------ meselesini sadece kullanıcı dizinin için mi uyguladın? Eğer öyleyse @tanzer'in söylediğini deneyebilirsin. Gerçi o chown yani kullanıcı sahipliğini değiştirir. Eğer kullanıcı sahipliğini değiştirdiysen önce onu dene. Kaldı ki ev dizinindeki haklar ile servislerin alakası yoktur, sende problem tam olarak ne?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.