[Çözüldü] Program dosyası üzerinde değişiklik yapma

Başlatan ironic, 06 Ağustos 2008 - 09:58:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ironic

merhaba audacious a skin dosyası ekleyecektim. dosyayı ilgili konuma bıraktığımda izin verilmiyor. araştırdığım kadarıyla sudo veya root hesabıyla giriş yapılacakmış. root işlemlerini kimse tavsiye etmediğinden bende denemedim. sudo ile yapmak için hangi kodu girmeliyim.
bir de root hesabım açık mı kapalı mı nasıl anlayabilirim?

sudo kodlarının görevleri ile birlikte erişebileceğim belge, site vs var mı?
Teşekkürler.

umutubuntu

Alt+F2 yapıp  gksu nautilus yazmanız root olarak dosyalara erişebilmeniz için yeterli olacaktır.

j1647

Alıntı yapılan: umutubuntu - 06 Ağustos 2008 - 10:22:37
Alt+F2 yapıp  gksu nautilus yazmanız root olarak dosyalara erişebilmeniz için yeterli olacaktır.

iyi hoşda bunu yaptıgı takdirde zate root a gecmiş ve root ile yapmıs olacak zate gene  :D

arkdasın sorusu root a gecmeden nasıl yapabilirimdi. bunu soyle duzeltelim o işlemi yapabilmen için root olmandan baska care yok. root a gecmek içinde umutubuntu nun belirttigi gibi yapman yeterli.
saygılar..  :)

erginemr

Alıntı yapılan: ironic - 06 Ağustos 2008 - 09:58:56
merhaba audacious a skin dosyası ekleyecektim. dosyayı ilgili konuma bıraktığımda izin verilmiyor. araştırdığım kadarıyla sudo veya root hesabıyla giriş yapılacakmış. root işlemlerini kimse tavsiye etmediğinden bende denemedim. sudo ile yapmak için hangi kodu girmeliyim.
bir de root hesabım açık mı kapalı mı nasıl anlayabilirim?

sudo kodlarının görevleri ile birlikte erişebileceğim belge, site vs var mı?
Teşekkürler.

@j1647,
Ironic, root hesabını etkinleştirmeden sudo ile işlemleri nasıl yapacağını sormuş. Bildiğiniz gibi ikisi de root yetkilerini kullanmasına rağmen, birbirinden farklı işlemler. Ironic de bunun farkında, ancak işin detaylarını bilmiyor.

@ironic,
Normalde root hesabı kapalıdır ve belirttiğiniz gibi, açılması tavsiye edilmez. Ancak konsolda sudo, grafik programlar için ise gksu, ardından komut ismini yazarak, komut ve programları geçici olarak root yetkileriyle kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=287.0

munirekinci

Aslında benim yazdığım o yazı teknik olarak yeterli değil. Yakın zamanda güncellemeyi düşünüyorum.

ironic

gksu nautilus koduyla yapmıştım dün.
peki arkadaşlar uçbirim kapatıldıktan sonra tekrar root yetkileri eski konumuna (kapalı hali)dönüyor mu? dün birkaç işlem yaptım gene şifremi isitiyordu. ama yine de emin değilim. okuduğum kadarıyla linux sistemlerde en büyük tehlike root işleri.. yolun başında olunca "paranoid mode" a geçiyoruz. :)

@münir bey in hazırladığı belge de "sudo nautilus " la deneyeceğim. bu konuda en güvenli yol hangisi?

herkese tekrardan teşekkürler.

erginemr

Siz sudo ya da gksu'yu en son kullandıktan varsayılan olarak 15 dk. sonra normal kullanıcı moduna dönüyorsunuz. Bu süre zarfında komutların önünde yine sudo/gksu kullanmak zorundasınız, ama sistem sizden şifre sormuyor.