Kodlar ve emulatör hakkında sorular.

Başlatan magic1, 03 Ağustos 2008 - 00:14:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

magic1

arkadaşlar merhaba,
birkaç yıl önce ilk kez suse linux kullanma hevesindeydim. ama ısrarlı çabalarıma rağmen olmadı. dayanamadım ve sildim. uzun süre inceledim ve ubuntuda karar kıldım. bunun en önemli sebebi; win***un bitme bilmeyen çilesi, virüsler, mavi ekranları, kilitlenmeleri vs. 8.04.1 ubuntuyu indirdim (yaklaşık 700 mb). kurulum yönünden problem yaşamam. ancak sormak istediğim ve beni sıkacağını düşündüğüm 2 konu var. birincisi, bu kodlar nedir. nerelere yazılır. bu işlerden anlamam. siteyi inceledim, driver yüklerken bile kodlar yazılmış. bunları yazmak zorunda mıyız. win**daki gibi SADECE setup dosyalarıyla kurulum mümkün ve yeterli değil midir. ikinci sorum, emülatörlerle bazı program ve oyunların kullanılabileceğini ifade etmişsiniz. ama yaptığım araştırmalarda bana gereken prog. ve oyunların çalışmasıyla ilgili bir izahat bulamadım. malum, konuya yabancıyım ama hevesliyim. yardımcı olursanız sevinirim.
saygılar.

magic1

teşekkür ederim. verdiğiniz linkleri inceledim. ancak bu kod yazma ile ilgili olarak açıklayıcı birşeye ulaşamadım. sorumu tekrarlayayım. kod yazmayı bilmiyorum ve pek fazla da karıştırmak istemiyorum. kod işine girmeden program, driver vs. kurmam yeterli mi. tekrar teşekkür ederim.

izzetguntalaz

Şimdi kod yazmak biraz farklı bir manaya da gelebiliyor.

Biz buna komut yazmak diyoruz.

Program yüklemek veya driver yüklemek için Ubuntu da iki yolda mevcut.

Örneğin:
sudo apt-get install mplayer
komutunu terminalden yazmakla Synaptic ten aratarak bulduktan sonra "kur" işaretleyip
yukarıdan "uygula" butonuna basmak aynı şey.

Gırafik arayüzde biraz daha vakit harcarsın.
Komut ta ise bilgin olması lazım ve unutkan olmaman lazım.
Her yolun kendine göre avantajı ve dezavantajı bulunmakta.

Terminal in bir güzelliği daha var. Bir uygulamayı çağardığın zaman herhangi bir sorunla karşılaşırsa
hemen sana bildiriyor. Şu şu yüzden çalıştıramıyorum gibi.
Gui (grafik arayüz) nin böyle bir fonksiyonu bulunmamakta.

Driver konusu ise örneğin ekran kartlarında daha basit.
Hardware drivers tan bir tıkla hallediliyor çağı zaman. (Ati ve nvidia)
Olmazsa EvnyNG adında bir yardımcı programımız var o da çok başarılı.
Üstelik bu bahsettiğim iki araçta Gui li.

Basitçe özetlemek grekise ilk yol olarak Gui kullanılır sorunla karşılaşılırsa terminal e başvurulur.
Ayrıca korkmaya gerek yok.

erginemr

@magic1,

Başlıkların numara sırasını bozmamak adına, ilk mesajınızı düzenleyip, konu başlığına [...] şeklinde bir numara verebilir misiniz?

heartsmagic

Bu başlıklar sanırım yanlış yere açılmış, yoksa ben mi yanlış anlıyorum? Sonradan buraya taşındığını var sayıp numaraları siliyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

munirekinci

Konu yanlış yere açılmıştı, yerini değiştikten sonra başındaki numarayı silmeyi unutmuşum. :)

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.